https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1e6e9b14c194b148966eb7287_o.jpg
Aprelin 22-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Latviya Respublikasının Prezidenti Edqars Rinkeviçsin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Milli Məclisə gəlib. Qonaqları Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qarşılayıb.
Latviya Prezidenti əvvəlcə Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub. Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan xatirə zalına gələn qonaqlar burada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatının və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən eksponatlara baxıblar. Latviya Respublikasının Prezidenti Edqars Rinkeviçs buradakı Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Sonra tərəflər arasında geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Qonağın bu vəzifədə Azərbaycana ilk səfəri olduğunu vurğulayan spiker ümidvar olduğunu bildirib ki, səfər çərçivəsində keçiriləcək görüşlər və aparılacaq müzakirələr ikitərəfli əlaqələrin inkişafında yeni səhifə açacaq və onların inkişafına güclü təkan verəcək.
İkitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və müntəzəm siyasi dialoqun vacibliyini qeyd edən spiker bu baxımdan ölkə başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin və müxtəlif tədbirlərdə mütəmadi görüşlərinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi üçün yaxşı imkanlar yaratdığını vurğulayıb.
2022-ci ildə Latviyaya rəsmi səfərini xatırlayan Milli Məclisin sədri həmin səfərin nəticələrindən və keçiridyi görüşlərdən məmnunluqla danışıb.
İki ölkənin parlamentlərarası münasibətlərinə toxunan Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, bu sahədə sıx əməkdaşlıq qurulub. Bu əməkdaşlıqda qarşılıqlı səfərlərin və parlament dostluq qruplarının xüsusi rolu var.
Spiker Sahibə Qafarova 2021-ci ildə Latviya parlamentinin dostluq qrupu üzvlərinin işğaldan azad edilmiş Ağdam və Füzuli şəhərlərinə, 2024-cü ildə isə Seymin sabiq sədri xanım Dayqa Mierinyanın Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı işğaldan azad olunmuş Füzuli və Şuşa şəhərlərinə də səfər etməsini məmnunluqla qeyd edib.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, parlamentlərimiz arasında sıx əməkdaşlıq mövcuddur və parlament əməkdaşlığımızın intensivliyi kifayət qədər məmnuniyyətvericidir. Bildirilib ki, parlamentlərin həm ikitərəfli qaydada, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyəti həm ölkələr arasında əlaqələrin inkişafına, həm də sülh, sabitlik, davamlı inkişaf naminə əməkdaşlığa müsbət təsir göstərə bilər.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri qonağa Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi, Azərbaycanın müstəqillik və parlamentarizm tarixi, parlamentin strukturu və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Milli Məclisdə olmaqdan məmnunluğunu bildirən Latviya Respublikasının Prezidenti Edqars Rinkeviçs səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə görüşü və apardığı müzakirələr barədə təəssüratlarını bölüşüb. O, Azərbaycanı həm Latviya, həm də Avropa İttifaqı üçün dəyərli strateji tərəfdaş ölkə hesab etdiklərini diqqətə çatdırıb. Qonaq Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesində əldə olunmuş nailiyyətləri dəstəklədiklərini, real irəliləyişin əldə olunmasından məmnun olduqlarını bildirib. Latviya Prezidenti Prezident İlham Əliyevin bu sülh prosesindəki böyük səylərini qeyd edib və bildirib ki, sizin də bu sülh prosesi barədə parlament olaraq münasibətinizi öyrənmək məmnunluq doğurur.
Azərbaycana bu səfəri zamanı müzakirə olunmuş məsələlərin və imzalanmış sənədlərin əhəmiyyətindən danışan Latviyanın dövlət başçısı tezliklə bu sənədlərin və əldə edilmiş razılaşmaların öz bəhrəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Latviya Prezidenti parlamentlərarası əlaqələrin mühümlüyünü vurğulayaraq, bu baxımdan parlament üzvləri, parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupları arasında mütəmadi səfərlərin və təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətindən danışıb. O, iki ölkə arasında iqtisadi, təhsil, investisiya, informasiya texnologiyaları, kənd təfərrüfatı, turizm və digər sahələrdə münasibətlərin inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1e6e9b14c194b148966eb7287_o.jpg
The delegation led by President of the Republic of Latvia Edgars Rinkēvičs, in our country on an official visit, arrived at the Milli Majlis on 22 April. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova welcomed the guests.
First, the President of Latvia was acquainted with the Plenary Chamber of the Milli Majlis. The guests then went to the memorial hall named in honour of Great Leader Heydar Aliyev and viewed the exhibits there telling of the different periods of the life and political activities of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev. President of the Republic of Latvia Edgars Rinkēvičs left a heartfelt record in the Memorial Book kept there.
An expanded meeting of the parties was held then.
Stressing that this is the guest’s first visit to Azerbaijan in his current capacity, the Speaker said she hoped that the meetings and discussions forthcoming during the visit would turn a page in the progress of the bilateral relations and would also generate a powerful momentum behind their development.
As she emphasised the significance of high-level reciprocal visits and a consistent political dialogue for the development of the bilateral ties, the Speaker pointed out that mutual visits of the Heads of State and their regular meetings at various events did, in this regard, afford sound opportunities to discuss matters of shared interest.
The Speaker of the Milli Majlis recalled her official visit to Latvia in 2022 and spoke approvingly of the outcomes of that visit and of the meetings held there.
Touching upon the inter-parliamentary relations of the two countries, the Speaker of the Milli Majlis mentioned the close co-operation put in place in this field. Reciprocal visits and the parliamentary friendship groups play a special role in this co-operation.
Speaker Sahiba Gafarova also recalled contentedly the trip of members of the Friendship Group of the Parliament of Latvia to the de-occupied towns of Aghdam and Fuzuli in 2021 and the former Speaker of the Saeima Daiga Mieriņa having gone to the de-occupied towns of Fuzuli and Shusha in the course of her official visit to Azerbaijan in 2024.
The Speaker of the Milli Majlis talked about the close co-operation that exists between our Parliaments before observing that the intensity of our parliamentary co-operation was sufficiently satisfactory. It was said that the Parliaments’ interaction, bilaterally as well as in international organisations, could bear favourably upon the growth of the links between the countries as well as on the co-operation for peace, stability and sustainable development.
As the conversation continued, the Speaker of the Milli Majlis provided the guest with thorough information about the normalisation process between Azerbaijan and Armenia, about the history of Azerbaijan’s independence and parliamentarism and about also the structure and workings of the Parliament.
Stating contentment with being at the Milli Majlis, President of the Republic of Latvia Edgars Rinkēvičs shared impressions from the meeting and discussions held with President Ilham Aliyev during the visit. He said that they considered Azerbaijan a valuable strategic partner for Latvia and the European Union alike. The guest voiced support for the achievements made in the peace process between Azerbaijan and Armenia and satisfaction with the real progress secured to date. The President of the Republic of Latvia broached the great endeavours made by President Ilham Aliyev in this peace process, adding that it is gratifying to learn also the attitude of the Parliament to this peace process.
Addressing the importance of the discussions conducted and documents signed in the course of the current visit to Azerbaijan, the Head of State of Latvia said he was confident that those documents and agreements attained would bear fruit soon enough. The President of Latvia underlined the significance of inter-parliamentary ties and spoke about the pertaining importance of regular visits and exchange of experience between MPs and Working Groups for inter-parliamentary relations. He shared his thoughts as to the development prospects of the two countries’ relations in the economic, educational, investment, IT, agricultural, tourism and other sectors.