https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_388b75ce212311a53508ad185_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin(BDU) Hüquq fakültəsinin IV kurs tələbələri – Kamil Abdullazadə, Nəzrin Sadıqova, Fatimə Məmmədova və Fazil Vəlizadə Yunanıstanın paytaxtı Afina şəhərində keçirilən “Helga Pedersen Moot Court Competition” beynəlxalq məhkəmə müsabiqəsində iştirak ediblər.
Müxtəlif ölkələrdən Hüquq fakültələri tələbələrini bir araya gətirən müsabiqə insan hüquqları sahəsində Avropanın ən nüfuzlu tələbə məhkəmə simulyasiya yarışlarından biri hesab olunur.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar üçün akademik proqram və rəsmi açılış mərasimi keçirilib. Akademik proqram zamanı tələbələr insan hüquqlarının aktual məsələlərinə həsr olunmuş müzakirələrdə və ekspert çıxışlarında iştirak ediblər.
Müsabiqənin əsas mərhələlərində – şifahi çıxışlarda (oral pleadings) komandalar insan hüquqları ilə bağlı hipotetik məhkəmə işi üzrə tərəflərin mövqelərini müdafiə edərək hüquqi arqumentlərini təqdim ediblər.
BDU-nun Hüquq fakültəsinin komandası çıxışlarını Afina Apelyasiya Məhkəməsində keçirib və beynəlxalq münsiflər heyəti qarşısında öz hüquqi mövqelərini müdafiə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_388b75ce212311a53508ad185_o.jpg
Students of the Law School at Baku State University (BSU) — Kamil Abdullazade, Nazrin Sadykova, Fatima Mammadova, and Fazil Velizade — participated in the Helga Pedersen Moot Court Competition held in Athens.
The competition is considered one of the most prestigious student moot court competitions in Europe in the field of human rights.
The program included an academic session and an official opening ceremony. During the academic program, participants attended expert presentations and discussions on current human rights issues.
During the main stage of the competition — oral pleadings — teams presented legal arguments and defended the positions of the parties in a hypothetical human rights case.
The BSU team delivered their pleadings at the Athens Court of Appeal, presenting their legal arguments before an international jury. All participants were awarded certificates.