https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_479631beb09656e16414c127a_o.jpg
Azərbaycan Parisdə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının mənzil-qərargahında keçirilən Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) 12-ci Nəqliyyat Statistikası Görüşündə təmsil olunub.
Tədbirdə BNF-nin builki zirvə toplantısının “Dayanıqlı nəqliyyatın maliyyələşdirilməsi” mövzusuna uyğun olaraq nəqliyyat sektorunda dayanıqlılığın gücləndirilməsi və gələcəyə yönələn siyasətlərin formalaşdırılmasında məlumat və statistikanın rolu müzakirə edilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndəsi Əliş İsmayılov nəqliyyat siyasətində daha proaktiv və gələcəyə yönələn yanaşmaların əhəmiyyətini vurğulayıb. Texnologiyanın nəqliyyat sistemlərinin dayanıqlılığının artırılmasında və qeyri-müəyyənliklərin idarə edilməsində əsas alət olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Bakı şəhərinin “Rəqəmsal əkiz”i layihəsi çərçivəsində məlumatların toplanması və inteqrasiyası prosesi, istifadə olunan texnoloji həllər, eləcə də “rəqəmsal əkiz”in nəqliyyat planlaşdırılması, optimallaşdırılması və infrastruktur qərarlarının qəbulunda tətbiqi barədə məlumat verilib.
Həmçinin süni intellektin rəsmi statistikaya təsiri, sektorlararası məlumatların nəqliyyat siyasətinə inteqrasiyası, məlumatların toplanması və ölçülməsi üzrə innovativ yanaşmalar müzakirə olunub.
Azərbaycan bu görüşdə fəal iştirakı ilə BNF-yə sədrliyi çərçivəsində məlumat əsaslı, dayanıqlı və gələcəyə yönələn nəqliyyat sistemlərinin təşviqinə, beynəlxalq əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə töhfə verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_479631beb09656e16414c127a_o.jpg
Азербайджан был представлен на 12-й встрече по транспортной статистике Международного транспортного форума (МТФ), которая состоялась в штаб-квартире Организации экономического сотрудничества и развития в Париже.
В рамках мероприятия обсуждалась роль данных и статистики в укреплении устойчивости транспортного сектора и формировании перспективной политики в соответствии с темой саммита МТФ этого года — «Финансирование устойчивого транспорта».
Представитель Министерства цифрового развития и транспорта Алиш Исмаилов подчеркнул важность более проактивного и ориентированного на будущее подхода к транспортной политике. Было доведено до внимания, что технологии являются ключевым инструментом повышения устойчивости транспортных систем и управления неопределенностью.
На встрече была представлена информация о процессе сбора и интеграции данных в рамках проекта «Цифровой двойник» города Баку, об используемых технологических решениях, а также о применении «цифрового двойника» в транспортном планировании, оптимизации и принятии решений в области инфраструктуры.
Также обсуждались влияние искусственного интеллекта на официальную статистику, интеграция межсекторальных данных в транспортную политику, а также инновационные подходы к сбору и измерению данных.
Активным участием в этой встрече Азербайджан в рамках своего председательства в МТФ внес вклад в развитие информационно-ориентированных, устойчивых и перспективных транспортных систем, а также в укрепление международного сотрудничества.