https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_ce4756899908d1f0862de9bd4_o.jpg
“CineMastercard” kinoteatrlar şəbəkəsində "Çatlı" türk kriminal dramı 19 mart tarixindən etibarən nümayiş olunacaq. Real hadisələrə əsaslanan film Türkiyənin müasir tarixində ən çox müzakirə olunan fiqurlardan biri - Abdullah Çatlının həyatına həsr olunub.
Filmin rejissoru Deniz Enyüksekdir. Ssenarinin müəllifləri isə Onur Tan və Nevzat Erkuldur.
Baş rolu - Abdullah Çatlını - Türkiyə milli yığmasının və «Qalatasaray» klubunun sabiq futbolçusu Vedat İnceefe canlandırıb. Bu rol aktyor üçün böyük kinoda ilk təcrübə olub.
Film Çatlının həyatındakı dönüş nöqtələrindən bəhs edir: 12 sentyabr 1980-ci il hərbi çevrilişindən sonrakı fəaliyyəti, Avropada keçirdiyi çətin illər, ASALA terror təşkilatı ilə mübarizə, eləcə də Roma Papasına qarşı sui-qəsd işi üzrə məhkəmə prosesindən sonra onun Türkiyəyə qayıdışından əvvəlki dövr.
Hekayə həmçinin həmin dövrdə Türkiyədə baş verən siyasi və sosial proseslərə işıq salır və 1996-cı ildə Susurlukda baş verən faciəvi avtomobil qəzasından əvvəlki hadisələrə toxunur.
Filmdə Çatlının həyat yoldaşı Meral Çatlıya da xüsusi yer ayrılıb. Abdullah Çatlının həbsdə olduğu müddətdə onun apardığı mübarizə və göstərdiyi dəstək çətin dövrlərdə qadının rolunun gücünü və əhəmiyyətini vurğulayır.
Hadisələrlə zəngin bu dramatik film güclü aktyor heyəti ilə seçilir; filmdə həmçinin Eren Vurdem, Ömər Kurt, Engin Benli, Erdal Kiçükkömürcü, Şiva Behruzfar, Turqay Tanülkü və Nizam Namidar rol alıblar.
Çəkilişlər bir neçə ölkədə, o cümlədən Budapeştdə, həmçinin Türkiyənin və Avropanın müxtəlif məkanlarında aparılıb. Yaradıcı heyət 1980-ci illərin atmosferinin bərpasına — kostyumlara, dekorasiyalara və tarixi detallara xüsusi diqqət yetirib.
Layihənin müəllifləri qeyd edirlər ki, “Çatlı” filmi yalnız bioqrafik dram deyil, həm də bir insanın taleyi vasitəsilə Türkiyə tarixinin mürəkkəb və ziddiyyətli dövrünü anlamağa cəhd edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_ce4756899908d1f0862de9bd4_o.jpg
В сети кинотеатров «CineMastercard» с 19 марта стартует показ турецкой криминальной драмы «Çatlı». Картина, основанная на реальных событиях, посвящена жизни одной из самых обсуждаемых фигур современной истории Турции - Абдуллы Чатлы.
Режиссёром фильма выступил Дениз Эньюксек. Сценарий написали Онур Тан и Невзат Эркул.
Главную роль - Абдуллы Чатлы - исполнил бывший футболист сборной Турции и клуба «Галатасарай» Ведат Инджеефе, для которого эта работа стала первым опытом в большом кино.
Фильм рассказывает о поворотных моментах в жизни Чатлы: его деятельности после военного переворота 12 сентября 1980 года, трудных годах, проведённых в Европе, борьбе с террористической организацией ASALA, а также о периоде, предшествовавшем его возвращению в Турцию после судебного процесса по делу о покушении на Папу Римского.
История также проливает свет на политические и социальные процессы в Турции того времени и затрагивает события, предшествовавшие трагической аварии в Сусурлуке в 1996 году.
Особое внимание уделяется супруге Чатлы - Мерал Чатлы. Её борьба и поддержка во время заключения Абдуллы Чатлы подчёркивают силу и значимость роли женщины в трудные периоды жизни.
Этот насыщенный действием драматический фильм отличается сильным актёрским составом, в который также вошли Эрен Вурдем, Омер Курт, Энгин Бенли, Эрдал Кючюккёмюрджю, Шива Бехрузфар, Тургай Танюлкю, Низам Намидар.
Съёмки проходили в нескольких странах, включая Будапешт, а также в различных локациях Турции и Европы. Создатели уделили особое внимание воссозданию атмосферы 1980-х годов - костюмам, декорациям и историческим деталям.
Авторы проекта отмечают, что фильм «Çatlı» - это не только биографическая драма, но и попытка осмыслить сложный и противоречивый период турецкой истории через судьбу одного человека.