https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7a230ae5e184f1a04a1af042e_o.jpg
“BDU könüllüləri” təşkilatı və “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin birgə təşəbbüsü ilə 2 aprel – Ümumdünya Autizm Maarifləndirmə Gününə həsr olunmuş rəsm üzrə ustad dərsi keçirilib.
“BDU könüllüləri” təşkilatının layihələrin idarə edilməsi və təşkilatlarla iş üzrə meneceri Mədinə Xəlilova bu cür təşəbbüslərin autizmli şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası və asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi baxımından faydalı olduğunu bildirib.
Ustad dərsində “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyindən autizm fərqindəliyi olan uşaqlar və BDU könüllüləri birlikdə müxtəlif mövzularda rəsmlər çəkiblər. Tədbir çərçivəsində iştirakçılar arasında qarşılıqlı ünsiyyət, dəstək və anlaşma mühiti formalaşıb. Könüllülər uşaqlarla fərdi şəkildə maraqlanaraq onların yaradıcılıq prosesinə dəstək olublar.
Daha sonra qonaqlar üçün Universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev muzeyi, BDU-nun tarixi muzeyi, Təkamül muzeyi və Faydalı qazıntılar muzeyinə infotur təşkil edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7a230ae5e184f1a04a1af042e_o.jpg
As part of a joint initiative by BSU Volunteers and the Public Association “Together and Healthy,” a drawing master class was held at Baku State University (BSU) to mark World Autism Awareness Day.
BSU Volunteers Manager Medina Khalilova emphasized that such initiatives support the social inclusion of individuals with autism and promote meaningful use of their free time.
During the session, children with autism and BSU volunteers created drawings together on various themes, fostering an atmosphere of communication, support, and understanding. Volunteers provided individual guidance and encouragement throughout the activity.
The event concluded with an informational tour of the Heydar Aliyev Museum, the BSU History Museum, the Museum of Evolution, and the Museum of Mineral Resources.