https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_0a430d1d39f5cc66960a6c5c8_o.jpg
Aprelin 13-17-də Almaniyanın Düsseldorf şəhərində boru sənayesinin aparıcı beynəlxalq tədbirlərindən biri olan “Tube 2026” sərgisi keçirilib. Azərbaycanı sərgidə yeganə milli iştirakçı qismində “Baku Steel Company” (BSC) QSC təmsil edib.
Sərgi çərçivəsində şirkətin nümayəndə heyəti Avropa İttifaqı, ABŞ, Mərkəzi Asiya və Yaxın Şərq regionlarından olan mövcud və potensial müştərilərlə bir sıra işgüzar görüşlər keçirib. Danışıqların nəticəsi olaraq tərəfdaşların BSC-nin istehsalat sahələrinə səfərlərin, həmçinin xarici regionlarda sifarişçilərin obyektlərinə texniki səfərlərin təşkili razılaşdırılıb. Keçirilən görüşlər şirkətin ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsi və beynəlxalq işgüzar əlaqələrinin yeni müstəviyə çıxarılması baxımından əhəmiyyətli olub.
Bundan əlavə, aparıcı avadanlıq istehsalçıları ilə keçirilən görüşlərdə perspektivli birgə layihələr, uzunmüddətli təchizat imkanları və texnoloji əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.
Tədbirin önəmli nəticələrindən biri də BSC-nin Beynəlxalq Boru Assosiasiyasına (International Tube Association – ITA) üzvlük üçün rəsmi dəvət alması olub. Bu, şirkətin beynəlxalq bazarlardakı fəallığının, artan sənaye nüfuzunun və qlobal standartlara uyğun fəaliyyətinin göstəricisidir.
“Tube” sərgisi 1988-ci ildən etibarən iki ildən bir keçirilir. 2026-cı il sərgisində 40-dan çox ölkədən 1100-dən artıq şirkət iştirak edərək boru sənayesi üçün geniş çeşiddə həllər nümayiş etdirib.
Xatırladaq ki, BSC 2024-cü ildə API (American Petroleum Institute) sertifikatını əldə edərək, bu beynəlxalq standart çərçivəsində istehsal olunan boru məhsullarının ABŞ və Avropa İttifaqı bazarlarına ixracına başlayıb. Bu sertifikat şirkətin məhsullarının neft-qaz sənayesinin yüksək keyfiyyət və texniki tələblərinə uyğunluğunu təsdiq edir, beynəlxalq bazarlardakı rəqabət qabiliyyətini daha da gücləndirir.
ŞİRKƏT HAQQINDA
“Baku Steel Company” QSC Cənubi Qafqazın ən böyük metallurgiya müəssisəsidir və tikinti, infrastruktur, sənaye sektorları üçün yüksəkkeyfiyyətli polad məhsulları istehsal edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_0a430d1d39f5cc66960a6c5c8_o.jpg
From 13 to 17 April 2026, the Tube 2026 exhibition, one of the leading international events in the tube industry, was held in Düsseldorf, Germany. Azerbaijan was represented at the exhibition by Baku Steel Company CJSC (hereinafter – BSC) as the country’s only national participant.
As part of the exhibition, the company’s delegation held several business meetings with existing and potential customers from the European Union, the United States, Central Asia and the Middle East. Following the discussions, visits by partners to BSC’s production facilities were agreed, along with the organization of technical visits to customers’ sites in overseas regions. The meetings were significant in expanding the company’s export geography and elevating its international business relations to a new level.
In addition, BSC held meetings with leading equipment manufacturers, where prospective joint projects, long-term supply opportunities and areas of technological cooperation were discussed.
One of the notable outcomes of the event was BSC’s official invitation to join the International Tube Association (ITA). This reflects the company’s active presence in international markets, its growing industry standing and its operations in line with global standards.
The Tube exhibition has been held biennially since 1988. In 2026, more than 1,100 companies from over 40 countries took part, presenting a wide range of solutions for the tube industry.
In 2024, BSC obtained API (American Petroleum Institute) certification and began exporting tube products manufactured in accordance with this international standard to the United States and European Union markets. This certification confirms that the company’s products meet the high quality and technical requirements of the oil and gas industry and further strengthens its competitiveness in international markets.
ABOUT THE COMPANY
Baku Steel Company CJSC is the largest metallurgical enterprise in the South Caucasus and produces high-quality steel products for the construction, infrastructure and industrial sectors.