https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ed3d4b35d0cb3729798148122_o.jpg
7 aprel Azərbaycan Hava Yollarının (AZAL) yaranmasının 34-cü ildönümüdür. 1992-ci ilin məhz bu günündə təsis edilmiş AZAL sərnişinlərinə təhlükəsiz və fasiləsiz uçuşlar təqdim etməyi əsas prioritet kimi müəyyən edib. Bu əlamətdar tarix ölkəmizin dünyanın müxtəlif ölkələri ilə hava əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində atılmış ən mühüm addımlardan birini təmsil edir.
Yerli uçuşlar həyata keçirən milli aviadaşıyıcı kimi fəaliyyətinə başlayan AZAL 34 il ərzində Azərbaycanda mülki aviasiyanın inkişafında əvəzolunmaz bir rol oynamış və regionun aparıcı aviaşirkətlərindən birinə çevrilmişdir. Donanmanın və marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi, beynəlxalq təhlükəsizlik və xidmət standartlarının tətbiqi, həmçinin ixtisaslı aviasiya kadrlarının hazırlanması AZAL-ın fəaliyyəti müddətində əsas strateji prioritet olaraq qalır.
Hazırda AZAL-ın donanmasında “Boeing”, “Airbus” və “Embraer” tipli 30-a yaxın müasir və yüksək komfortlu hava gəmisi mövcuddur. 2032-ci ilədək donanmanın 50-dən çox təyyarə ilə genişləndirilməsi planlaşdırılır. Bundan əlavə, AZAL yerli aviasiya kadrlarının peşəkar pilot kimi yetişdirilməsinə investisiya edərək insan kapitalının inkişafına əhəmiyyətli töhfə verir. Bu hədəflərin hər biri AZAL sərnişinlərini rahat səyahət imkanları ilə təmin etmək missiyasına xidmət edir.
Yeni istiqamətlərə, yeni hədəflərlə
AZAL-ın daim genişlənən marşrut şəbəkəsi Azərbaycanın qlobal miqyasda hava əlaqələrini gücləndirərək ölkəmizdə nəqliyyat və turizm imkanlarının inkişafında əhəmiyyətli rol oynayır. Belə ki, 2022-ci ildən bu günə kimi sərnişinlərin yeni mədəniyyətləri kəşf edə biləcəyi istiqamətlərin sayı təxminən iki dəfə artıb. Hazırda AZAL sərnişinlərinə dünyanın müxtəlif regionlarında yerləşən çoxsaylı şəhərlərə birbaşa uçuşlar təklif edir. Marşrut şəbəkəsinin ardıcıl şəkildə genişləndirilməsi həm işgüzar səfərlər, həm də turistik səyahətlər üçün daha geniş seçim imkanı yaradır, həmçinin Azərbaycanın əsas tranzit mərkəzi kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirir.
Təhlükəsizlik və peşəkarlıq dəyişməz prioritet kimi
Fəaliyyət göstərdiyi bütün dövrlər ərzində AZAL uçuş təhlükəsizliyini əsas prioritet kimi qoruyaraq əməliyyat proseslərini beynəlxalq aviasiya standartlarına uyğun şəkildə inkişaf etdirib. Pilotların hazırlanması ilə yanaşı texniki heyət və kabin əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün təlim proqramları həyata keçirilir. Yerli mütəxəssislərin həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq səviyyədə praktiki təlimlərə cəlb olunması Azərbaycanda peşəkar aviasiya mühitinin formalaşmasına mühüm töhfə verir.
Eyni zamanda, beynəlxalq aviasiya qurumları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təhlükəsizlik, texniki xidmət və əməliyyatların idarə olunması sahələrində qabaqcıl təcrübələr tətbiq edilir. Bu yanaşma ölkənin milli aviadaşıyıcısına sərnişinlərə etibarlı, təhlükəsiz və yüksək keyfiyyətli xidmət təqdim etməyə imkan yaradır.
Qlobal aviasiya məkanında tanınan nailiyyətlər
Təsadüfi deyil ki, 34 illik fəaliyyəti ərzində AZAL xidmət keyfiyyəti, təhlükəsizlik standartları və sərnişin məmnuniyyəti sahəsində əldə etdiyi nəticələrlə müxtəlif nüfuzlu mükafatlara layiq görülüb. 2015-ci ildə Böyük Britaniyanın dünyaca məşhur və aviaşirkətlərin xidmət keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi sahəsində ən mötəbər konsaltinq şirkəti “Skytrax” Azərbaycan Hava Yollarına nüfuzlu “4 ulduz” reytinqi verib. 2025-ci ildə isə AZAL artıq 5-ci dəfə sözügedən mükafatla təltif olunub.
Bununla yanaşı, “SkyTrax” şirkəti 2018-ci ildə AZAL-ı “Mərkəzi Asiya və Hindistanda ən yaxşı regional aviaşirkət” kimi tanıyıb. Bu nailiyyətin üzərindən çox keçmədən, 2020-ci ildə aviasiya analitik-sorğu nəşri olan “Official Airline Guide” (“OAG”) Azərbaycan Hava Yollarını Avropanın 2019-cu ilin ən punktual aviaşirkəti kimi tanıyıb. Ötən il isə AZAL “Skytrax” təşkilatının keçirdiyi “World Airline Awards 2025” mükafatı çərçivəsində “Mərkəzi Asiya və MDB üzrə ən yaxşı regional aviaşirkət” nominasiyasının qalibi elan olunub.
