https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_07ad37e7866092829feec1f5d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzi təşkilatçılığı ilə elmi seminarlar silsiləsinin ilk görüşü keçirilib. Seminarda AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Fiziki antropologiya laboratoriyasının müdiri Vüsal Həsənov “Bioarxeologiya: insan qalıqları əsasında keçmişin yenidən qurulması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Bioarxeologiyanın insan qalıqlarının arxeoloji kontekstdə öyrənilməsi ilə məşğul olan multidissiplinar elm sahəsi kimi xarakterizə olunduğunu deyən Vüsal Həsənov bu istiqamətin əsasən antropologiya, arxeologiya və biologiya elmlərinin kəsişməsində formalaşaraq qədim cəmiyyətlərin həyat tərzi, sağlamlıq vəziyyəti və demoqrafik xüsusiyyətləri haqqında ətraflı məlumatların əldə olunmasına imkan yaratdığını deyib. Bildirib ki, tədqiqatlar zamanı skelet qalıqları, diş strukturları və digər bioloji izlər analiz edilərək fərdlərin yaş həddi, cinsiyyəti, xəstəlikləri və qidalanma xüsusiyyətləri müəyyənləşdirilir. Bu araşdırmalar qədim populyasiyaların sosial strukturu, miqrasiya prosesləri və ətraf mühitə uyğunlaşma mexanizmlərinin öyrənilməsində mühüm rol oynayır. Xüsusi və müasir metodların tətbiqi nəticəsində fərdlərin coğrafi mənşəyi və genetik əlaqələri haqqında daha dəqiq nəticələr əldə edilir. Bununla yanaşı, sümük toxumalarında müşahidə olunan patoloji dəyişikliklər vasitəsilə qədim dövrlərdə yayılmış xəstəliklər və həyat şəraiti barədə elmi əsaslar formalaşdırılır.
Vüsal Həsənov Azərbaycan ərazisində ibtidai icma quruluşundan başlayaraq erkən tarixi mərhələlərə qədər dəfn adətlərindən söz açaraq qeyd edib ki, Paleolit və Mezolit dövrlərində əsasən sadə torpaq qəbirlər və təbii sığınacaqlarda dəfn halları üstünlük təşkil edib. Neolit dövründə yaşayış məskənlərinin daxilində və ya yaxınlığında dəfn ənənəsi formalaşıb. Eneolit dövründə torpaq qəbirlərlə yanaşı, saxsı küplərdə dəfn və ilkin kurqan tipli qəbirlər meydana çıxıb. Tunc dövrü ərzində isə qəbir formalarının daha da mürəkkəbləşdiyi, kurqanlar, daş qutu qəbirlər, katakomba tipli qəbirlər və kollektiv dəfn abidələrinin geniş yayılması müşahidə edilib: “Arxeoloji və antropoloji tədqiqatlarda aşkar edilən müxtəlif cür qəbirlərdə bioarxeoloji araşdırmalarla dövrün aydın təsvirini yarada bilirik. Bu iş səbr, diqqət və məsuliyyət tələb edir”.
Bioarxeoloji tədqiqatların ölkəmizdə son dövrlər meydana gəldiyini və buna qədər əsasən klassik arxeologiya və antropologiya çərçivəsində işlərin aparıldığını deyən AMEA-nın laboratoriya müdiri DNT analizi, izotop analizi və paleopatoloji tədqiqat metodlarının tətbiqi ilə bağlı da iştirakçıları məlumatlandırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_07ad37e7866092829feec1f5d_o.jpg
Состоялась первая встреча из серии научных семинаров Учебно-исследовательского археологического центра Бакинского государственного университета (БГУ). На семинаре заведующий лабораторией физической антропологии Института археологии и антропологии НАНА Вусал Гасанов представил доклад на тему «Биоархеология: реконструкция прошлого на основе человеческих останков».
Отметив, что биоархеология характеризуется как междисциплинарная область науки, изучающая человеческие останки в археологическом контексте, Вусал Гасанов сказал, что это направление сформировалось главным образом на стыке антропологии, археологии и биологии и создало возможность получения подробной информации об образе жизни, состоянии здоровья и демографических характеристиках древних обществ. Гость отметил, что в ходе исследований анализируются скелетные останки, зубные структуры и другие биологические следы для определения возраста, пола, заболеваний и особенностей питания отдельных лиц. Эти исследования играют важную роль в изучении социальной структуры древних популяций, миграционных процессов и механизмов адаптации к окружающей среде. В результате применения специальных и современных методов получаются более точные результаты о географическом происхождении и генетических связях индивидов. Кроме того, благодаря патологическим изменениям, наблюдаемым в костной ткани, формируются научные основы для понимания болезней и условий жизни, распространенных в древности.
Вусал Гасанов, говоря о погребальных обычаях в Азербайджане от первобытной структуры общины до ранних исторических этапов, отметил, что в палеолите и мезолите преобладали простые земляные могилы и захоронения в естественных укрытиях. В неолите сформировалась традиция захоронений внутри или вблизи поселений. В энеолите, наряду с земляными могилами, появились захоронения в глиняных сосудах и ранние курганные могилы. В бронзовом веке формы погребений стали более сложными, получили широкое распространение курганы, каменные гробницы-ящики, катакомбы и коллективные погребальные памятники: «Мы можем составить ясную картину этого периода с помощью биоархеологических исследований различных типов захоронений, обнаруженных в ходе археологических и антропологических изысканий. Эта работа требует терпения, внимания и ответственности».
Ученый, отметив, что биоархеологические исследования в стране появились сравнительно недавно и что до этого работа велась в основном в рамках классической археологии и антропологии, также рассказал участникам о применении методов анализа ДНК, изотопного анализа и палеопатологических исследований.