https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_97039a718fea68819806f415b_o.jpg
- Mastercard müəssisələrə agentik süni intellekti əməliyyatlarına inteqrasiya etməyə kömək edəcəlk Mastercard “Agent Suite”i təqdim edir.
- Bu həll təşkilatlara Mastercard-ın qlobal məşvərətçi şəbəkəsinin dəstəyi ilə fərdiləşdirilə bilən süni intellekt agentlərini yaratmağa,sınaqdan keçirməyə və yerləşdirməyə imkan verir.
Süni intellekt yeni bir mərhələyə qədəm qoyur. Generativ süni intellekt istifadəçilərin adından qərar qəbul edə və tapşırıqları yerinə yetirə bilən sistemlərə doğru inkişaf etdikcə agentik dövr artıq qapıdadır. Bizneslər sürətli dəyişikliklərə uyğunlaşmalı olduqlarını anlasalar da, bütün bizneslərin ilk addımı atmaq üçün alətləri yoxdur. Mastercard bu dəyişikliyi rəqəmsal ticarətin gələcəyini formalaşdıran həlledici hadisələrdən biri kimi görür.
Təşkilatlara bu transformasiyanı idarə etməyə kömək etmək üçün Mastercard “Agent Suit”i – müştərilərə agentik süni intellekti gündəlik əməliyyatlarına inteqrasiya etmək və bu növbəti mərhələyə sürətli çatmaq üçün praktik addımlar atmağa kömək edə biləcək yeni xidmətlər dəstini təqdim edir.
Mastercard “Agent Suite” şirkətin geniş ödəniş təcrübəsindən, etibarlı məlumatlarından, xüsusi texnologiya platformalarından və 4000-dən çox məsləhətçidən ibarət qlobal şəbəkəsindən istifadə edərək texniki dəstəyi fərdiləşdirilə bilən AI agentləri ilə birləşdirəcək.
Müştərilər Mastercard “Agent Suite” vasitəsilə məqsədlərinə uyğun agentləri yarada, sınaqdan keçirə və tətbiq edə biləcəklər. Mastercard-ın qlobal məşvərətçilər qrupu prosesin hər mərhələsində təşkilatlara dəstək verəcək və bizneslərin mənzərənin davamlı dəyişikliklərindən asılı olmadan fərdiləşdirilə və konfiqurasiya edilə bilən texnologiyalarla inkişafı imkanlarını təmin edəcək.
Qarşıdakı transformasiyanın miqyası əhəmiyyətlidir. eMarketer-ə görə, müəssisədaxili proqram təminatlarının üçdə biri 2028-ci ilə qədər agentik süni intellekti ehtiva edəcək. Mastercard isə 2030-cu ilə qədər müştərilərlə qarşılıqlı əlaqələrin və əməliyyat tapşırıqlarının əhəmiyyətli bir hissəsinin süni intellekt agentləri tərəfindən dəstəklənəcəyini gözləyir.
Agentlik hazırlıq və çatdırılma üçün kompleks imkanlar
Mastercard “Agent Suite”dən istifadə bu ilin ikinci rübündən etibarən mümkün olacaq. Nəticədə şirkətin geniş süni intellekt və agentik süni intellekt həllərini tamamlayacaq – ticarəti daha ağıllı, daha təhlükəsiz və daha fərdi etmək üçün məlumatlar üzərindən təhlükəsizliyi artıracaq, ödənişləri optimallaşdıracaq, istifadəçi təcrübəsini təkmilləşdirəcək və inkişafı genişləndirəcək.
Mastercard “Agent Suite” həmçinin şirkətin müştərilərə agentik dövrün öncüllərindən olmağa kömək etmək üçün hazırlanmış standartlarını, proqramlarını və imkanlarını genişləndirir.
Agentlər Mastercard-ın müştərilər və istehlakçılar üçün etibarlı təcrübə təmin edən güclü təhlükəsizlik prinsiplərinə uyğun olaraq məxfilik və süni intellektdən məsuliyyətli istifadə nəzərə alınaraq yaradılacaq.
