https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_138a57210fda4193e7bfee1c9_o.jpg
QS World University Rankings by Subject 2026 (QS İxtisaslar üzrə Dünya Universitetləri Reytinqi 2026) reytinqi açıqlandı. UNEC bu dəfə də mühüm nəticələr əldə edib.
Belə ki, UNEC geniş ixtisas olan Sosial Elmlər və Menecment sahəsində ən yaxşı universitetlər arasında yer alaraq dünyada 365-ci yerə yüksəlib. Bu rəqəm 2024-cü ildə 501-550, 2025-ci ildə isə 401-450-ci yer olub.
Ən önəmlisi isə UNEC 2023-2025-ci illərdə ancaq bir ixtisasla, 2026-cı ildə isə artıq 3 ixtisasla qlobal reytinqdə təmsil olunub.
UNEC dünyada İqtisadiyyat və Ekonometrika üzrə 201-250-ci, Biznes və Menecment üzrə 301-350-ci, Kompüter Elmləri və İnformasiya Sistemləri üzrə 751-850-ci ən yaxşı universitetdir. UNEC iqtisadiyyat və biznes sahəsində regionun lider universiteti statusunu təsdiqləyir.
UNEC-in bundan sonra da adını daha yüksək zirvələrə qaldıraraq, Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti dünya səviyyəli universitet olmalıdır!" tapşırığını uğurla icra edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_138a57210fda4193e7bfee1c9_o.jpg
Опубликован рейтинг QS World University Rankings by Subject 2026 года. UNEC вновь продемонстрировал значительные достижения.
В частности, университет, войдя в число ведущих вузов по широкой области “Социальные науки и менеджмент”, поднялся на 365-е место в мире. Для сравнения: в 2024 году он занимал позиции 501–550, а в 2025 году – 401-450.
Особенно важно отметить, что если в 2023–2025 годах UNEC был представлен в глобальном рейтинге лишь по одной специальности, то в 2026 году — уже по трём.
Университет добился следующих результатов:
- 201–250-е место по направлению «Экономика и эконометрика»
- 301–350-е место по направлению «Бизнес и менеджмент»
- 751–850-е место по направлению «Компьютерные науки и информационные системы»
Таким образом, UNEC подтверждает статус одного из ведущих университетов региона в области экономики и бизнеса.
UNEC и впредь намерен укреплять свои позиции на международной арене, реализуя стратегическую задачу, обозначенную Ильхамом Алиевым: “Азербайджанский государственный экономический университет должен стать университетом мирового уровня!”