https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d9a4a07b8b3d3c92441450de9_o.jpg
PAŞA Bank ilk dəfə olaraq səhmlərini geniş ictimaiyyətlə bölüşür və bununla ölkənin aparıcı özəl bankdan pay almaq imkanı verir.
İlkin Kütləvi Təklif (IPO) çərçivəsində abunə yazılışı 13 aprel – 12 may 2026-cı il tarixlərində həm fiziki, həm də hüquqi şəxslər üçün açıq olacaq.
Bu çərçivədə bank kapitalının 5%-ni təşkil edən 932,926 ədəd adi, adlı səhm investorlara təqdim olunur. Səhmin ilkin yerləşdirmə qiyməti 55 AZN olaraq müəyyən edilib, minimal alış 1 səhmdir və maksimum limit tətbiq edilmir. Abunə dövründə əvvəlcədən ödənilmiş məbləğlərə illik 5% faiz gəliri hesablanacaq. Səhmlərin yerləşdirilməsi Bakı Fond Birjası vasitəsilə həyata keçiriləcək.
İnvestorlar PAŞA Bank, Birbank Invest, həmçinin əsas anderrayter PAŞA Kapital, ABB Invest və Unicapital platformaları və mobil tətbiqləri vasitəsilə IPO-da iştirak edə bilərlər.
Qeyd edək ki, yerləşdirmə emissiya prospektində göstərilən ardıcıllığa uyğun olaraq icra ediləcək.
Bu IPO Azərbaycan tarixində özəl təşkilat tərəfindən həyata keçirilən ilk bank IPO-sudur və ölkənin kapital bazarlarının inkişafında mühüm mərhələ hesab olunur.
Beynəlxalq reytinq agentliyi Standard & Poor's 2026-cı ildə PAŞA Bank-ın kredit reytinqini "BB-/B" səviyyəsində “Pozitiv” proqnoz ilə təsdiqləyib. Bank eyni zamanda International Investor Magazine tərəfindən 2026-cı il üzrə "Azərbaycanın ən yaxşı bankı" və "Azərbaycanın ən yaxşı KOS bankı" seçilib. 2024–2025-ci illərdə Euromoney, Global Finance və Stevie Awards tərəfindən də bir sıra beynəlxalq mükafatlara layiq görülüb, o cümlədən Stevie Awards-da "İlin şirkəti" nominasiyasında "Gold Stevie" mükafatını qazanan ilk Azərbaycan bankı olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d9a4a07b8b3d3c92441450de9_o.jpg
Впервые PASHA Bank предлагает свои акции широкой общественности, предоставляя возможность приобрести долю в одном из ведущих частных банков страны.
В рамках Первичного публичного размещения (IPO) подписка будет открыта с 13 апреля по 12 мая 2026 года как для физических, так и для юридических лиц.
В рамках предложения инвесторам будут доступны 932 926 обыкновенных именных акций, что составляет 5% капитала Банка. Начальная цена размещения акции установлена на уровне 55 манатов, минимальный объем покупки — 1 акция, максимальное ограничение не предусмотрено. В период подписки на предварительно оплаченные средства будет начисляться доход в размере 5% годовых. Размещение акций будет осуществляться через Бакинскую фондовую биржу.
Инвесторы смогут принять участие в IPO через PASHA Bank, Birbank Invest, а также посредством платформ и мобильных приложений ведущего андеррайтера PASHA Capital, ABB Invest и Unicapital.
Обращаем внимание, что размещение будет осуществляться в соответствии с порядком, указанным в эмиссионном проспекте.
Для получения дополнительной информации посетите: ipo.pashabank.az
Данное IPO является первым банковским IPO, реализованным частной организацией в истории Азербайджана, и представляет собой важный этап в развитии рынка капитала страны.
Международное рейтинговое агентство Standard & Poor’s в 2026 году подтвердило кредитный рейтинг PASHA Bank на уровне «BB-/B» с «позитивным» прогнозом. Банк также был признан журналом International Investor Magazine «Лучшим банком Азербайджана» и «Лучшим банком для МСБ в Азербайджане» по итогам 2026 года. В 2024–2025 годах PASHA Bank получил ряд международных наград от Euromoney, Global Finance и Stevie Awards, в том числе стал первым азербайджанским банком, получившим премию «Gold Stevie» в номинации «Компания года».
PASHA Bank определил развитие ненефтяного сектора, финансирование реального сектора и диверсификацию экономики в качестве ключевых приоритетов. Помимо Азербайджана, банк осуществляет деятельность в Грузии и Турции.