https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1e6e9b14c194b148966eb7287_o.jpg
Aprelin 22-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Latviya Respublikasının Prezidenti Edqars Rinkeviçsin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Milli Məclisə gəlib. Qonaqları Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qarşılayıb.
Latviya Prezidenti əvvəlcə Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub. Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan xatirə zalına gələn qonaqlar burada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatının və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən eksponatlara baxıblar. Latviya Respublikasının Prezidenti Edqars Rinkeviçs buradakı Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Sonra tərəflər arasında geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Qonağın bu vəzifədə Azərbaycana ilk səfəri olduğunu vurğulayan spiker ümidvar olduğunu bildirib ki, səfər çərçivəsində keçiriləcək görüşlər və aparılacaq müzakirələr ikitərəfli əlaqələrin inkişafında yeni səhifə açacaq və onların inkişafına güclü təkan verəcək.
İkitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və müntəzəm siyasi dialoqun vacibliyini qeyd edən spiker bu baxımdan ölkə başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin və müxtəlif tədbirlərdə mütəmadi görüşlərinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi üçün yaxşı imkanlar yaratdığını vurğulayıb.
2022-ci ildə Latviyaya rəsmi səfərini xatırlayan Milli Məclisin sədri həmin səfərin nəticələrindən və keçiridyi görüşlərdən məmnunluqla danışıb.
İki ölkənin parlamentlərarası münasibətlərinə toxunan Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, bu sahədə sıx əməkdaşlıq qurulub. Bu əməkdaşlıqda qarşılıqlı səfərlərin və parlament dostluq qruplarının xüsusi rolu var.
Spiker Sahibə Qafarova 2021-ci ildə Latviya parlamentinin dostluq qrupu üzvlərinin işğaldan azad edilmiş Ağdam və Füzuli şəhərlərinə, 2024-cü ildə isə Seymin sabiq sədri xanım Dayqa Mierinyanın Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı işğaldan azad olunmuş Füzuli və Şuşa şəhərlərinə də səfər etməsini məmnunluqla qeyd edib.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, parlamentlərimiz arasında sıx əməkdaşlıq mövcuddur və parlament əməkdaşlığımızın intensivliyi kifayət qədər məmnuniyyətvericidir. Bildirilib ki, parlamentlərin həm ikitərəfli qaydada, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyəti həm ölkələr arasında əlaqələrin inkişafına, həm də sülh, sabitlik, davamlı inkişaf naminə əməkdaşlığa müsbət təsir göstərə bilər.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri qonağa Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi, Azərbaycanın müstəqillik və parlamentarizm tarixi, parlamentin strukturu və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Milli Məclisdə olmaqdan məmnunluğunu bildirən Latviya Respublikasının Prezidenti Edqars Rinkeviçs səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə görüşü və apardığı müzakirələr barədə təəssüratlarını bölüşüb. O, Azərbaycanı həm Latviya, həm də Avropa İttifaqı üçün dəyərli strateji tərəfdaş ölkə hesab etdiklərini diqqətə çatdırıb. Qonaq Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesində əldə olunmuş nailiyyətləri dəstəklədiklərini, real irəliləyişin əldə olunmasından məmnun olduqlarını bildirib. Latviya Prezidenti Prezident İlham Əliyevin bu sülh prosesindəki böyük səylərini qeyd edib və bildirib ki, sizin də bu sülh prosesi barədə parlament olaraq münasibətinizi öyrənmək məmnunluq doğurur.
Azərbaycana bu səfəri zamanı müzakirə olunmuş məsələlərin və imzalanmış sənədlərin əhəmiyyətindən danışan Latviyanın dövlət başçısı tezliklə bu sənədlərin və əldə edilmiş razılaşmaların öz bəhrəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Latviya Prezidenti parlamentlərarası əlaqələrin mühümlüyünü vurğulayaraq, bu baxımdan parlament üzvləri, parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupları arasında mütəmadi səfərlərin və təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətindən danışıb. O, iki ölkə arasında iqtisadi, təhsil, investisiya, informasiya texnologiyaları, kənd təfərrüfatı, turizm və digər sahələrdə münasibətlərin inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1e6e9b14c194b148966eb7287_o.jpg
Находящаяся в нашей стране с официальным визитом делегация, возглавляемая Президентом Латвийской Республики Эдгарсом Ринкевичсом, 22-го апреля посетила Милли Меджлис. Гостей встретила спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова.
