https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e6f72ed921198e70d1ea3623e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində Xalq şairi Səməd Vurğunun 120 illiyinə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib. Elmi seminarda BDU-nun Redaksiya-nəşriyyat işi kafedrasının müdiri, dosent Knyaz Aslan “Xalq şairi Səməd Vurğunun irsində kitab və mütaliə” mövzusunda məruzə edib. Knyaz Aslan bildirib ki, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin yubileylərinin keçirilməsi, onların irsinin təbliği hər zaman xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin diqqət mərkəzində olmuşdur: “Ulu Öndər Səməd Vurğunun yaradıcılığını hər zaman yüksək qiymətləndirmiş, hələ sovet dövründə böyük şairin 70 illik yubileyinin ittifaq səviyyəsində qeyd olunmasına nail olmuşdur. Müstəqillik illərində də Ümummilli Lider şairin ədəbi-bədii irsini geniş şəkildə təbliğ etmişdir”. Natiq bildirib ki, həmin missiya bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilir. Prezident İlham Əliyevin “Xalq şairi Səməd Vurğunun 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 23 fevral 2026-cı il tarixli Sərəncamının əhəmiyətini vurğulayan natiq bildirib ki, ölkə rəhbərinin mütəfəkkir şairin yaradıcılığına verdiyi yüksək qiymət Səməd Vurğun irsinin müxtəlif aspektlərdən araşdırılmasını elm və təhsil müəssisələrinin qarşısında mühüm vəzifə kimi qoyur.
Məruzədə ustad sənətkarın yaradıcılığında kitab və mütaliə məsələləri geniş şəkildə təhlil olunub. Bildirilib ki, Səməd Vurğun həm bədii əsərlərində, həm də elmi-publisistik məqalələrində kitaba, mütaliəyə yüksək qiymət vermiş və təbliğ etmişdir. Məruzəçi şairin əsərlərində bu mövzuların əksini tapdığı poetik nümunələri və elmi qənaətləri səsləndirib, şairin yaradıcılığının ölkəmizdə mütaliə mədəniyyətinin inkişafında və oxucu zövqünün formalaşmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Səməd Vurğunun ev-muzeyinin direkoru – görkəmli ədibin nəticəsi Vurğun Vəkilov çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə BDU rəhbərliyinə, eləcə də məruzəçiyə və seminar iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e6f72ed921198e70d1ea3623e_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся научный семинар, посвященный 120-летию со дня рождения Народного поэта Самеда Вургуна.
На семинаре заведующий кафедрой редакционно-издательского дела БГУ, доцент Князь Аслан выступил с докладом на тему «Книги и чтение в наследии народного поэта Самеда Вургуна».
Князь Аслан отметил, что «великий вождь всегда высоко ценил творчество Самеда Вургуна, и даже в советскую эпоху он добился празднования 70-летия великого поэта на всесоюзном уровне. В годы независимости общенациональный лидер широко пропагандировал литературное и художественное наследие поэта». Выступающий добавил, что эту миссию сегодня продолжает Президент Ильхам Алиев. Подчеркивая важность Распоряжения «О праздновании 120-летия народного поэта Самеда Вургуна» от 23 февраля 2026 года, оратор отметил, что высокая оценка творчества поэта главой страны ставит изучение наследия Самеда Вургуна в качестве важной задачи для научно-образовательных учреждений. В докладе отмечалось, что Самед Вургун высоко ценил и популяризировал книги и чтение как в своих литературных произведениях, так и в научных и публицистических статьях. Выступающий привел поэтические примеры и научные выводы о том, что эти темы отражены в произведениях поэта, и подчеркнул, что творчество поэта сыграло важную роль в развитии культуры чтения в стране и формировании читательского вкуса.
Директор Дома-музея Самеда Вургуна, внук выдающегося писателя Вургун Векилов выразил благодарность администрации БГУ за организацию мероприятия, а также выступающему и участникам семинара.