https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_66279e5e169f4e47239bcda99_o.jpg
AZCON Holdinq şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-nin qurduğu Superkompüter Mərkəzinin imkanlarından aktiv şəkildə istifadə edilir.
Süni intellekt (Sİ) həllərinin hazırlanması və tətbiqi üçün geniş imkanlar təqdim edən bu infrastrukturun bir sıra dövlət qurumları və aparıcı təşkilatlar tərəfindən istifadə olunmasına başlanılıb. Hazırda mövcud resurslardan Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA), Milli Süni İntellekt Mərkəzi, ABB və daha bir neçə qurum yararlanmaqdadır.
Superkompüter infrastrukturunda tətbiq olunan “NVIDIA H200 GPU” çipləri böyükhəcmli məlumatların yüksək sürətlə emalına imkan verir və ənənəvi kompüterlərlə müqayisədə əhəmiyyətli üstünlük təmin edir. Bu da öz növbəsində Sİ layihələrinin ölkə daxilində, xarici resurslardan asılılıq olmadan inkişaf etdirilməsinə şərait yaradır.
Qeyd edək ki, layihənin əsas məqsədi ölkədə süni intellekt texnologiyalarının tətbiqini genişləndirmək, bu sahədə inkişafı sürətləndirmək və rəqəmsal transformasiyaya töhfə verməkdir. “AzInTelecom” tərəfindən superkompüter infrastrukturunun genişləndirilməsi məqsədilə əlavə “GPU” resurslarının təmin olunması istiqamətində işlər davam etdirilir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_66279e5e169f4e47239bcda99_o.jpg
Суперкомпьютерный центр, созданный ООО «AzInTelecom», входящим в состав AZCON Holding, успешно функционирует и находит широкое применение в различных сферах.
Данная инфраструктура, предоставляющая широкие возможности для разработки и внедрения решений в области искусственного интеллекта (ИИ), уже применяется рядом государственных учреждений и ведущих организаций. В настоящее время ее ресурсами пользуются Министерство сельского хозяйства Азербайджанской Республики, Агентство инноваций и цифрового развития (IRIA), Национальный центр искусственного интеллекта, ABB и другие структуры.
Используемые в суперкомпьютерной инфраструктуре чипы «NVIDIA H200 GPU» позволяют обрабатывать большие объемы данных с высокой скоростью и обеспечивают значительное преимущество по сравнению с традиционными компьютерами. Это создает условия для развития проектов ИИ внутри страны без зависимости от зарубежных ресурсов.
Необходимо отметить, что основной целью проекта является расширение применения технологий искусственного интеллекта в стране, ускорение развития в данной сфере и вклад в цифровую трансформацию. «AzInTelecom» продолжает работу по дальнейшему расширению суперкомпьютерной инфраструктуры, в том числе путем обеспечения дополнительных ресурсов GPU.