https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5ecd468d4d9bc0da2685ff908_o.jpg
UFC (Ultimate Fighting Championship), dünyanın aparıcı qarışıq döyüş sənətləri təşkilatı, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti ilə çoxillik əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb. Müqaviləyə əsasən, 2028-ci ilədək Bakıda hər il UFC Fight Night tədbirlərinin keçirilməsi planlaşdırılır. Bu çərçivədə ilk tədbir — UFC FIGHT NIGHT BAKU 27 iyun, şənbə günü Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq.
Ötən ilin iyun ayında Bakı Kristal Zalında keçirilən UFC-nin debüt tədbiri 14,000-dən çox tamaşaçını bir araya gətirdi. Biletlərin tam satılması regionda MMA-ya böyük marağın göstəricisi oldu. Las-Veqasda keçirilən görüşdə UFC prezidenti və baş icraçı direktoru Dana Uayt ilə Azərbaycanın gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov bu uğurun davamı və tərəfdaşlığın gələcək inkişaf imkanlarını müzakirə etdilər.
“Bakı ziyarət etmək üçün dünyanın ən yaxşı şəhərlərindən biridir. Şəhər olduqca gözəldir, burada yaşayan insanlar son dərəcə mehribandır.” deyə UFC-nin prezidenti və baş icraçı direktoru Dana Uayt bildirib. “Keçən il ora səfər edəndə heyran qaldım. Qonaqpərvərlik ən yüksək səviyyədə idi. Azarkeşlər idmana inanılmaz həvəs göstərir, eyni zamanda kifayət qədər məlumatlı idilər. İnsanlar dünyanın hər yerindən gəlib bunu mütləq özləri yaşamalıdırlar.”
Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov bildirib:
“UFC ilə çoxillik tərəfdaşlığın əldə olunması Azərbaycanın qlobal idman məkanı kimi mövqeyini möhkəmləndirmək baxımından mühüm mərhələdir. İlk Avropa Oyunları və Formula 1 kimi nüfuzlu tədbirlərə ev sahibliyi təcrübəsinə əsaslanan bu əməkdaşlıq qarışıq döyüş sənətlərinin inkişafını sürətləndirəcək və Azərbaycanla yanaşı region idmançıları üçün yeni imkanlar yaradacaq. UFC artıq Bakı idman təqviminin mühüm hissəsinə çevrilib və yerli döyüşçülər üçün doğma azarkeşlər qarşısında çıxış etmək imkanı yaradır. Bu tərəfdaşlıq Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə yüksək səviyyəli idman tədbirləri keçirmək potensialını bir daha sübut edir.”
“Keçən il UFC-nin debüt tədbirinin uğurla və tam dolu tribunalarla baş tutmasından sonra tərəfdaşlığımızı genişləndirərək Fight Night tədbirlərinin yenidən Bakıda keçirilməsindən məmnunuq. Bu ilki tədbirə marağın daha da yüksək olacağı və şəhərə gələn ziyarətçilərin sayının artacağını gözləyirik. Əminik ki, tədbir daha genişmiqyaslı və yüksək səviyyədə keçiriləcək və iştirakçılar üçün unudulmaz təcrübə bəxş edəcək.”- deyə Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin baş direktoru Maqsud Fərzullayev əlavə edib.
Tədbirlə bağlı bütün yeniliklərdən vaxtında xəbərdar olmaq və biletlərə erkən çıxış əldə etmək üçün azarkeşlərə UFC.com/Baku ünvanında qeydiyyatdan keçmək və ən son UFC yenilikləri üçün sosial mediada @UFC səhifəsini izləmək tövsiyə olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5ecd468d4d9bc0da2685ff908_o.jpg
UFC, the world’s premier mixed martial arts organisation, together with the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and Baku City Circuit Operations Company (BCC), today announced a multi-year agreement that will bring UFC Fight Nights once a year to Baku through 2028, starting with UFC FIGHT NIGHT BAKU on Saturday, June 27, at the National Gymnastics Arena.
Following an incredible sold-out debut event in front of more than 14,000 fans at the Baku Crystal Hall last June, it was clear the appetite for MMA in the region was stronger than ever. Meeting in Las Vegas, UFC President and CEO, Dana White, and Minister of Youth and Sports Azerbaijan Farid Gayibov, discussed the successes of UFC’s debut event and how this partnership will grow in the coming years.
Dana White, UFC President and CEO, said, “Baku is one of the best cities in the world to visit. It’s beautiful and home to some of the greatest people you’ll ever meet. I was completely blown away when I visited last year. The hospitality was next level, and the fans were incredibly passionate and knowledgeable about the sport. Fans from all over the world should come experience it!!”
Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, said, “Securing a multi-year partnership with UFC marks a significant milestone in Azerbaijan’s strategy to solidify its status as a premier global sports destination. Building on a proven track record of hosting elite events—from the inaugural European Games to Formula 1—this collaboration is set to accelerate the development of mixed martial arts and unlock new horizons for Azerbaijani athletes and competitors from across the region. With UFC now a staple of Baku’s vibrant sporting calendar, our national fighters gain a prestigious platform to showcase their prowess on the international stage, competing before a passionate home crowd. This partnership further underscores Azerbaijan’s unwavering capacity to deliver high-impact, world-class sporting spectacles to a global audience."
Maqsud Farzullayev, General Director of Baku City Circuit Operations Company, added, “Following the incredible sold-out reception of last year’s UFC debut, we are thrilled to extend our partnership and bring Fight Nights back to Baku. This year, we are witnessing exceptionally strong regional demand, with a notable increase in inbound visitors. We are confident the event will be even larger and more spectacular, delivering significant value for the city while offering an unforgettable experience for attendees.”
To stay up to date with all the event news and gain early access to tickets, fans are advised to register their interest at UFC.com/Baku and follow @UFC on social media for all the latest UFC updates.