https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_44d2b7e088093b9facbc6fa7a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, hesablamalara əsasən, obyektin Yupiterə minimal yaxınlaşma məsafəsi təxminən 0.36 astronomik vahid, yəni, təxminən 53 milyon kilometr olacaq. Bu, kosmik miqyasda yaxın keçid sayılsa da, obyekt üçün heç bir toqquşma riski yaratmır.
3I/ATLAS Günəş sistemindən kənardan gələn və hiperbolik trayektoriya ilə hərəkət edən ulduzlararası kometdir. O, 1 iyul 2025-ci ildə ATLAS müşahidə sistemi tərəfindən aşkarlanıb və Günəş sistemindən keçərək yenidən ulduzlararası fəzaya qayıdacaq. Bu obyekt Günəş sistemindən keçdiyi təsdiqlənmiş üçüncü ulduzlararası obyektdir.
Alimlər üçün bu yaxınlaşmanın əsas əhəmiyyəti Yupiterin güclü cazibə sahəsinin obyektin trayektoriyasına necə təsir etdiyini izləməkdir. Mövcud hesablamalara görə, Yupiter bu kometi öz orbitində “tuta” bilməyəcək, lakin onun hərəkətində kiçik qravitasiya dəyişiklikləri yarada bilər. Obyektin Günəşə ən yaxın keçidi isə 2025-ci il oktyabrın 29-da baş verib. Həmin vaxt o, Günəşdən təxminən 1.36 AU məsafədən keçib.
Alimlər qeyd edirlər ki, 3I/ATLAS kimi ulduzlararası obyektlərin müşahidəsi çox nadir hadisədir. Bu cür cisimlər başqa ulduz sistemlərində formalaşmış maddənin bir növ “elçisi” kimi qiymətləndirilir və onların öyrənilməsi kosmosun müxtəlif yerlərində planet sistemlərinin necə yarandığını daha yaxşı anlamağa imkan verir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_44d2b7e088093b9facbc6fa7a_o.jpg
Согласно информации, предоставленной кафедрой астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), по расчетам, минимальное расстояние сближения объекта с Юпитером составит приблизительно 0,36 астрономических единиц, то есть около 53 миллионов километров. Хотя это считается близким пролетом в космическом масштабе, он не представляет никакой опасности столкновения для объекта.
3I/ATLAS — это межзвездная комета, прибывшая из-за пределов Солнечной системы и движущаяся по гиперболической траектории. Она была обнаружена системой наблюдений ATLAS 1 июля 2025 года и пройдя через Солнечную систему вернется в межзвездное пространство. Этот объект — третий межзвездный объект, пролет которого через Солнечную систему подтвержден.
Главное значение этого сближения для ученых заключается в наблюдении за тем, как мощное гравитационное поле Юпитера повлияет на траекторию объекта. Согласно расчетам, Юпитер не сможет «поймать» эту комету на своей орбите, но он может создать небольшие гравитационные изменения в ее движении. Самое близкое сближение объекта с Солнцем произошло 29 октября 2025 года. В то время он прошел на расстоянии около 1,36 астрономических единиц от Солнца.
Ученые отмечают, что наблюдение межзвездных объектов, подобных 3I/ATLAS, — очень редкое событие. Такие объекты считаются своего рода «вестниками» материи, образовавшейся в других звездных системах, и их изучение позволяет лучше понять, как формируются планетные системы в разных частях космоса.