https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_81311d0901233f66950632201_o.jpg
Milli Müdafiə Universitetinin təşkilatçılığı ilə "Vətən müharibəsi: 44 günlük zəfər salnaməsi" mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı keçirilir.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin, Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Müdafiə nazirinin salamlarını konfrans iştirakçılarına çatdıran müdafiə nazirinin birinci müavini - Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev konfransda çıxış edərək Azərbaycan Ordusunda aparılan islahatların elmi əsaslara söykəndiyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin ordumuzun qardaş Türkiyə Silahlı Qüvvələri modelinə uyğun inkişaf etdirilməsi barədə göstərişinin hərbi və elmi cəhətdən öz bəhrəsini verdiyi konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Türkiyə Silahlı Qüvvələri standartlarına uyğun ordu modelinin müasir ordunun əsası olduğu, eyni zamanda bunun Azərbaycan ilə Türkiyə orduları arasında hərbi, hərbi-texniki, elmi və digər məsələlərdə uyarlığı təmin etdiyi bildirilib.
İşğal edilmiş torpaqlarımızın azad edilməsinə nail olunmasında Vətən müharibəsinin mahiyyət etibarı ilə ümumxalq ideyası və amalına çevrildiyini bildirən Baş Qərargah rəisi Qələbəmizin xalqın sarsılmaz iradəsi, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi, Silahlı Qüvvələrimizin bütün qoşun növü və qismlərinin qarşılıqlı fəaliyyəti, o cümlədən yeni üsul və ən müasir silahların tətbiqi ilə qazanıldığını xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycan Ordusunun şanlı qələbəsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsinin dünyanın bir çox hərbi-elmi mərkəzlərində təhlil edildiyi və orduları tərəfindən öyrənildiyi qeyd olunub.
General-polkovnik K.Vəliyev bildirib: "2021-ci və 2022-ci illərdə, o cümlədən cari ilin sentyabr ayında baş vermiş döyüş toqquşmaları zamanı əldə edilən uğurlar postmüharibə dövründə ordu quruculuğu sahəsində həyata keçirilən islahatların düzgün istiqamətə yönəldiyini sübut etdi. Döyüş əməliyyatlarında Azərbaycan Ordusu Ermənistanın hərbi infrastrukturuna ciddi zərbə vuraraq düşmən üzərində hərbi üstünlüyünü bir qədər də artırdı."
Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi konfrans iştirakçılarını qarşıdan gələn 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib və konfransın işinə uğurlar diləyib.
Elmi-praktik konfransda həmçinin Milli Müdafiə Universitetinin rektoru, professor, general-leytenant Heydər Piriyev, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, filologiya elmləri doktoru, akademik, əməkdar elm xadimi İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri, professor Famil Mustafayev, Milli Aerokosmik Agentliyinin baş direktoru Natiq Cavadov, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru, professor Vilayət Vəliyev, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin İdarə heyətinin sədri, millət vəkili Zahid Oruc və başqaları çıxış ediblər.
Sonra milli təhlükəsizlik, hərbi, texniki və humanitar elmlər, eləcə də hərbi təbabət bölmələri üzrə elmi məruzələr dinlənilib.
Sonda konfrans iştirakçılarına Milli Müdafiə Universiteti və Vətən müharibəsi barədə videoçarxlar nümayiş etdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_81311d0901233f66950632201_o.jpg
Проходит организованная Национальным университетом обороны республиканская научно-практическая конференция на тему «Отечественная война: летопись 44-дневной победы».
Сначала минутой молчания была почтена память Общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя суверенитета, независимости и территориальной целостности Азербайджана. Прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Передав участникам конференции приветствия министра обороны, первый заместитель министра обороны - начальник Генерального штаба Азербайджанской Армии генерал-полковник Керим Велиев в ходе своего выступления отметил, что реформы, проводимые в Азербайджанской Армии, опираются на научные основы.
Было отмечено, что поручение Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева о развитии нашей армии по модели Вооруженных сил братской Турции принесло свои плоды как в военном, так и в научном аспектах.
Подчеркивалось, что модель, соответствующая стандартам Вооруженных сил Турции, является основой современной армии, в то же время обеспечивая слаженность между армиями Азербайджана и Турции в военном, военно-техническом, научном и других вопросах.
Отметив, что Отечественная война по сути явилась воплощением общенародной идеи об освобождении оккупированных земель, начальник Генерального штаба особо подчеркнул, что наша победа была достигнута благодаря непоколебимой воле народа, руководству победоносного Верховного Главнокомандующего, взаимодействию всех видов и родов войск Азербайджанской Армии, применению новых методов и современного вооружения.
Было отмечено, что Отечественная война, увенчавшаяся славной победой Азербайджанской Армии, была проанализирована многими военно-научными центрами, изучена армиями многих стран мира.
«Успехи, достигнутые в ходе боестолкновений в 2021 и 2022 годах, в том числе в сентябре нынешнего года, доказали, что реформы в области армейского строительства в послевоенный период направлены в нужное русло. В ходе боевых действий Азербайджанская Армия нанесла серьезный удар по военной инфраструктуре Армении, еще более увеличив свое военное превосходство», - отметил в своем выступлении генерал-полковник К.Велиев.
Начальник Генерального штаба Азербайджанской Армии поздравил участников конференции с наступающим Днем Победы и пожелал успехов в работе.
В ходе научно-практической конференции состоялись выступления ректора Национального университета обороны, профессора, генерал-лейтенанта Гейдара Пириева, президента Национальной Академии наук Азербайджана, доктора филологических наук, академика, Заслуженного деятеля науки Исы Габиббейли, председателя Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, профессора Фамиля Мустафаева, генерального директора Национального аэрокосмического агентства, профессора Натика Джавадова, генерального директора Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, академика Али Аббасова, ректора Азербайджанского Технического университета, профессора Вилаята Велиева, председателя правления Центра социальных исследований, депутата Захида Оруджа и других участников.
Затем были заслушаны научные доклады по таким разделам, как национальная безопасность, военные, технические, гуманитарные науки и военная медицина.
В заключение участникам конференции были продемонстрированы видеоролики о Национальном университете обороны и Отечественной войне.