https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_17a0a3b3ca080e2ab055c7355_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsində 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində “Yaşıl enerji dəhlizləri: Azərbaycanın strateji baxışı” mövzusunda ustad dərsi keçirilib.
Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin İqtisadiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən ustad dərsində İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İcraçı direktorunun müavini, iqtisad elmləri doktoru Ramil Hüseyn məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədində ölkəmizin “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilməsi istiqamətində müəyyən edilmiş hədəflərdən bəhs olunub. Bildirilib ki, bu prioritet çərçivəsində yaşıl enerjiyə keçidin dəstəklənməsi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi və dayanıqlı enerji sisteminin formalaşdırılması mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Diqqətə çatdırılıb ki, qəbul edilmiş yol xəritəsinə əsasən, Azərbaycanda 2030-cu ilədək 6 giqavat, 2032-ci ilədək isə 8 giqavat gücündə yaşıl enerji istehsal edən külək və günəş elektrik stansiyalarının istismara verilməsi nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, ölkədə istehsal olunacaq “yaşıl enerji”nin investisiyalaşdırılması və beynəlxalq enerji bazarlarına çıxarılması məsələləri də müzakirə olunub.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanın yaşıl enerji potensialının ixracı üçün “Xəzər–Qaradəniz–Avropa”, “Azərbaycan–Türkiyə–Avropa” və “Azərbaycan–Gürcüstan–Türkiyə–Avropa” enerji dəhlizləri mühüm strateji əhəmiyyət kəsb edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_17a0a3b3ca080e2ab055c7355_o.jpg
Мастер-класс на тему «Зеленые энергетические коридоры: стратегическое видение Азербайджана», посвященный 27 марта - Дню науки, состоялся на факультете международных отношений и экономики Бакинского государственного университета (БГУ).
На мастер-классе с докладом выступил заместитель исполнительного директора Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Рамиль Гусейн.
В докладе обсуждались цели, поставленные в документе «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», направленные на превращение страны в страну зеленого роста. Было отмечено, что в рамках этого приоритета большое значение имеют поддержка перехода к зеленой энергетике, расширение использования возобновляемых источников энергии и формирование устойчивой энергетической системы.
Было отмечено, что согласно принятой дорожной карте, к 2030 году планируется ввести в эксплуатацию ветровые и солнечные электростанции, производящие 6 гигаватт зеленой энергии в Азербайджане, а к 2032 году — 8 гигаватт. Кроме того, обсуждались вопросы инвестирования в зеленую энергию, производимую в стране, и ее экспорта на международные энергетические рынки. По словам докладчика, энергетические коридоры «Каспийское-Черное море-Европа», «Азербайджан-Турция-Европа» и «Азербайджан-Грузия-Турция-Европа» имеют большое стратегическое значение для экспорта потенциала зеленой энергии Азербайджана. В заключение состоялся широкий обмен мнениями по теме, и были даны ответы на вопросы участников.