Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Elm və Təhsil Nazirliyinin Kimya İnstitutunun Elmə dəstək şöbəsinin müdiri Məhəmməd Babanlı Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsində 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində “Topoloji izolyatorların kimyası və materialşünaslığının bəzi məsələləri” mövzusunda ustad dərsi keçib.
Məruzəçi bildirib ki, son illərdə kimya, fizika və materialşünaslığın qovşağında aparılan multidissiplinar elmi araşdırmaların prioritet istiqamətlərindən biri yeni nəsil qeyri-üzvi funksional materialların – topoloji izolyatorların yaradılması və tədqiqidir. Topoloji izolyator materiyanın xüsusi kvant halıdır və bu materiallar həcmdə izolyator kimi davransa da, səthdə yüksək spin-polyarlaşmış keçiriciliyə malikdir. Bu xüsusiyyətlər topoloji izolyatorlar əsasında keyfiyyətcə yeni elektronika sahələrinin – spintronika və topoloji kvant kompüterlərinin yaradılması üçün geniş imkanlar açır. Həmin materialların tibbdə və təhlükəsizlik sistemlərində istifadə olunan terahers detektorlarında, eləcə də kvant kompütinqi əsasında işləyən yeni nəsil cihaz və qurğularda tətbiqi perspektivlidir.
Məhəmməd Babanlı qeyd edib ki, ölkəmizdə qeyri-üzvi materialşünaslıq sahəsində 50 ildən artıqdır elmi-tədqiqat işləri aparılır və güclü elmi məktəb formalaşıb. O, topoloji izolyator materialları sahəsində sistemli tədqiqatların 2011-ci ildən aparıldığını bildirib və bu müddətdə Azərbaycan alimlərinin Avropa Birliyi və Yaponiyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə geniş beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu vurğulayıb. Əməkdaşlıq çərçivəsində əldə olunan nəticələrin “Web of Science” bazasına daxil olan yüksək impakt faktorlu jurnallarda çap edilmiş 30-dan artıq elmi məqalədə əks olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Məruzəçi əlavə edib edib ki, 2019-cu ildə Azərbaycan və müxtəlif ölkələrdən olan alimlərin antiferromaqnit topoloji izolyatorların kəşfinə həsr olunmuş “Antiferromaqnit topoloji izolyatorların proqnozlaşdırılması və müşahidəsi” adlı birgə məqaləsi “Nature” jurnalında dərc olunub. Bu məqalə 2023-cü ildə Pekində keçirilən “International Congress of Basic Science” beynəlxalq elmi konqresində son beş ilin ən yaxşı elmi məqalələrindən biri kimi qiymətləndirilib.

Член-корреспондент НАНА Мухаммед Бабанлы провел мастер-класс для студентов БГУ
Член-корреспондент НАНА Мухаммед Бабанлы провел мастер-класс для студентов БГУ Член-корреспондент НАНА Мухаммед Бабанлы провел мастер-класс для студентов БГУ
На химическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) член-корреспондент НАНА, руководитель отдела поддержки науки Института химии Министерства науки и образования Мухаммед Бабанлы провел мастер-класс на тему «Химия топологических изоляторов и некоторые вопросы материаловедения», посвященный 27 марта - Дню науки.
Докладчик отметил, что одним из приоритетных направлений междисциплинарных научных исследований, проводимых на стыке химии, физики и материаловедения в последние годы, является создание и изучение нового поколения неорганических функциональных материалов — топологических изоляторов. Топологический изолятор — это особое квантовое состояние материи, и хотя эти материалы ведут себя как изоляторы в объеме, на поверхности они обладают высокой спин-поляризованной проводимостью. Эти свойства открывают широкие возможности для создания качественно новых областей электроники на основе топологических изоляторов — спинтроники и топологических квантовых компьютеров. Перспективным является применение этих материалов в терагерцовых детекторах, используемых в медицине и системах безопасности, а также в устройствах нового поколения и устройствах на основе квантовых вычислений.
Мухаммед Бабанлы отметил, что научные исследования в области неорганического материаловедения в стране проводятся более 50 лет, и сформировалась сильная научная школа. Он сказал, что систематические исследования в области топологических изоляторов проводятся с 2011 года, и подчеркнул, что за этот период азербайджанские ученые установили широкое международное сотрудничество с ведущими научными центрами Европейского союза и Японии. Было отмечено, что результаты, полученные в рамках сотрудничества, отражены в более чем 30 научных статьях, опубликованных в высокорейтинговых журналах, включенных в базу данных Web of Science.
Докладчик добавил, что в 2019 году в журнале «Nature» была опубликована совместная статья ученых из Азербайджана и различных стран под названием «Прогнозирование и наблюдение антиферромагнитных топологических изоляторов», посвященная открытию антиферромагнитных топологических изоляторов. Эта статья на международном научном конгрессе «International Congress of Basic Science», состоявшемся в Пекине в 2023 году была признана одной из лучших научных статей последних пяти лет.