https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f55fa695a5a815f72cb3cbe9d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, komet böyük ehtimalla 4 aprel 2026-cı il tarixində Günəşə düşərək parçalanacaq və ya tam buxarlanacaq.
Alimlərin hesablamalarına əsasən, MAPS kometi 1106-cı ilin məşhur Böyük Kometinin fraqmentlərindən biri ola bilər. 1106-cı ilin Böyük Kometi (Great Comet of 1106 -X/1106 C1) orta əsrlərdə müşahidə edilmiş ən parlaq kometlərdən biri hesab olunur.
Komet Günəşə yaxınlaşdıqca onun nüvəsindəki buz və digər uçucu maddələr sürətlə buxarlanır. Bu proses güclü qaz və toz axınları yaradır və nəticədə kometin quyruğu sürətlə böyüyür. Günəşə çox yaxın məsafədə isə Günəş tacının son dərəcə yüksək temperaturu və güclü Günəş küləyi kometin nüvəsini dağıda bilər. Astronomların fikrincə, nüvəsinin ölçüsü təxminən 2 km olan bu kometin Günəşə çox yaxın məsafədən ( ~750000 km) keçdikdən sonra sağ qalması ehtimalı çox azdır.
Hazırda kometin parlaqlığı təxminən +11,6 ulduz ölçüsü səviyyəsindədir və yalnız teleskoplarla müşahidə edilə bilir. Lakin hesablamalar göstərir ki, Günəşə yaxınlaşdıqca onun parlaqlığı sürətlə artacaq. Xüsusilə mart ayının son günlərində və aprel ayının ilk günlərində kometin parlaqlığının kəskin şəkildə artması gözlənilir. Bu zaman kometin quyruğu sürətlə böyüyəcək və bəzi hallarda kiçik teleskoplar və hətta binokllarla müşahidə edilə bilər. Kometin parlaqlığının son günlərdə daha da artaraq adi gözlə görünməsi, hətta qısa müddət ərzində gündüz səmasında müşahidə olunması ehtimalı da istisna edilmir.
Kometi müşahidə etmək üçün ən uyğun vaxt Günəş batdıqdan dərhal sonra, qərb istiqamətində təxminən 1–1.5 saat ərzində olacaq. Lakin Günəşə çox yaxın yerləşdiyinə görə onu müşahidə etmək çətin ola bilər.
Kometin Günəşə son yaxınlaşma mərhələsi kosmik teleskoplar və Günəşi müşahidə edən xüsusi cihazlar (koronoqraflar) vasitəsilə də izlənəcək. Bu müşahidələr alimlərə kometlərin quruluşu, Günəşə yaxın mühitdə onların davranışı və Günəş küləyinin təsiri haqqında yeni məlumatlar əldə etməyə imkan verəcək.

Астрофизики БГУ: «Комета MAPS пролетит очень близко к Солнцу»
Астрофизики БГУ: «Комета MAPS пролетит очень близко к Солнцу» Астрофизики БГУ: «Комета MAPS пролетит очень близко к Солнцу»
«Комета C/2026 A1 (MAPS) пролетит очень близко к Солнцу в ближайшие дни», —так говорится в информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ).
Комета, скорее всего, упадет на Солнце 4 апреля 2026 года и распадется или полностью испарится. По расчетам ученых, комета MAPS может быть одним из фрагментов знаменитой Большой кометы 1106 года. Большая комета 1106 года (Great Comet of 1106 -X/1106 C1) считается одной из самых ярких комет, наблюдавшихся в средние века.
По мере приближения кометы к Солнцу лед и другие летучие вещества в ее ядре быстро испаряются. Этот процесс создает мощные потоки газа и пыли, и в результате хвост кометы быстро растет. На очень близких к Солнцу расстояниях чрезвычайно высокая температура солнечной короны и сильный солнечный ветер могут разрушить ядро ​​кометы. По мнению астрономов, вероятность выживания этой кометы, ядро ​​которой имеет размер около 2 км, после прохождения очень близко к Солнцу (~750 000 км) очень низка.
В настоящее время яркость кометы составляет около +11,6 звездной величины, и её можно наблюдать только в телескопы. Однако её яркость будет быстро возрастать по мере приближения к Солнцу. Ожидается резкое увеличение яркости кометы в конце марта и начале апреля. В это время хвост кометы будет быстро расти, и в некоторых случаях её можно будет наблюдать в небольшие телескопы и даже бинокли. Не исключено, что яркость кометы столь увеличится, и она станет видимой невооруженным глазом, и даже будет наблюдаться на дневном небе в течение короткого времени.
Лучшее время для наблюдения кометы — сразу после захода солнца, на западе, примерно в течение 1–1,5 часа. Однако из-за очень близкого расположения к Солнцу наблюдать за ней может быть сложно.
Завершающий этап приближения кометы к Солнцу также будет отслеживаться космическими телескопами и специальными приборами для наблюдения за Солнцем (коронографами). Эти наблюдения позволят ученым получить новую информацию о структуре комет, их поведении в околосолнечной среде и влиянии солнечного ветра.