https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4f027ca0ffa267ab98c818834_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin Zərif üzvi sintez elmi-tədqiqat laboratoriyasının (ETL) aparıcı elmi işçisi Zara Məmmədova vəfat edib.
Zara Məmmədova 1929-cu il dekabrın 12-də Moskvada anadan olub. 1947-ci ildə Bakının Səbail rayonunda 134 nömrəli orta məktəbi, 1952-ci ildə BDU-nun Kimya fakültəsini bitirib. 1956-cı ildə Kimya fakültəsinin Üzvi kimya kafedrasında assistent kimi fəaliyyətə başlayıb. Elə həmin ildə “Tsikloparafinlərin olefinlərlə alkilləşməsi” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək kimya elmləri namizədi elmi dərəcəsi və dosent elmi adı alıb. 1958-ci ildən Kimya fakültəsinin Üzvi kimya kafedrasında müəllim kimi fəaliyyət göstərib. 1961-2023-cü illərdə Üzvi kimya kafedrasının dosenti olub. 2023-cü ildən indiyədək Kimya fakültəsinin Zərif üzvi sintez ETL-də aparıcı elmi işçi idi.
Dosent Zara Məmmədovanın tədqiqat sahəsi kükürd və azot üzvi birləşmələr – korroziya əleyhinə əlavələr, tio-klayzen qruplaşması olub. O, respublika və xarici ölkələrin elmi mətbuatında dərc olunmuş 90-dan çox elmi işin müəllifi idi, onlardan 15-i müəlliflik şəhadətnaməsinə malik olub.
BDU rəhbərliyi və kollektivi Universitetin qocaman əməkdaşı Zara Məmmədovanın vəfatından kədərləndiyini bildirir, ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4f027ca0ffa267ab98c818834_o.jpg
Скончалась ведущий научный сотрудник научно-исследовательской лаборатории тонкого органического синтеза (НИЛ) химического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Зара Мамедова.
Зара Мамедова родилась 12 декабря 1929 года в Москве. В 1947 году окончила среднюю школу № 134 Сабаильского района Баку, а в 1952 году – химический факультет БГУ. В 1956 году начала работать ассистентом на химическом факультете. В том же году защитила диссертацию и получила степень кандидата химических наук и звание доцента. С 1958 года работала преподавателем на кафедре органической химии химического факультета. С 1961 по 2023 год была доцентом кафедры органической химии. С 2023 года по настоящее время она являлась ведущим научным сотрудником НИЛ тонкого органического синтеза химического факультета.
Доцент Зара Мамедова являлась автором более 90 научных работ, опубликованных в научных журналах, 15 из которых отмечены авторским свидетельством.
Администрация и сотрудники БГУ выражают скорбь в связи со смертью многолетнего сотрудника университета Зары Мамедовой и выражают соболезнования ее семье и близким.