İlkin istifadə imkanları banklar üçün ağıllı məhsul kəşfinin qurulmasına və tacirlər üçün danışıq əsaslı alış-verişlə fərdiləşdirmənin bir araya gətirilməsinə yönələcək. Məsələn:
- Bank istehlakçıya düzgün məhsulu, məsələn, səyahət kartını və ya komissiyaya qənaət edən hesabı tövsiyə edə və bunun nə üçün yaxşı seçim olduğunu izah edə bilər. Bank təklif ssenarilərini sınaqdan keçirə, fərdiləşdirilmiş kampaniyaları işə sala və performansı izləyə, bununla da, nəticələri yaxşılaşdıra və portfelin böyüməsini sürətləndirə bilər.
- Tacirlər kanallar üzrə alış-veriş səyahətinin əsas anlarında danışıq bələdçiliyi təmin edən agentin ixtiyarındakı inventar, mənfəət, aksiyalar və brend tanıtımı üçün qaydaları konfiqurasiya edə bilərlər. İstehlakçılar seçimlərinə əsasən real vaxt rejimində fərdiləşdirilmiş tövsiyələr alır və ümumilikdə daha rahat alış-veriş təcrübəsi əldə edirlər.
Mastercard-ın agentik süni intellekt ekosisteminin genişləndirilməsi
Mastercard biznes və istehlakçılar üçün süni intellekt və agentik süni intellektin tətbiqini sürətləndirən məhsul və xidmətlər təqdim etmək məqsədilə mühüm investisiyalar edib.
Mastercard “Agent Suite” etibarlı agentik əməliyyatları dəstəkləyən Mastercard “Agent Pay” və inkişaf etdiricilər üçün daha çox əlçatanlıq təmin edən Mastercard “Developers Agent Toolbar” dəsti kimi həllərin sırasına qoşulub.
Mastercard həmçinin şirkətin yeni nəsil innovatorları müəyyən edən və inkubasiya edən mükafatçı startap proqramı “Start Path” daxilində hədəfyönümlü agentik ticarət və xidmətlər xəttini yaradıb.
Bundan başqa, Mastercard-ın mövcud süni intellekt üzrə məşvərətçi təklifləri bizneslərə konsaltinq, innovasiya və icra dəstəyi sahəsində süni intellektin bütün potensialını açmağa kömək edir. Buraya müştərilərin agentik ticarət ekosistemində strateji baxışlarını, rollarını və yol xəritələrini müəyyən etmək üçün Mastercard ilə işlədiyi günlük seminarlar – immersiv “Spark” sessiyaları daxildir.
Süni intellekt avtonom qərar qəbuletmə prosesinə yaxınlaşmağa davam etdikcə bizneslərin bu imkanları məsuliyyətlə və effektiv şəkildə tətbiq etmək qabiliyyəti rəqəmsal ticarətin növbəti nəslinin formalaşmasında getdikcə daha vacib rol oynayacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_97039a718fea68819806f415b_o.jpg
- Mastercard представляет Mastercard Agent Suite, чтобы помочь компаниям внедрить агентный ИИ в свои операционные процессы.
- Решение позволяет организациям создавать, тестировать и развертывать настраиваемых ИИ-агентов при поддержке глобальной консультационной сети Mastercard.
Искусственный интеллект вступает в новую фазу. По мере того как генеративный ИИ развивается в сторону систем, способных принимать решения и выполнять задачи от имени пользователей наступает эпоха «агентного» ИИ (agentic AI). Бизнес осознает необходимость идти в ногу с быстрыми переменами, однако не у всех компаний есть инструменты для старта. Mastercard рассматривает этот переход как один из определяющих факторов, формирующих будущее цифровой коммерции.
Чтобы помочь организациям сориентироваться в этой трансформации, Mastercard представляет Mastercard Agent Suite — новый набор сервисов, разработанных для того, чтобы клиенты могли предпринять реальные шаги по внедрению агентного ИИ в свою ежедневную деятельность и ускорить движение к этому новому рубежу.
