https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_35319626df5c7aade18bf4a56_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi, Nizami Gəncəvi adına Özbəkistan Milli Pedaqoji Universiteti və “Özbəkistan–Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai paralelləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans çərçivəsində Daşkəndə gələn Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi sədrinin müavini, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov universitetin professor-müəllim heyəti və tələbələri qarşısında “Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti Mərkəzi Asiyanın kulturolji kontekstində” mövzusunda mühazirə oxuyub.
500 nəfərədək dinləyicini əhatə edən auditoriyada qarşısında çıxış edən natiq əvvəlcə Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında mədəni-humanitar və tarixi əlaqələrin tarixindən və indisindən bəhs edərək deyib ki, Özbəkistan türk xalqları ailəsində özünəməxsus yer tutur, Özbəkistan da, Azərbaycan da, Şərq mədəniyyətinə və dünya ədəbiyyatına misilsiz töhfələr veriblər. Azərbaycan yaradıcı insanlarının doğurduğu irsin son 1500 il ərzində Türküstandan Hindistana, Anadoludan Əndəlüsə, Qafqazdan Çinədək uzanan geniş ərazilərdə yayılaraq ümumi mədəni inkişafa əhəmiyyətli təsir göstərdiyini vurğulayan akademik Rafael Hüseynov bu qənaətini ayrı-ayrı şəxsiyyətlər və əsərlərin timsalında şərh edib. IX-X əsrlərdən başlayaraq XX əsrədək Yaxın və Orta Şərqdə yaradıcılıqları məktəbə, ənənəyə çevrilmiş məşhur azərbaycanlılardan söz açan akademik Rafael Hüseynov onların yadigar qoyduğu mirasın mənəvi zənginləşməyə xidmət etməsi ilə yanaşı daim xalqlarımızın yaxınlaşması, təmasların dərinləşməsi üçün mühüm körpü vəzifəsi daşıdığını bildirib.
1 saat davam edən mühazirəsində akademik Rafael Hüseynov Azərbaycan dühasının müsəlman Şərqi intibahının formalaşmasında aparıcı rolu üzərində dayanmış, Bəhmənyar Azərbaycani, Xətib Təbrizi, Nizami Gəncəvi, Əbu Bəkr Əcəmi Naxçıvani, Səfiəddin Urməvi, Nəsirəddin Tusi, İmaddəddin Nəsimi, Şah İsmayıl Xətai, Sultan Məhəmməd, Mirzə Fətəli Axundzadə və digərlərinin timsalında Azərbaycanın Mərkəzi Asiyada ortaq elmi-mədəni dəyərlər şəbəkəsinə münbit təsirindən bəhs etmişdir.
Məktəb, yol yaradan, əsərləri ilə bütün müsəlman Şərqinə və türk dünyasına üz tutan görkəmli azərbaycanlılar sırasında akademik Rafael Hüseynov xüsusi olaraq Cəlil Məmmədquluzadədən söz açmış, elə bu məruzə səslənərkən 120 yaşı tamam olan “Molla Nəsrəddin” jurnalının tarixi missiyası üzərində dayanmışdır.
Dinləyicilərin maraqla qarşıladığı məruzənin ardınca özbək və azərbaycanlı gənclərin ifasında rəqslər və nəğmələrdən ibarət konsert proqramı təqdim edilmişdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_35319626df5c7aade18bf4a56_o.jpg
В рамках международной конференции на тему «Параллели Низами Гянджеви и Алишера Навои», организованной совместно Азербайджанским культурным центром имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, Национальным педагогическим университетом Узбекистана имени Низами Гянджеви и Обществом дружбы «Узбекистан–Азербайджан», прибывший в Ташкент заместитель Председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, академик Рафаэль Гусейнов выступил перед профессорско-преподавательским составом и студентами университета с лекцией на тему «Средневековая азербайджанская литература и культура в культурологическом контексте Центральной Азии».
Выступая перед аудиторией, насчитывавшей около 500 слушателей, он вначале рассказал об исторических и современных культурно-гуманитарных связях между Азербайджаном и Узбекистаном, отметив, что Узбекистан занимает особое место в семье тюркских народов, и что как Узбекистан, так и Азербайджан внесли уникальный вклад в восточную культуру и мировую литературу. Академик подчеркнул, что наследие, созданное азербайджанскими деятелями культуры, на протяжении последних 1500 лет распространялось на обширных территориях — от Туркестана до Индии, от Анатолии до Андалусии, от Кавказа до Китая — оказывая значительное влияние на общее культурное развитие. Эти выводы он проиллюстрировал на примере отдельных личностей и произведений.
В ходе часовой лекции академик Рафаэль Гусейнов подробно остановился на ведущей роли азербайджанской интеллектуальной традиции в формировании ренессанса мусульманского Востока, отметив вклад таких выдающихся личностей, как Бахманьяр Азербайджани, Хатиб Тебризи, Низами Гянджеви, Абу Бакр Аджеми Нахчывани, Сафиаддин Урмеви, Насир ад-Дин Туси, Имадеддин Насими, Шах Исмаил Хатаи, Султан Мухаммед, Мирза Фатали Ахундов и других. Он подчеркнул, что их наследие способствовало не только духовному обогащению, но и служило важным мостом для сближения народов и углубления культурных связей.
Среди выдающихся азербайджанских деятелей, оказавших влияние на весь мусульманский Восток и тюркский мир, академик особо выделил Джалила Мамедкулизаде, остановившись на исторической миссии журнала «Молла Насреддин», 120-летие которого совпало с днём проведения данной лекции.
После лекции, вызвавшей большой интерес у слушателей, была представлена концертная программа с участием узбекской и азербайджанской молодёжи, включающая танцы и музыкальные номера.