https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5102c19f8b3898e12b9b73f65_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsində görkəmli alim, Kriminalistika və məhkəmə ekspertizası kafedrasının müdiri, hüquq elmləri doktoru, professor Kamil Səlimovun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev hüquq elminin inkişafında mühüm rol oynamış Kamil Səlimovu yubileyi münasibətilə təbrik edib. O bildirib ki, Universitet fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində daim öz müəllim və professor heyəti ilə fəxr edib. 40 ildən artıq hüquq elminə sədaqətlə xidmət göstərən Kamil Səlimov kriminalistika sahəsində fundamental tədqiqatlar aparıb, Azərbaycanda bu istiqamətin elmi əsaslarının möhkəmlənməsinə mühüm töhfələr verib. Alim yalnız elmi fəaliyyəti ilə deyil, həm də pedaqoji fəaliyyəti ilə yüzlərlə hüquqşünasın yetişməsində mühüm rol oynayıb. Onun rəhbərliyi ilə formalaşan kriminalistika məktəbi bu gün də ölkənin hüquq-mühafizə və məhkəmə sistemində çalışan mütəxəssislərin hazırlanmasına töhfə verir. Qeyd edib ki, Kamil Səlimovun elmi irsi, hazırladığı dərslik və monoqrafiyalar hüquq elmi üçün qiymətli mənbədir.
BDU-nun Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev Kamil Səlimovun zəngin elmi və pedaqoji fəaliyyətindən bəhs edib, onun həyatının gənc hüquqşünaslara örnək olduğunu vurğulayıb.
Əmək və ekologiya hüququ kafedrasının müdiri Alış Qasımov “Professor Kamil Səlimovun həyat və yaradıcılığı haqqında”, Kriminalistika və məhkəmə ekspertizası kafedrasının dosenti Bəxşeyiş Əsgərov “Azərbaycan Respublikasında kriminalistika elminin inkişafında professor Kamil Səlimovun rolu” mövzularında məruzə ediblər. Qeyd olunub ki, Kamil Səlimovun rəhbərliyi ilə Kriminalistika və məhkəmə ekspertizası kafedrası mühüm inkişaf yolu keçib, tədris prosesinə müasir və innovativ yanaşmalar tətbiq olunub. Onun təşəbbüsü ilə “Rəqəmsal kriminalistika” və “Molekulyar kriminalistika” kimi yeni istiqamətlər üzrə tədris proqramları hazırlanıb. Kamil Səlimovun elmi fəaliyyəti yalnız akademik çərçivə ilə məhdudlaşmır. Onun terrorizmə qarşı mübarizə sahəsində apardığı tədqiqatlar, xüsusilə “Terrorizmin müasir problemləri” adlı monoqrafiyası beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən maraqla qarşılanıb və bu sahədə aparılan araşdırmaların əsas mənbələrindən birinə çevrilib.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının Ağsaqqallar Şurasının sədri, Əməkdar hüquqşünas İkram Kərimov, Baş Prokurorluğun Elm-Tədris Mərkəzinin rəisi Fazil Həsənəliyev, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasının rəisi, general-mayor Elşad Nəsirov, Vəkillər Kollegiyasının sədr müavini Aydın Axundov, BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin kafedra müdiri Qulu Məhərrəmli və digərləri professor Kamil Səlimovun hüquq elminin inkişafındakı xidmətlərini, elmi və pedaqoji fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, yubilyara uğurlar arzulayıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5102c19f8b3898e12b9b73f65_o.jpg
На юридическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 70-летию со дня рождения выдающегося ученого, заведующего кафедрой криминологии и судебной медицины, доктора права, профессора Камиля Салимова.
Проректор БГУ Алиш Агамирзаев поздравил с юбилеем Камиля Салимова, сыгравшего важную роль в развитии юридической науки. Он отметил, что университет всегда гордился своим преподавательским и профессорским составом. Камиль Салимов, преданно служивший юридической науке более 40 лет, проводил фундаментальные исследования в области криминологии, внес значительный вклад в укрепление научных основ этого направления в Азербайджане. Ученый сыграл важную роль в подготовке сотен юристов не только своей научной, но и педагогической деятельностью. Школа криминологии, созданная под его руководством, продолжает вносить вклад в подготовку специалистов, работающих сегодня в правоохранительной и судебной системах страны. Проректор отметил, что научное наследие Камиля Салимова, подготовленные им учебники и монографии являются ценным источником для юридической науки.
Декан юридического факультета БГУ Заур Алиев рассказал о богатой научно-педагогической деятельности Камиля Салимова, подчеркнув, что его жизнь является примером для молодых юристов.
Затем заведующий кафедрой трудового и экологического права Алыш Гасымов выступил с докладом «Жизнь и творчество профессора Камиля Салимова», а доцент кафедры криминалистики и судебной экспертизы Бехшеиш Аскеров — с докладом «Роль профессора Камиля Салимова в развитии науки криминалистики в Азербайджанской Республике».
На мероприятии также выступили председатель Совета старейшин Коллегии адвокатов Икрам Керимов, руководитель Научно-учебного центра Генеральной прокуратуры Фазиль Гасаналиев, начальник Академии Службы государственной безопасности имени Гейдара Алиева Эльшад Насиров, заместитель председателя Коллегии адвокатов Айдын Ахундов, заведующая кафедрой факультета журналистики БГУ Гулу Магеррамли и другие.