https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_4eb18184e82ef27705fa3960e_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) ilə “Expressbank” ASC arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və “Expressbank” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Mehman Məmmədov imzalayıblar.
Müqaviləyə əsasən, EMTA və “Expressbank” ASC Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə güzəştli kreditin verilməsi, o cümlədən güzəştli kreditin şərtləri, uçotunun aparılması, təyinatı üzrə istifadəsinin monitorinqinin aparılması qaydası, geri qaytarılması, eləcə də müvəkkil kredit təşkilatının Agentlik qarşısında hesabatlılığına dair münasibətlərin tənzimlənməsində razılığa gəliblər.
Tədbir zamanı Samir Axundov bildirib ki, banklarla əməkdaşlıq vasitəsilə Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə veriləcək güzəştli kreditlər enerji səmərəliliyi layihələrini həyata keçirənlər üçün olduqca əlverişlidir və dəstək rolunu oynayır.
Öz növbəsində, Mehman Məmmədov Fondun yaratdığı imkanlar hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirləri hədəfləyən layihələrin həyata keçirilməsinin müasir dövrdə vacibliyindən danışıb və imzalanan müqavilə əsasında əməkdaşlığın gələcək perspektivlərinin geniş olduğunu qeyd edib.
Qeyd edək ki, Enerji effektivliyi fondu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 1 mart 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasını Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi həyata keçirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_4eb18184e82ef27705fa3960e_o.jpg
A cooperation agreement has been signed between the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and Expressbank OJSC regarding the issuance of preferential loans from the Energy Efficiency Fund through an authorized credit organization.
The agreement was signed by Samir Akhundov, Chairman of the Board of AERA, and Mehman Mammadov, Chairman of the Board of Expressbank OJSC.
Thus, AERA and Expressbank OJSC have reached an agreement on the issuance of preferential loans from the Fund to encourage energy efficiency measures, including the terms of preferential loans, accounting procedures, monitoring of intended use, repayment, and the accountability of the authorized credit institution to the Agency.
During the event, Samir Akhundov stated that the preferential loans to be issued through cooperation with banks to promote energy efficiency measures are extremely beneficial and provide important support for those implementing energy efficiency projects.
In his turn, Mehman Mammadov spoke about the importance of implementing energy efficiency projects through the opportunities created by the Fund, and pointed to the broad future prospects of the cooperation based on the signed agreement.