https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_66279e5e169f4e47239bcda99_o.jpg
AZCON Holdinq şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-nin qurduğu Superkompüter Mərkəzinin imkanlarından aktiv şəkildə istifadə edilir.
Süni intellekt (Sİ) həllərinin hazırlanması və tətbiqi üçün geniş imkanlar təqdim edən bu infrastrukturun bir sıra dövlət qurumları və aparıcı təşkilatlar tərəfindən istifadə olunmasına başlanılıb. Hazırda mövcud resurslardan Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA), Milli Süni İntellekt Mərkəzi, ABB və daha bir neçə qurum yararlanmaqdadır.
Superkompüter infrastrukturunda tətbiq olunan “NVIDIA H200 GPU” çipləri böyükhəcmli məlumatların yüksək sürətlə emalına imkan verir və ənənəvi kompüterlərlə müqayisədə əhəmiyyətli üstünlük təmin edir. Bu da öz növbəsində Sİ layihələrinin ölkə daxilində, xarici resurslardan asılılıq olmadan inkişaf etdirilməsinə şərait yaradır.
Qeyd edək ki, layihənin əsas məqsədi ölkədə süni intellekt texnologiyalarının tətbiqini genişləndirmək, bu sahədə inkişafı sürətləndirmək və rəqəmsal transformasiyaya töhfə verməkdir. “AzInTelecom” tərəfindən superkompüter infrastrukturunun genişləndirilməsi məqsədilə əlavə “GPU” resurslarının təmin olunması istiqamətində işlər davam etdirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_66279e5e169f4e47239bcda99_o.jpg
The Supercomputer Center established by “AzInTelecom” LLC, a company within AZCON Holding, is being actively utilized, with its resources widely used by various organizations.
This infrastructure provides extensive capabilities for the development and implementation of artificial intelligence (AI) solutions and is already being used by a number of government institutions and leading organizations. Currently, its resources are utilized by the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, the Innovation and Digital Development Agency (IRIA), the National Artificial Intelligence Center, ABB, and other entities.
The “NVIDIA H200 GPU” chips used in the supercomputer infrastructure enable high-speed processing of large volumes of data and offer significant advantages over traditional computers. This creates favorable conditions for developing AI projects within the country without relying on foreign resources.
It should be noted that the main goal of the project is to expand the application of artificial intelligence technologies in the country, accelerate development in this field, and contribute to digital transformation. “AzInTelecom” continues its efforts to further expand the supercomputer infrastructure, including the provision of additional GPU resources.