https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_388b75ce212311a53508ad185_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin(BDU) Hüquq fakültəsinin IV kurs tələbələri – Kamil Abdullazadə, Nəzrin Sadıqova, Fatimə Məmmədova və Fazil Vəlizadə Yunanıstanın paytaxtı Afina şəhərində keçirilən “Helga Pedersen Moot Court Competition” beynəlxalq məhkəmə müsabiqəsində iştirak ediblər.
Müxtəlif ölkələrdən Hüquq fakültələri tələbələrini bir araya gətirən müsabiqə insan hüquqları sahəsində Avropanın ən nüfuzlu tələbə məhkəmə simulyasiya yarışlarından biri hesab olunur.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar üçün akademik proqram və rəsmi açılış mərasimi keçirilib. Akademik proqram zamanı tələbələr insan hüquqlarının aktual məsələlərinə həsr olunmuş müzakirələrdə və ekspert çıxışlarında iştirak ediblər.
Müsabiqənin əsas mərhələlərində – şifahi çıxışlarda (oral pleadings) komandalar insan hüquqları ilə bağlı hipotetik məhkəmə işi üzrə tərəflərin mövqelərini müdafiə edərək hüquqi arqumentlərini təqdim ediblər.
BDU-nun Hüquq fakültəsinin komandası çıxışlarını Afina Apelyasiya Məhkəməsində keçirib və beynəlxalq münsiflər heyəti qarşısında öz hüquqi mövqelərini müdafiə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_388b75ce212311a53508ad185_o.jpg
Студенты юридического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) – Камиль Абдуллазаде, Назрин Садыкова, Фатима Мамедова и Фазиль Велизаде приняли участие в международном судебном конкурсе «Helga Pedersen Moot Court Competition», проходившем в столице Греции городе Афины.
Конкурс считается одним из самых престижных студенческих конкурсов по моделированию судебных процессов в Европе в области прав человека.
В рамках мероприятия для участников была проведена академическая программа и официальная церемония открытия. В ходе академической программы студенты участвовали в дискуссиях и выступлениях экспертов, посвященных актуальным вопросам прав человека.
На основных этапах конкурса – устных выступлениях (oral pleadings) – команды представляли свои юридические аргументы, защищая позиции сторон в гипотетическом судебном деле, связанном с правами человека.
Команда БГУ выступила с речами в Афинском апелляционном суде и защитила свои юридические позиции перед международным жюри. Участникам конкурса были вручены сертификаты.