https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_97039a718fea68819806f415b_o.jpg
- Mastercard müəssisələrə agentik süni intellekti əməliyyatlarına inteqrasiya etməyə kömək edəcəlk Mastercard “Agent Suite”i təqdim edir.
- Bu həll təşkilatlara Mastercard-ın qlobal məşvərətçi şəbəkəsinin dəstəyi ilə fərdiləşdirilə bilən süni intellekt agentlərini yaratmağa,sınaqdan keçirməyə və yerləşdirməyə imkan verir.
Süni intellekt yeni bir mərhələyə qədəm qoyur. Generativ süni intellekt istifadəçilərin adından qərar qəbul edə və tapşırıqları yerinə yetirə bilən sistemlərə doğru inkişaf etdikcə agentik dövr artıq qapıdadır. Bizneslər sürətli dəyişikliklərə uyğunlaşmalı olduqlarını anlasalar da, bütün bizneslərin ilk addımı atmaq üçün alətləri yoxdur. Mastercard bu dəyişikliyi rəqəmsal ticarətin gələcəyini formalaşdıran həlledici hadisələrdən biri kimi görür.
Təşkilatlara bu transformasiyanı idarə etməyə kömək etmək üçün Mastercard “Agent Suit”i – müştərilərə agentik süni intellekti gündəlik əməliyyatlarına inteqrasiya etmək və bu növbəti mərhələyə sürətli çatmaq üçün praktik addımlar atmağa kömək edə biləcək yeni xidmətlər dəstini təqdim edir.
Mastercard “Agent Suite” şirkətin geniş ödəniş təcrübəsindən, etibarlı məlumatlarından, xüsusi texnologiya platformalarından və 4000-dən çox məsləhətçidən ibarət qlobal şəbəkəsindən istifadə edərək texniki dəstəyi fərdiləşdirilə bilən AI agentləri ilə birləşdirəcək.
Müştərilər Mastercard “Agent Suite” vasitəsilə məqsədlərinə uyğun agentləri yarada, sınaqdan keçirə və tətbiq edə biləcəklər. Mastercard-ın qlobal məşvərətçilər qrupu prosesin hər mərhələsində təşkilatlara dəstək verəcək və bizneslərin mənzərənin davamlı dəyişikliklərindən asılı olmadan fərdiləşdirilə və konfiqurasiya edilə bilən texnologiyalarla inkişafı imkanlarını təmin edəcək.
Qarşıdakı transformasiyanın miqyası əhəmiyyətlidir. eMarketer-ə görə, müəssisədaxili proqram təminatlarının üçdə biri 2028-ci ilə qədər agentik süni intellekti ehtiva edəcək. Mastercard isə 2030-cu ilə qədər müştərilərlə qarşılıqlı əlaqələrin və əməliyyat tapşırıqlarının əhəmiyyətli bir hissəsinin süni intellekt agentləri tərəfindən dəstəklənəcəyini gözləyir.
Agentlik hazırlıq və çatdırılma üçün kompleks imkanlar
Mastercard “Agent Suite”dən istifadə bu ilin ikinci rübündən etibarən mümkün olacaq. Nəticədə şirkətin geniş süni intellekt və agentik süni intellekt həllərini tamamlayacaq – ticarəti daha ağıllı, daha təhlükəsiz və daha fərdi etmək üçün məlumatlar üzərindən təhlükəsizliyi artıracaq, ödənişləri optimallaşdıracaq, istifadəçi təcrübəsini təkmilləşdirəcək və inkişafı genişləndirəcək.
Mastercard “Agent Suite” həmçinin şirkətin müştərilərə agentik dövrün öncüllərindən olmağa kömək etmək üçün hazırlanmış standartlarını, proqramlarını və imkanlarını genişləndirir.
Agentlər Mastercard-ın müştərilər və istehlakçılar üçün etibarlı təcrübə təmin edən güclü təhlükəsizlik prinsiplərinə uyğun olaraq məxfilik və süni intellektdən məsuliyyətli istifadə nəzərə alınaraq yaradılacaq.
İlkin istifadə imkanları banklar üçün ağıllı məhsul kəşfinin qurulmasına və tacirlər üçün danışıq əsaslı alış-verişlə fərdiləşdirmənin bir araya gətirilməsinə yönələcək. Məsələn:
- Bank istehlakçıya düzgün məhsulu, məsələn, səyahət kartını və ya komissiyaya qənaət edən hesabı tövsiyə edə və bunun nə üçün yaxşı seçim olduğunu izah edə bilər. Bank təklif ssenarilərini sınaqdan keçirə, fərdiləşdirilmiş kampaniyaları işə sala və performansı izləyə, bununla da, nəticələri yaxşılaşdıra və portfelin böyüməsini sürətləndirə bilər.
- Tacirlər kanallar üzrə alış-veriş səyahətinin əsas anlarında danışıq bələdçiliyi təmin edən agentin ixtiyarındakı inventar, mənfəət, aksiyalar və brend tanıtımı üçün qaydaları konfiqurasiya edə bilərlər. İstehlakçılar seçimlərinə əsasən real vaxt rejimində fərdiləşdirilmiş tövsiyələr alır və ümumilikdə daha rahat alış-veriş təcrübəsi əldə edirlər.
