https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f55fa695a5a815f72cb3cbe9d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, komet böyük ehtimalla 4 aprel 2026-cı il tarixində Günəşə düşərək parçalanacaq və ya tam buxarlanacaq.
Alimlərin hesablamalarına əsasən, MAPS kometi 1106-cı ilin məşhur Böyük Kometinin fraqmentlərindən biri ola bilər. 1106-cı ilin Böyük Kometi (Great Comet of 1106 -X/1106 C1) orta əsrlərdə müşahidə edilmiş ən parlaq kometlərdən biri hesab olunur.
Komet Günəşə yaxınlaşdıqca onun nüvəsindəki buz və digər uçucu maddələr sürətlə buxarlanır. Bu proses güclü qaz və toz axınları yaradır və nəticədə kometin quyruğu sürətlə böyüyür. Günəşə çox yaxın məsafədə isə Günəş tacının son dərəcə yüksək temperaturu və güclü Günəş küləyi kometin nüvəsini dağıda bilər. Astronomların fikrincə, nüvəsinin ölçüsü təxminən 2 km olan bu kometin Günəşə çox yaxın məsafədən ( ~750000 km) keçdikdən sonra sağ qalması ehtimalı çox azdır.
Hazırda kometin parlaqlığı təxminən +11,6 ulduz ölçüsü səviyyəsindədir və yalnız teleskoplarla müşahidə edilə bilir. Lakin hesablamalar göstərir ki, Günəşə yaxınlaşdıqca onun parlaqlığı sürətlə artacaq. Xüsusilə mart ayının son günlərində və aprel ayının ilk günlərində kometin parlaqlığının kəskin şəkildə artması gözlənilir. Bu zaman kometin quyruğu sürətlə böyüyəcək və bəzi hallarda kiçik teleskoplar və hətta binokllarla müşahidə edilə bilər. Kometin parlaqlığının son günlərdə daha da artaraq adi gözlə görünməsi, hətta qısa müddət ərzində gündüz səmasında müşahidə olunması ehtimalı da istisna edilmir.
Kometi müşahidə etmək üçün ən uyğun vaxt Günəş batdıqdan dərhal sonra, qərb istiqamətində təxminən 1–1.5 saat ərzində olacaq. Lakin Günəşə çox yaxın yerləşdiyinə görə onu müşahidə etmək çətin ola bilər.
Kometin Günəşə son yaxınlaşma mərhələsi kosmik teleskoplar və Günəşi müşahidə edən xüsusi cihazlar (koronoqraflar) vasitəsilə də izlənəcək. Bu müşahidələr alimlərə kometlərin quruluşu, Günəşə yaxın mühitdə onların davranışı və Günəş küləyinin təsiri haqqında yeni məlumatlar əldə etməyə imkan verəcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f55fa695a5a815f72cb3cbe9d_o.jpg
According to information from the Department of Astrophysics of the Physics Faculty at Baku State University (BSU), Comet C/2026 A1 (MAPS) will pass extremely close to the Sun in the coming days.
Scientists note that the comet may fall into the Sun on April 4, 2026, where it could disintegrate or completely evaporate. According to preliminary calculations, Comet MAPS may be a fragment of the famous Great Comet of 1106, one of the brightest comets observed during the Middle Ages.
When a comet approaches the Sun, the ice and volatile substances in its nucleus rapidly evaporate, producing powerful streams of gas and dust and causing the comet’s tail to grow quickly. At very small distances from the Sun, the extremely high temperature of the solar corona and strong solar wind can destroy a comet’s nucleus. Astronomers estimate that the comet’s chances of surviving its very close approach to the Sun—about 750,000 km—are very low, given its nucleus size of roughly 2 km.
Currently, the comet’s brightness is about +11.6 magnitude, meaning it can be observed only through telescopes. However, its brightness is expected to increase rapidly as it approaches the Sun. By late March and early April, the comet’s tail may become visible through small telescopes or even binoculars. It is also possible that the comet could briefly become visible to the naked eye, and potentially even in the daytime sky.
The best time to observe the comet will be shortly after sunset in the western sky, for about 1–1.5 hours, although its proximity to the Sun may make observations difficult.
The final stage of the comet’s approach will also be recorded by space telescopes and solar-observing instruments (coronagraphs), which may provide new information about the formation of comets, their composition, and their interaction with the solar environment.