https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_ded97147a90b0783c594de113_o.jpg
Aparılan müzakirələr ötən il Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməklə çoxsəviyyəli əməkdaşlığın qlobal iqlim gündəliyinin mərkəzinə gətirdiyi mühüm məsələləri bir daha önə çəkib. Ölkələr, şəhərlər və beynəlxalq platformalar arasında əməkdaşlığı gücləndirmək üçün iki əsas təşəbbüs – Çoxsəviyyəli Fəaliyyət Yolu (MAP) və Bakı Davamlılıq Koalisiyasının təqdim edildiyi xatırlanıb. Bu təşəbbüslər iqlim və şəhərsalma gündəlikləri arasında daha güclü əlaqələrin qurulması üçün vacib təməl kimi qiymətləndirilib.
Bu istiqamətdə növbəti addımların 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunda WUF13 təqdim ediləcəyi nəzərdə tutulur.
“Bakıdan Belemə və yenidən Bakıya – insanlar, şəhərlər və icmalar arasında inklüziv və dayanıqlı gələcək naminə əməkdaşlıq zənciri formalaşır,” – deyə Anar Quliyev qeyd edib.

Committee Chairman Anar Guliyev Participates in Ministers’ Meeting at COP30 on Urbanisation Day
Committee Chairman Anar Guliyev Participates in Ministers’ Meeting at COP30 on Urbanisation Day Committee Chairman Anar Guliyev Participates in Ministers’ Meeting at COP30 on Urbanisation Day
During the meeting, the importance of the link between urban policy and climate impacts was highlighted.
The discussions revisited key issues emphasized last year when Azerbaijan hosted COP29, demonstrating how multilevel cooperation places crucial matters at the center of the global climate agenda. Two major initiatives - the Multilevel Action Pathway (MAP) and the Baku Sustainability Coalition - were presented as mechanisms to strengthen collaboration among countries, cities, and international platforms. These initiatives were recognized as essential foundations for building stronger connections between climate and urban agendas.
Next steps in this direction are expected to be presented at the 13th World Urban Forum (WUF13) in Baku in 2026.
“From Baku to Belém and back to Baku - a chain of collaboration is forming for an inclusive and sustainable future for people, cities, and communities,” Anar Guliyev emphasized.