Mastercard-ın agentik süni intellekt ekosisteminin genişləndirilməsi
Mastercard biznes və istehlakçılar üçün süni intellekt və agentik süni intellektin tətbiqini sürətləndirən məhsul və xidmətlər təqdim etmək məqsədilə mühüm investisiyalar edib.
Mastercard “Agent Suite” etibarlı agentik əməliyyatları dəstəkləyən Mastercard “Agent Pay” və inkişaf etdiricilər üçün daha çox əlçatanlıq təmin edən Mastercard “Developers Agent Toolbar” dəsti kimi həllərin sırasına qoşulub.
Mastercard həmçinin şirkətin yeni nəsil innovatorları müəyyən edən və inkubasiya edən mükafatçı startap proqramı “Start Path” daxilində hədəfyönümlü agentik ticarət və xidmətlər xəttini yaradıb.
Bundan başqa, Mastercard-ın mövcud süni intellekt üzrə məşvərətçi təklifləri bizneslərə konsaltinq, innovasiya və icra dəstəyi sahəsində süni intellektin bütün potensialını açmağa kömək edir. Buraya müştərilərin agentik ticarət ekosistemində strateji baxışlarını, rollarını və yol xəritələrini müəyyən etmək üçün Mastercard ilə işlədiyi günlük seminarlar – immersiv “Spark” sessiyaları daxildir.
Süni intellekt avtonom qərar qəbuletmə prosesinə yaxınlaşmağa davam etdikcə bizneslərin bu imkanları məsuliyyətlə və effektiv şəkildə tətbiq etmək qabiliyyəti rəqəmsal ticarətin növbəti nəslinin formalaşmasında getdikcə daha vacib rol oynayacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_97039a718fea68819806f415b_o.jpg
- The solution enables organizations to build, test and deploy customizable AI agents with support from Mastercard’s global advisory network
Artificial intelligence is entering a new phase. As generative AI evolves toward systems capable of making decisions and executing tasks on behalf of users, the agentic era has arrived. While businesses know they must keep pace with rapid change, not all businesses have the tools to start. Mastercard sees this shift as one of the defining developments shaping the future of digital commerce.
To help organizations navigate this transformation, Mastercard is introducing Mastercard Agent Suite, a new set of services designed to help customers take actionable steps to integrate agentic AI into their daily operations and accelerate toward this next frontier.
Mastercard Agent Suite will combine technical support with customizable AI agents, leveraging Mastercard’s extensive payments expertise, data-fueled insights, proprietary technology platforms and a global network of more than 4,000 advisors.
Customers will be able to build, test and deploy fit-for-purpose agents through Mastercard Agent Suite. Mastercard’s global advisory team will support organizations at every stage of the process, ensuring businesses can evolve with technology in ways that are customizable and configurable regardless of how the landscape continues to change.
The scale of the transformation ahead is significant. According to eMarketer, one-third of enterprise software applications will incorporate agentic AI by 2028, and Mastercard expects a significant percentage of customer interactions and operational tasks to be supported by AI agents by 2030.
End-to-end capabilities for agentic readiness and delivery
Mastercard Agent Suite will be available in the second quarter of this year and will complement the company’s broad range of AI and agentic AI solutions — enhancing security, optimizing payments, improving the user experience and driving growth through insights to make commerce smarter, more secure and more personal.
Mastercard Agent Suite also extends Mastercard’s standards, programs and capabilities designed to help customers lead in an agentic age.
Agents will be built with privacy and responsible AI by design, following Mastercard's robust security principles to ensure a trusted experience for customers and consumers alike.
Initial use cases will focus on embedding intelligent product discovery for banks and blending personalization with conversational shopping for merchants. For example:
- A bank could recommend the right product — such as a travel card or a fee-saving account — to a consumer and explain why it is a good fit. The bank can test offer scenarios, trigger personalized campaigns and track performance, improving outcomes and driving portfolio growth.
- Merchants can configure rules for inventory, margins, promotions and brand voice behind an agent that provides conversational guidance at key moments in the shopping journey across channels. Consumers receive real-time personalized recommendations based on their preferences and enjoy a more seamless shopping experience overall.
Expanding Mastercard’s agentic AI ecosystem
Mastercard has made significant investments to provide products and services that accelerate AI and agentic AI adoption for businesses and consumers.
Mastercard Agent Suite joins solutions including Mastercard Agent Pay, which supports trusted agentic transactions, and the Mastercard Developers Agent Toolkit, which enables greater accessibility for developers.
Mastercard has also established a focused agentic commerce and services track within Start Path, the company’s award-winning startup program that identifies and incubates next-generation innovators.
Further, Mastercard’s existing AI advisory offerings are helping businesses unlock the full potential of artificial intelligence with consulting, innovation and execution support. This includes immersive Spark sessions - day-long workshops where customers work with Mastercard to define their strategic vision, role and roadmap within the agentic commerce ecosystem.
As artificial intelligence continues to move closer to autonomous decision-making, the ability for businesses to adopt these capabilities responsibly and effectively will play an increasingly important role in shaping the next generation of digital commerce.
Mastercard powers economies and empowers people in 200+ countries and territories worldwide. Together with our customers, we're building a resilient economy where everyone can prosper. We support a wide range of digital payments choices, making transactions secure, simple, smart and accessible. Our technology and innovation, partnerships and networks combine to deliver a unique set of products and services that help people, businesses and governments realize their greatest potential. www.mastercard.com