https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_81311d0901233f66950632201_o.jpg
Milli Müdafiə Universitetinin təşkilatçılığı ilə "Vətən müharibəsi: 44 günlük zəfər salnaməsi" mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı keçirilir.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin, Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Müdafiə nazirinin salamlarını konfrans iştirakçılarına çatdıran müdafiə nazirinin birinci müavini - Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev konfransda çıxış edərək Azərbaycan Ordusunda aparılan islahatların elmi əsaslara söykəndiyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin ordumuzun qardaş Türkiyə Silahlı Qüvvələri modelinə uyğun inkişaf etdirilməsi barədə göstərişinin hərbi və elmi cəhətdən öz bəhrəsini verdiyi konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Türkiyə Silahlı Qüvvələri standartlarına uyğun ordu modelinin müasir ordunun əsası olduğu, eyni zamanda bunun Azərbaycan ilə Türkiyə orduları arasında hərbi, hərbi-texniki, elmi və digər məsələlərdə uyarlığı təmin etdiyi bildirilib.
İşğal edilmiş torpaqlarımızın azad edilməsinə nail olunmasında Vətən müharibəsinin mahiyyət etibarı ilə ümumxalq ideyası və amalına çevrildiyini bildirən Baş Qərargah rəisi Qələbəmizin xalqın sarsılmaz iradəsi, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi, Silahlı Qüvvələrimizin bütün qoşun növü və qismlərinin qarşılıqlı fəaliyyəti, o cümlədən yeni üsul və ən müasir silahların tətbiqi ilə qazanıldığını xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycan Ordusunun şanlı qələbəsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsinin dünyanın bir çox hərbi-elmi mərkəzlərində təhlil edildiyi və orduları tərəfindən öyrənildiyi qeyd olunub.
General-polkovnik K.Vəliyev bildirib: "2021-ci və 2022-ci illərdə, o cümlədən cari ilin sentyabr ayında baş vermiş döyüş toqquşmaları zamanı əldə edilən uğurlar postmüharibə dövründə ordu quruculuğu sahəsində həyata keçirilən islahatların düzgün istiqamətə yönəldiyini sübut etdi. Döyüş əməliyyatlarında Azərbaycan Ordusu Ermənistanın hərbi infrastrukturuna ciddi zərbə vuraraq düşmən üzərində hərbi üstünlüyünü bir qədər də artırdı."
Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi konfrans iştirakçılarını qarşıdan gələn 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib və konfransın işinə uğurlar diləyib.
Elmi-praktik konfransda həmçinin Milli Müdafiə Universitetinin rektoru, professor, general-leytenant Heydər Piriyev, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, filologiya elmləri doktoru, akademik, əməkdar elm xadimi İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri, professor Famil Mustafayev, Milli Aerokosmik Agentliyinin baş direktoru Natiq Cavadov, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru, professor Vilayət Vəliyev, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin İdarə heyətinin sədri, millət vəkili Zahid Oruc və başqaları çıxış ediblər.
Sonra milli təhlükəsizlik, hərbi, texniki və humanitar elmlər, eləcə də hərbi təbabət bölmələri üzrə elmi məruzələr dinlənilib.
Sonda konfrans iştirakçılarına Milli Müdafiə Universiteti və Vətən müharibəsi barədə videoçarxlar nümayiş etdirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_81311d0901233f66950632201_o.jpg
With the organization of the National Defense University, the republican scientific-practical conference on the topic "Patriotic War: 44-day chronicle of victory" is being held.
First, the memory of the national leader Heydar Aliyev, and Shehids, who sacrificed their lives for the sovereignty, independence, and territorial integrity of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
Speaking at the conference, the First Deputy Minister of Defense – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev conveyed the Defense Minister's greetings to the conference participants and noted that the reforms carried out in the Azerbaijan Army are based on scientific principles.
It was brought to the attention of the conference participants that the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev on the development of the Azerbaijan Army in line with the model of the Armed Forces of fraternal Türkiye has borne fruit in both military and scientific terms.
It was emphasized that the army model that meets the standards of the Turkish Armed Forces is the basis of a modern army and at the same time, it ensures compliance between the armies of Azerbaijan and Türkiye in military, military-technical, scientific and other issues.
Noting that the Patriotic War has essentially become a national idea in achieving the liberation of our occupied territories, the Chief of the General Staff stressed that our Victory was gained due to the indestructible will of the Azerbaijani people, the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief, the interoperability of all types and branches of troops of the Azerbaijan Armed Forces, including the use of new methods and modern weapons.
It was noticed that the Patriotic War, which ended with the glorious victory of the Azerbaijan Army, is being analyzed and studied by armies in many military-scientific centers of the world.
Colonel General K. Valiyev noted: “The successes achieved during the combat confrontations in 2021 and 2022, including in September of this year, proved that the reforms in the field of army development in the post-war period are carried out in an appropriate way. During the combat operations, the Azerbaijan Army inflicted serious damage to the military infrastructure of Armenia and increased military superiority over the enemy.”
The Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army congratulated the conference participants on the upcoming November 8 – Victory Day and wished success in the work of the conference.
The rector of the National Defense University, Professor, Lieutenant General Heydar Piriyev, the President of the Azerbaijan National Academy of Science, Doctor of Philology Sciences, Academician, Honored Scientist Isa Habibbayli, the Chairman of the Supreme Attestation Commission Under the President of the Republic of Azerbaijan, Professor Famil Mustafayev, the General Director of National Aerospace Agency, professor Natig Javadov, the General Director of the Institute of Management Systems of the Ministry of Science and Education Republic of Azerbaijan, Academician Ali Abbasov, the Rector of Azerbaijan Technical University, Professor Vilayat Valiyev, the Chairman of the Board of the Social Research Center, Deputy Zahid Oruj and others also spoke at the scientific-practical conference.
Then the scientific reports on national security, military, technical and humanitarian sciences, as well as military medicine were heard.
In the end, videos about the National Defense University and the Patriotic War were shown to the conference participants.