https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_20c72778a4becee1a0ea03b62_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü və Təhsilin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə tələbə və məzunların peşəkar inkişafına yönəlmiş IV “Maarifçi” tələbə-məzun proqramı çərçivəsində infosessiya keçirilib. Infosessiyanın əsas məqsədi gəncləri proqramın təqdim etdiyi imkanlarla yaxından tanış etmək, onların real iş mühitində təcrübə qazanmalarına dəstək vermək və karyera inkişaf perspektivlərini genişləndirmək olub.
2024–2025-ci illər ərzində proqram artıq üç dəfə uğurla həyata keçirilib. 102 məzun proqramı uğurla tamamlayıb, onlardan 50 nəfəri Elm və Təhsil Nazirliyinin aparatı və tabe qurumlarında işlə təmin olunub. Bu göstərici proqramın iştirakçılar üçün real və davamlı karyera imkanları yaratdığını bir daha təsdiqləyir.
BDU-nun Karyera və məzunlarla iş Mərkəzinin Karyera planlaşdırılması şöbəsinin baş mütəxəssisi İlkin Şərifov Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri, tələbə və məzunlara yönəlmiş karyera xidmətləri və işəgötürənlərlə əməkdaşlıq əlaqələri haqqında çıxış edib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Satınalmalar sektorunun mütəxəssisi Səbinə Hüseynzadə və Hüquq şöbəsinin mütəxəssisi Fuad Cəlilli çıxışlarında bildiriblər ki, “Maarifçi” proqramı ali təhsil müəssisələrinin tələbə və məzunlarının bilik və bacarıqlarının artırılması, onların əmək bazarına inteqrasiyasının sürətləndirilməsi və praktiki təcrübə əldə etmələri üçün əlverişli şəraitin yaradılmasına xidmət edir. Proqramın tərkib hissəsinə qiymətləndirmə prosesi, fərdi inkişaf planı və müxtəlif təlim modulları daxildir. Proqramda bakalavriat səviyyəsinin sonuncu kurs tələbələri, magistratura tələbələri, eləcə də son 3 il ərzində məzun olmuş şəxslər iştirak edə bilərlər. Proqram iştirakçıları müxtəlif seçim mərhələlərindən (ilkin seçim, test mərhələsi və müsahibə) keçərək uyğun istiqamətlər üzrə təcrübəyə cəlb olunurlar. Təcrübə imkanları nazirliyin struktur bölmələrində, tabeli qurumlarda, regional təhsil idarələrində və Naxçıvan Muxtar Respublikasının aidiyyəti qurumlarında həyata keçirilir.
Tədbir zamanı Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri proqramın əhatə etdiyi əsas istiqamətlər barədə də ətraflı məlumat veriblər. Vurğulanıb ki, bu istiqamətlərə təhsilin təşkili və idarə olunması, inzibati idarəetmə, iqtisadiyyat və maliyyə, beynəlxalq münasibətlər, data analitika, layihələrin idarə olunması, rəqəmsal idarəetmə və İT layihələri, tikinti və memarlıq, eləcə də hüquq sahələri daxildir.
Bununla yanaşı, BDU-nun C korpusunda da infosessiya təşkil olunub. Elm və Təhsil Nazirliyinin Satınalmalar və qrantlar sektorunun mütəxəssisi Kəmalə Məmmədova və Əlavə təhsil xidmətlərinin keyfiyyətinə nəzarət şöbəsinin mütəxəssisi Nəzrin Manafova proqramın üstünlükləri və iştirak imkanları barədə ətraflı məlumat veriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_20c72778a4becee1a0ea03b62_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках IV программы «Маарифчи» прошла информационная сессия, направленная на профессиональное развитие студентов и выпускников. Сессия была инициирована Министерством науки и образования при поддержке Фонда развития образования.
Главная цель сессии заключалась в ознакомлении молодых людей с возможностями, предоставляемыми программой, оказании им помощи в получении опыта в реальной рабочей среде и расширении перспектив их карьерного развития. Программа уже успешно реализована трижды в течение 2024–2025 годов. 102 выпускника успешно завершили программу, 50 из которых получили работу в аппарате Министерства науки и образования и подведомственных ведомствах. Этот показатель еще раз подтверждает, что программа создает реальные и устойчивые карьерные возможности для участников.
Главный специалист Центра карьеры и выпускников БГУ Илькин Шарифов выступил с докладом о направлениях деятельности Центра, карьерных услугах для студентов и выпускников, а также о сотрудничестве с работодателями.
Эксперты Министерства науки и образования Сабина Гусейнзаде и Фуад Джалилли в своих выступлениях отметили, что программа «Маарифчи» служит для повышения квалификации и навыков студентов и выпускников вузов, ускорения их интеграции в рынок труда и создания благоприятных условий для получения ими практического опыта. Программа включает в себя процесс оценки, индивидуальный план развития и различные учебные модули. Программа открыта для студентов выпускных курсов бакалавриата и магистратуры, а также для выпускников последних 3 лет. Участники программы проходят различные этапы отбора (первичный отбор, этап тестирования и собеседование) и проходят стажировки в соответствующих областях. Возможности стажировки реализуются в структурных подразделениях министерства, подведомственных организациях, региональных управлениях образования и соответствующих организациях Нахчыванской Автономной Республики. В ходе мероприятия представители Министерства науки и образования также подробно рассказали об основных направлениях программы. Было подчеркнуто, что к этим направлениям относятся организация и управление образованием, административное управление, экономика и финансы, международные отношения, анализ данных, управление проектами, цифровое управление и ИТ-проекты, строительство и архитектура, а также право.
Наряду с этим, в корпусе С БГУ также была организована информационная сессия. Специалисты Министерства науки и образования Камаля Мамедова и Назрин Манафова подробно рассказали о преимуществах программы и возможностях участия.