https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cca751ef5103bb6df169f28cc_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “YENİ Klub”un və Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Yasamal rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Zəfərə aparan yol: Aprel döyüşləri” adlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, Ulu Öndər Heydər Əliyevin, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev qeyd edib ki, 2016-cı ilin Aprel döyüşləri Azərbaycan dövlətinin gücünün real ifadəsi kimi yadda qalıb. Bu qələbənin ideoloji təməli Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş dövlətçilik strategiyasına söykənir. Onun əsasını qoyduğu ordu quruculuğu siyasəti müasir və güclü Silahlı Qüvvələrin formalaşmasını təmin edib. Bu xətt Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirildi: “Aprel döyüşləri bu siyasətin ilk böyük uğurlu sınağı oldu. Ordumuzun qətiyyəti və peşəkarlığı düşmənə ciddi zərbə vurdu. Nəticədə Azərbaycan Ordusu Füzuli, Cəbrayıl və Ağdərə rayonlarının işğal altındakı ərazilərinin 2000 hektardan çox hissəsini azad etdi, həmçinin Lələtəpə yüksəkliyi, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndi Ordumuzun tam nəzarətinə keçdi. Aprel zəfəri Vətən müharibəsinin başlanğıc nöqtəsinə çevrildi. Vətən müharibəsində Azərbaycan tam qələbə qazandı. 2023-cü ildə həyata keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirləri ilə dövlət suverenliyini tam bərpa etdi. Bununla da ölkəmizin ərazi bütövlüyü tam təmin olundu və Konstitusiyamızın hüquqi qüvvəsi ölkənin bütün ərazisində bərqərar oldu. Bu şanlı tarix gənclər arasında vətənpərvərlik ruhunun güclənməsinə təkan verdi. Şəhidlərimizin qəhrəmanlığı və Ordumuzun rəşadəti cəmiyyətimizdə birlik və həmrəyliyin möhkəmlənməsinin parlaq nümunəsinə çevrildi”.
Milli Məclisin deputatı Göydəniz Qəhrəmanov qeyd edib ki, Aprel döyüşlərindən keçən 10 il Azərbaycanın geosiyasi və hərbi gücünün ardıcıl inkişafını açıq şəkildə göstərir. Aprel döyüşləri həm də Azərbaycan cəmiyyətində milli həmrəyliyin və dövlətçilik ideologiyasının güclənməsinə mühüm təsir göstərib: “Ermənistanın hərbi mifləri məhz bu döyüşlərdə dağıldı. Bu hadisə regionda yeni reallıqların formalaşmasına səbəb oldu. Aprel döyüşləri milli qürurun rəmzi və tam Zəfərin başlanğıcı kimi şanlı tariximizdə layiqli yerini tutur”.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin sektor müdiri, ərazi partiya təşkilatının sədri Amil Sefiyev, Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin Vətən müharibəsi iştirakçıları və şəhid ailələri ilə işin təşkili şöbəsinin müdiri, Vətən müharibəsi iştirakçısı Samir İsmiyev, Aprel döyüşləri və Vətən müharibəsi qazisi Cümşüd Hüseynov və BDU-nun Heydər Əliyev Muzeyinin direktoru Afət Seyidzadə çıxışlarında bildiriblər ki, Aprel döyüşləri Azərbaycan ordusunun modernləşmə siyasətinin uğurla həyata keçirildiyini sübut edən mühüm hadisə idi. Bu təcrübə Vətən müharibəsində geniş tətbiq olundu. Çıxışlarda şəhid və qazilərimizin qəhrəmanlıq nümunələri xatırlanıb, onların Vətən sevgisinin gənc nəsil üçün örnək olduğu bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cca751ef5103bb6df169f28cc_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошло мероприятие под названием «Путь к победе: Апрельские сражения».
Председатель районной организации партии «Ени Азербайджан» Ясамальского района Бахтияр Набиев отметил, что Апрельские сражения 2016 года запомнились как реальное проявление мощи государства. Идеологическая основа этой победы базируется на стратегии государственности, определенной великим вождем Гейдаром Алиевым. Эту линию решительно продолжил Президент, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев: «Апрельские бои стали первым крупным успешным испытанием этой политики. Решимость и профессионализм армии нанесли серьезный удар по противнику. В результате освобождено более 2000 гектаров оккупированных территорий Физулинского, Джабраильского и Агдеринского районов, а также высоту Лелетепе, село Джоджуг Мерджанлы Джабраильского района перешло под полный контроль нашей армии. Апрельская победа стала отправной точкой Отечественной войны. Азербайджан одержал полную победу в Отечественной войне. Благодаря проведенным в 2023 году локальным антитеррористическим мерам государство полностью восстановило свой суверенитет. Таким образом, территориальная целостность страны была полностью обеспечена».
Депутат Милли Меджлиса Гёйдениз Гахраманов отметил, что 10 лет, прошедших после Апрельских боев, демонстрируют последовательное развитие геополитической и военной мощи Азербайджана. Апрельские бои также оказали значительное влияние на укрепление национальной солидарности и идеологии государственности в азербайджанском обществе: «Военные мифы Армении были разрушены именно в этих боях. Это событие привело к формированию новых реалий в регионе. Апрельские бои занимают достойное место в нашей славной истории как символ национальной гордости и начало полной Победы».
На мероприятии также выступили руководитель сектора Министерства экологии и природных ресурсов Амиль Сефиев, заведующий отделом по организации работы с участниками Отечественной войны и семьями шехидов Исполнительной власти Ясамальского района Самир Исмиев, ветеран Апрельских боев и Отечественной войны Джумшуд Гусейнов и директор Музея Гейдара Алиева БГУ Афет Сеидзаде.