https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7eb0d0589c680cbd9ede2dc86_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsində 1 aprel – Beynəlxalq Quşlar Gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib. Seminarda Bioekologiya kafedrasının doktorantı Ramil Həsənov “Azərbaycanın nadir quşları və onların mühafizəsi” mövzusunda məruzə edib.
Ramil Həsənov bildirib ki, Azərbaycanın coğrafi mövqeyi və mühüm miqrasiya maşrutlarının üzərində yerləşməsi buranın bioloji müxtəlifliyinin zəngin olmasına gətirib çıxarır. Həm köçəri, həm də oturaq quşlar üçün əlverişli məkan olan ölkəmizdə 18 dəstənin 61 fəsiləsinə aid olan 400-dən çox quş növü qeydə alınıb, onların 78-i Azərbaycanın “Qırmızı kitabı”nın III nəşrinə daxil edilib.
Məruzəçi quşların ekosistemlərdə və insan həyatında rolu, respublikamızın mühüm ornitoloji əraziləri, quşlar üçün təhlükə yaradan səbəblər və onların mühafizəsi üçün görülən tədbirlərdən də söz açıb. Ornitofaunanın mühafizəsində xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin, ekoloji təhsil və marifləndirmənin rolunu qeyd edib.
Daha sonra Ramil Həsənov 2024-2026-ci illərdə respublikamızın müxtəlif ərazilərində aparılan monitorinqlərin nəticələri haqqında məlumat verib: “Qızılağac, Ağgöl, Abşeron, Şirvan Milli parkları ərazisində aparılan tədqiqatları zamanı 211 quş növü qeydə alınıb ki, bunlardan 27-si müxtəlif mühafizə statusuna malik olmaqla “Qırmızı kitab”a daxil edilənlərdir. Aparılan tədqiqatlar respublikamızda ornitofaunanın müasir vəziyyətinin öyrənilməsi, sayı azalmaqda olan növlərin müəyyənləşdirilməsi və mühafizə tədbirlərinin hazırlanması üçün əhəmiyyətlidir”.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7eb0d0589c680cbd9ede2dc86_o.jpg
На факультете экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар, посвященный Международному дню птиц. На семинаре докторант кафедры биоэкологии Рамиль Гасанов выступил с докладом на тему «Редкие птицы Азербайджана и их защита».
Рамиль Гасанов отметил, что географическое положение Азербайджана и его расположение на важных миграционных путях обуславливают богатое биоразнообразие страны. В стране, благоприятном месте как для перелетных, так и для оседлых птиц, зарегистрировано более 400 видов птиц, принадлежащих к 61 семейству из 18 отрядов, 78 из которых включены в 3-е издание «Красной книги» Азербайджана.
Докладчик также рассказал о роли птиц в экосистемах и жизни человека, важных орнитологических территориях республики, причинах угроз для птиц и мерах, принимаемых для их защиты. Он отметил роль особо охраняемых природных территорий, экологического образования и повышения осведомленности в защите орнитофауны.
Затем Рамиль Гасанов представил информацию о результатах мониторинга, проведенного в различных районах республики в 2024-2026 годах: «В ходе проведенных исследований было зарегистрировано 211 видов птиц, из которых 27 имеют различный охранный статус и занесены в «Красную книгу». Проведенные исследования важны для изучения текущего состояния орнитофауны в республике, выявления видов, численность которых сокращается, и подготовки мер по их защите».