https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_c9a7177ef5845ca41a30da3db_o.jpg
Qarabağ Dirçəliş Fondu 31 dekabr 2021-ci il tarixinə Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına (MHBS) uyğun hazırlanmış maliyyə hesabatlarını və müstəqil auditor PwC Azərbaycan-ın müvafiq dövr üçün apardığı audit yoxlamalarına dair hesabatını (rəyini) dərc edir.
Fondun maliyyə hesabatları 31 dekabr 2021-ci il tarixinə maliyyə vəziyyəti haqqında hesabat, həmin tarixdə başa çatmış il üzrə mənfəət və ya zərər və sair məcmu gəlir haqqında hesabat, kapitalda dəyişikliklər haqqında hesabat və pul vəsaitlərinin hərəkəti haqqında hesabatı əhatə edir.
PwC Azərbaycan tərəfindən MHBS-ə uyğun hazırlanan Qarabağ Dirçəliş Fondunun 2021-ci il 31 dekabr tarixinə verilən maliyyə hesabatına rəy verilib.
Rəydə qeyd olunub: “Bizim fikrimizcə, hazırkı maliyyə hesabatları bütün əhəmiyyətli aspektlər baxımından “Qarabağ Dirçəliş Fondu”nun (“Fond”) 31 dekabr 2021-ci il tarixinə maliyyə vəziyyətini və həmin tarixdə başa çatmış il üzrə maliyyə nəticələrini və pul vəsaitlərinin hərəkətini Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına uyğun olaraq düzgün əks etdirir”.
Qeyd olunmalıdır ki, Qarabağ Dirçəliş Fonduna 2021-ci il ərzində ümumilikdə 892,206,306 AZN ianə olunub. Fond ianələrdən əldə olunan vəsaitin bir qismini Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin dövlət istiqrazlarına yerləşdirməklə əlavə 9,198,829 AZN maliyyə gəliri əldə edib.
Xatırladaq ki, 20 dekabr 2021-ci il tarixində Fondun Müşahidə Şurasının müvafiq qərarı ilə PwC Azərbaycan Fondun kənar auditoru kimi təsdiq olunub.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 19 yanvar tarixli 1253 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Qarabağ Dirçəliş Fondunun Nizamnaməsi”nin 4.7.12-ci yarımbəndinə əsasən Fondun kənar auditorunu təyin etmək və audit hesabatını qəbul etmək Fondun Müşahidə Şurasının əsas vəzifələrindən biridir.
Yuxarıda qeyd olunmuş hesabatlarla fondun rəsmi saytında Azərbaycan və ingilis dillərində tanış olmaq olar.
Azərbaycan dilində: https://qdf.gov.az/assets/files/reports/MHBS-2021.pdf
İngilis dilində: https://qdf.gov.az/assets/files/reports/IFRS-2021.pdf
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 4 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılan Qarabağ Dirçəliş Fondu Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası, yenidən qurulması, habelə dayanıqlı iqtisadiyyata və yüksək rifaha malik regiona çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə maliyyə dəstəyinin göstərilməsini və sərmayələrin cəlb edilməsini, bu sahədə dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsini, habelə ölkə daxilində və xaricində zəruri təşviqat işlərini həyata keçirən publik hüquqi şəxsdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_c9a7177ef5845ca41a30da3db_o.jpg
Фонд Возрождения Карабаха представляет финансовую отчетность, подготовленную в соответствии с Международными Стандартами Финансовой Отчетности (МСФО) по состоянию на 31 декабря 2021 года, и аудиторский отчет (заключение) по результатам проверок, проведенных за соответствующий период независимым аудитором - компанией «PwC Азербайджан».
Финансовая отчетность Фонда по состоянию на 31 декабря 2021 года включает в себя: отчет о финансовом положении, отчет о прибыли и убытках и прочем совокупном доходе, отчет об изменениях в капитале, отчет о движении денежных средств.
В заключении аудиторов компании «PwC Азербайджан» по финансовому отчету Фонда Возрождения Карабаха, подготовленному в соответствии с МСФО по состоянию на 31 декабря 2021 года, сказано: “По нашему мнению, текущая финансовая отчетность во всех существенных аспектах отражает финансовое положение Фонда по состоянию на 31 декабря 2021 года, а также финансовые результаты и движение денежных средств за год, завершившийся на эту дату, в соответствии с Международными Стандартами Финансовой Отчетности”.
Отметим, что всего в 2021 году в Фонд Возрождения Карабаха было пожертвовано 892 206 306 манатов. В результате инвестирования части средств, полученных от пожертвований, в государственные облигации Министерства финансов Азербайджанской Республики, Фонд получил дополнительный финансовый доход в размере 9 198 829 манатов.
Напомним, что 20 декабря 2021 года соответствующим решением Наблюдательного совета компания "PwC Азербайджан" была назначена внешним аудитором Фонда.
Следует отметить, что согласно подпункту 4.7.12 Устава Фонда Возрождения Карабаха, утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики № 1253 от 19 января 2021 года, одной из основных обязанностей Наблюдательного совета Фонда является назначение внешнего аудитора Фонда и принятие аудиторского заключения.
Вышеупомянутые отчеты можно найти на официальном сайте Фонда на азербайджанском и английском языках.
На азербайджанском: https://qdf.gov.az/assets/files/reports/MHBS-2021.pdf
На английском: https://qdf.gov.az/assets/files/reports/IFRS-2021.pdf
Напомним, что Фонд Возрождения Карабаха был создан на основании Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 4 января 2021 года и является юридическим лицом публичного права.
Фонд оказывает финансовую поддержку работам по восстановлению и реконструкции освобожденных от оккупации территорий Азербайджанской Республики, способствует привлечению инвестиций в проекты по трансформации Карабаха в регион со стабильной экономикой и высоким уровнем благосостояния, продвигает развитие государственно-частного партнерства, а также проводит соответствующую коммуникационную деятельность как внутри страны, так и за ее пределами.