Böyük Qayıdış: Qarabağ səmasında əlamətdar dönüş nöqtəsi
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyan hadisələrdən biri 2021-ci ildə uzun fasilədən sonra Qarabağ səmasında milli naviqasiya sistemlərinin radioçağırış siqnallarının yenidən ötürülməsi olub. Bu siqnalları ilk qəbul edən məhz AZAL təyyarələri olub.
Yeni üfüqlərə doğru
34 illik bu inkişaf yolu ərzində əldə olunan uğurlar AZAL-ın regionda rəqabətqabiliyyətli mövqeyini və beynəlxalq aviasiya məkanında etibarlı daşıyıcı kimi nüfuzunu bir daha təsdiqləyir.
AZAL-ın gələcəyə yönəlmiş inkişaf strategiyası yalnız sərnişinlərə təhlükəsiz və rahat uçuş təcrübəsi təqdim etməyi deyil, eyni zamanda ölkəmizi qlobal hava məkanlarında etibarlı şəkildə birləşdirən mühüm nəqliyyat qovşağı kimi möhkəmləndirməyi hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ed3d4b35d0cb3729798148122_o.jpg
7 апреля исполняется 34 года со дня основания Azerbaijan Airlines (AZAL). Именно в этот день в 1992 году была создана авиакомпания, для которой обеспечение безопасных и бесперебойных полетов с самого начала стало главным приоритетом. Эта знаменательная дата символизирует один из важнейших этапов в развитии воздушного сообщения Азербайджана с зарубежными странами.
Начав деятельность как национальный авиаперевозчик, выполняющий внутренние рейсы, за 34 года AZAL сыграла ключевую роль в развитии гражданской авиации страны и превратилась в одну из ведущих авиакомпаний региона. Расширение флота и маршрутной сети, внедрение международных стандартов безопасности и обслуживания, а также подготовка квалифицированных авиационных кадров на протяжении многих лет остаются стратегическими направлениями деятельности авиакомпании.
Сегодня флот AZAL насчитывает около 30 современных комфортабельных воздушных судов производства Boeing, Airbus и Embraer. До 2032 года планируется увеличить количество самолетов до более чем 50 единиц. Одновременно авиакомпания продолжает инвестировать в развитие человеческого капитала, уделяя особое внимание подготовке национальных авиационных кадров, в том числе профессиональных пилотов. Все эти шаги направлены на создание еще более комфортных условий для пассажиров.
Новые направления — новые возможности
Постоянное расширение маршрутной сети AZAL способствует укреплению международных воздушных связей Азербайджана и играет важную роль в развитии транспортного и туристического потенциала страны. С 2022 года количество направлений, открывающих пассажирам новые возможности для путешествий и знакомства с различными культурами, практически удвоилось. Сегодня AZAL выполняет прямые рейсы по множеству направлений в различных регионах мира. Последовательное расширение географии полетов создает дополнительные возможности как для деловых поездок, так и для туристических путешествий, одновременно укрепляя позиции Азербайджана как важного транзитного узла.
Безопасность и профессионализм — неизменные приоритеты
На всех этапах своего развития AZAL неизменно сохраняет обеспечение безопасности полетов в качестве ключевого приоритета, совершенствуя операционные процессы в соответствии с международными авиационными стандартами. Наряду с подготовкой пилотов реализуются программы повышения
квалификации технического персонала и бортпроводников. Привлечение местных специалистов к практическим тренингам как внутри страны, так и за рубежом способствует формированию профессиональной авиационной среды в Азербайджане. Одновременно в сотрудничестве с международными авиационными организациями внедряются передовые практики в области безопасности, технического обслуживания и операционного управления. Такой подход позволяет национальному авиаперевозчику обеспечивать высокий уровень надежности, безопасности и качества обслуживания.
Признанные достижения на международной арене
За 34 года деятельности AZAL неоднократно удостаивалась престижных международных наград за качество сервиса, стандарты безопасности и высокий уровень удовлетворенности пассажиров. В 2015 году всемирно известная британская консалтинговая компания Skytrax присвоила Azerbaijan Airlines престижный рейтинг «4 звезды». В 2025 году AZAL получила эту награду уже в пятый раз.
Кроме того, в 2018 году Skytrax признала AZAL лучшей региональной авиакомпанией Центральной Азии и Индии. В 2020 году аналитическое авиационное издание Official Airline Guide (OAG) назвало AZAL самой пунктуальной авиакомпанией Европы по итогам 2019 года. В прошлом году авиакомпания также стала победителем премии World Airline Awards 2025 в номинации «Лучшая региональная авиакомпания Центральной Азии и СНГ».
Великое возвращение: важный этап в небе Карабаха
Одним из знаковых событий для национального авиаперевозчика стало возобновление в 2021 году после длительного перерыва передачи радиопозывных национальных навигационных систем в небе Карабаха. Первыми эти сигналы приняли именно самолеты AZAL.
К новым горизонтам
Достижения, достигнутые за 34 года развития, подтверждают конкурентоспособность AZAL в регионе и укрепляют ее репутацию надежного авиаперевозчика на международной арене.
Стратегия дальнейшего развития AZAL ориентирована не только на обеспечение пассажиров безопасными и комфортными перелетами, но и на укрепление роли Азербайджана как важного транспортного узла, надежно соединяющего страну с мировым воздушным пространством.