Mastercard Agent Suite объединит техническую поддержку с возможностью создания кастомизированных ИИ-агентов, используя обширный опыт Mastercard в сфере платежей, аналитические данные, собственные технологические платформы и глобальную сеть, насчитывающую более 4 000 консультантов.
Благодаря Mastercard Agent Suite клиенты смогут создавать, тестировать и развертывать специализированных агентов. Глобальная консультационная группа Mastercard будет поддерживать организации на каждом этапе процесса, гарантируя компаниям возможность развиваться вместе с технологиями, используя гибкие и настраиваемые инструменты, независимо от дальнейших изменений рыночного ландшафта.
Масштаб предстоящей трансформации значителен. По данным eMarketer, к 2028 году треть корпоративных программных приложений будет включать в себя агентный ИИ, а Mastercard ожидает, что к 2030 году значительный процент взаимодействий с клиентами и операционных задач будет поддерживаться ИИ-агентами.
Комплексные возможности для готовности и внедрения агентных систем
Mastercard Agent Suite станет доступен во втором квартале этого года и дополнит широкий спектр решений компании в области ИИ и агентных технологий. Это позволит усилить безопасность, оптимизировать платежи, улучшить пользовательский опыт и стимулировать рост за счет инсайтов, делая коммерцию более интеллектуальной, защищенной и персонализированной.
Mastercard Agent Suite также расширяет стандарты, программы и возможности Mastercard, призванные помочь клиентам занять лидирующие позиции в эпоху агентов. Агенты будут создаваться с соблюдением принципов конфиденциальности и ответственного ИИ (responsible AI by design), следуя строгим принципам безопасности Mastercard для обеспечения доверия со стороны клиентов и потребителей.
Первые сценарии использования будут сосредоточены на внедрении интеллектуального поиска продуктов для банков и сочетании персонализации с «разговорным» шопингом для торговых предприятий. Например:
- Банк сможет рекомендовать клиенту наиболее подходящий продукт — например, туристическую карту или счет с низкими комиссиями — и объяснить, почему именно этот продукт соответствует его потребностям. Банк сможет тестировать различные сценарии предложений, запускать персонализированные кампании и отслеживать их эффективность, улучшая результаты и развивая продуктовый портфель.
- Торговые компании смогут настраивать правила для управления запасами, маржой, акциями и голосом бренда через AI-агента, который будет давать диалоговые рекомендации в ключевые моменты покупательского пути на разных каналах. Покупатели будут получать персонализированные рекомендации в режиме реального времени на основе своих предпочтений и получать более удобный и целостный опыт покупок.
Расширение экосистемы агентного ИИ Mastercard
Mastercard инвестировала значительные средства в продукты и услуги, которые ускоряют внедрение ИИ и агентного ИИ для бизнеса и потребителей.
Mastercard Agent Suite дополняет такие решения, как Mastercard Agent Pay, поддерживающее доверенные агентные транзакции, и Mastercard Developers Agent Toolkit, которое обеспечивает большую доступность технологий для разработчиков.
Mastercard также создала специализированное направление «агентной коммерции и услуг» в рамках Start Path — отмеченной наградами стартап-программы компании, которая выявляет и развивает инноваторов следующего поколения.
Кроме того, существующие консультационные услуги Mastercard в области ИИ помогают компаниям раскрыть полный потенциал искусственного интеллекта с помощью консалтинга, инноваций и поддержки исполнения. Сюда входят иммерсивные сессии Spark — однодневные воркшопы, на которых клиенты вместе с Mastercard определяют свое стратегическое видение, роль и дорожную карту в экосистеме агентной коммерции.
По мере того как искусственный интеллект продолжает двигаться к автономному принятию решений, способность бизнеса ответственно и эффективно внедрять эти возможности будет играть все более важную роль в формировании следующего поколения цифровой коммерции.