https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_9d960179fe83e9c13111ba7ea_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin Qafqaz xalqları tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Qafqazda müasir çağırışlar: süni intellekt, elm və innovasiya” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Kafedranın müdiri, tarix elmləri doktoru, professor İradə Hüseynova bildirib ki, Avropa və Asiyanın kəsişməsində yerləşən Cənubi Qafqaz regionu həm geosiyasi, həm də mədəni və iqtisadi baxımdan mühüm əhəmiyyətə malikdir. Sstrateji kommunikasiya xətlərinin kəsişməsində yerləşməsi və zəngin enerji resurslarına malik olması regionun geosiyasi rolunu daha da artırır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən irəli sürülən müasir inkişaf çağırışları Cənubi Qafqazda post-münaqişə mərhələsində davamlı sabitliyin təmin olunmasına, regional əməkdaşlıq mexanizmlərinin gücləndirilməsinə və təhlükəsizlik arxitekturasının elmi-nəzəri əsaslar üzərində yenidən formalaşdırılmasına yönəlib. Bu kontekstdə süni intellekt sahəsində elmi və institusional problemlərin təhlili, prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi və gələcək perspektivlərin qiymətləndirilməsi xüsusi aktuallıq kəsb edir.
Sonra AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bəxtiyar Həsənov mövzu ilə bağlı məruzə edib. Bildirib ki, müasir dövrdə qlobal dəyişikliklərin mərkəzində rəqəmsal transformasiya, süni intellekt, elmi inkişaf və innovasiya dayanır. Qafqaz regionu da bu proseslərdən kənarda qalmır və yeni texnologiyaların tətbiqi, innovativ iqtisadiyyatın qurulması, elmi potensialın gücləndirilməsi baxımından mühüm mərhələyə qədəm qoyur. Vurğulanıb ki, süni intellekt elmi tədqiqatların metodologiyasına ciddi təsir göstərərək məlumatların təhlilini avtomatlaşdırıb, tədqiqatların sürətini artırıb və daha mürəkkəb problemlərin araşdırılmasına imkan yaradıb. Bununla yanaşı, bəzi ekspertlər mümkün risklər və mənfi təsirlərlə bağlı da xəbərdarlıqlar edirlər.
Məruzədə qeyd olunub ki, regionun əsas müasir çağırışları sırasında geosiyasi transformasiya, post-münaqişə dövründə bərpa, iqtisadi inteqrasiya, ekoloji təhlükəsizlik, sülhün möhkəmləndirilməsi, regional əməkdaşlıq modellərinin inkişafı və rəqəmsal iqtisadiyyata keçid üçün birgə tədqiqatların aparılması xüsusi yer tutur. Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistan süni intellekt strategiyaları və elmi potensialın artırılması istiqamətində müxtəlif proqramlar həyata keçirirlər.
Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycanın 2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası”, “Uşaqların rəqəmsal mühitdə zərərli məzmun və təsirlərdən qorunması ilə bağlı tədbirlər haqqında” və “Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf Şurasının yaradılması haqqında” mühüm sənədlər imzalanıb. Şuraya Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva sədrlik edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_9d960179fe83e9c13111ba7ea_o.jpg
Научный семинар на тему «Современные вызовы на Кавказе: искусственный интеллект, наука и инновации» проведен кафедрой истории народов Кавказа исторического факультета Бакинского государственного университета (БГУ).
Заведующая кафедрой, профессор Ирада Гусейнова отметила, что регион Южного Кавказа имеет большое геополитическое, культурное и экономическое значение. Его расположение на пересечении стратегических коммуникационных линий и богатые энергетические ресурсы еще больше усиливают геополитическую роль региона. Современные вызовы развития, выдвинутые Президентом Ильхамом Алиевым, направлены на обеспечение устойчивой стабильности на постконфликтном этапе в Южном Кавказе, укрепление механизмов регионального сотрудничества и перестройку архитектуры безопасности на научно-теоретических основах. В этом контексте особое значение приобретает анализ научно-институциональных проблем в области искусственного интеллекта, определение приоритетных направлений и оценка перспектив на будущее.
Затем ведущий научный сотрудник Института истории и этнологии им. А. А. Бакиханова НАНА, доктор философии по истории Бахтияр Гасанов выступил с докладом по теме. Он отметил, что в современную эпоху цифровая трансформация, искусственный интеллект, научное развитие и инновации находятся в центре глобальных изменений.
Кавказский регион также не остался в стороне от этих процессов и вступает в важный этап с точки зрения применения новых технологий, создания инновационной экономики и укрепления научного потенциала. Было подчеркнуто, что искусственный интеллект оказал серьезное влияние на методологию научных исследований, автоматизируя анализ данных, повышая скорость исследований и создавая возможности для изучения более сложных проблем. В то же время некоторые эксперты предупреждают о возможных рисках и негативных последствиях.
В докладе отмечалось, что среди основных современных вызовов региона особое место занимают геополитическая трансформация, постконфликтное восстановление, экономическая интеграция, экологическая безопасность, укрепление мира, развитие моделей регионального сотрудничества и совместные исследования по переходу к цифровой экономике. Азербайджан, Грузия и Армения реализуют различные программы по расширению стратегий в области искусственного интеллекта и развитию научного потенциала в этой сфере.