Вначале Президент Латвии ознакомился с залом пленарных заседаний Милли Меджлиса. Пройдя в памятный зал, носящий имя Великого Лидера Гейдара Алиева, гости осмотрели расположенные здесь экспонаты, отражающие различные периоды жизни и политической деятельности Общенационального Лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Президент Латвийской Республики Эдгарс Ринкевичс оставил в находящейся здесь Памятной книге прочувствованные слова.
Затем была проведена расширенная встреча сторон.
Подчеркнув, что это – первый визит гостя в Азербайджан в его текущей должности, спикер выразила надежду на то, что предстоящие в ходе визита встречи и обсуждения откроют новую страницу в развитии двусторонних отношений и придадут мощный импульс их развитию.
Отмечая значимость встречных визитов высокого уровня и регулярного политического диалога для развития двусторонних связей, спикер подчеркнула, что, в этом смысле, взаимные визиты глав государств и их регулярные встречи на различных мероприятиях предоставляют хорошие возможности для обсуждения вопросов, вызывающих обоюдный интерес.
Спикер Милли Меджлиса упомянула свой официальный визит в Латвию в 2022-м году и с удовлетворением отозвалась об итогах того визита и о проведённых встречах.
Коснувшись же межпарламентских отношений двух стран, спикер Милли Меджлиса отметила налаженное в этой сфере тесное сотрудничество. Особую роль в этом сотрудничестве играют взаимные визиты и группы парламентской дружбы.
Спикер Сагиба Гафарова также с удовлетворением упомянула поездку членов группы дружбы парламента Латвии в освобождённые от оккупации города Агдам и Физули в 2021-м году, и посещение бывшей спикером Сейма Дайгой Миериней в ходе официального визита в Азербайджан в 2024-м году освобождённых от оккупации городов Физули и Шуша
Спикер Милли Меджлиса отметила существующее тесное сотрудничество между нашими парламентами, добавив, что интенсивность нашего парламентского сотрудничества является вполне удовлетворительной. Как было сказано, взаимодействие парламентов – как на двусторонней основе, так и в рамках международных организаций – может оказать положительное влияние и на рост связей между странами, и на сотрудничество во имя мира, стабильности и устойчивого развития.
В ходе беседы спикер Милли Меджлиса всесторонне информировала гостя о процессе нормализации между Азербайджаном и Арменией, об истории независимости и парламентаризма Азербайджана, и о структуре и деятельности парламента.
Выразив удовлетворение пребыванием в Милли Меджлисе, Президент Латвийской Республики Эдгарс Ринкевичс поделился впечатлениями от проведённой в ходе визита встречи и состоявшихся обсуждений с Президентом Ильхамом Алиевым. Он заметил, что они считают Азербайджан ценным стратегическим партнёром – как для Латвии, так и для Европейского Союза. Гость заявил о поддержке достижений, обеспеченных в мирном процессе между Азербайджаном и Арменией и об удовлетворённости закреплённым реальным прогрессом. Президент Латвийской Республики отметил большие усилия, прилагаемые Президентом Ильхамом Алиевым в этом мирном процессе, заявив, что удовлетворение вызывает также возможность узнать отношение и парламента к данному мирному процессу.
Затронув важность проведённых в течение данного визита в Азербайджан обсуждений и подписанных в ходе его же документов, глава латвийского государства заявил о своей уверенности в том, что эти документы и достигнутые соглашения в скором времени принесут свои плоды. Президент Латвии подчеркнул значимость межпарламентских связей и говорил о важности в этом ракурсе регулярных визитов и обмена опытом между членами парламентов и рабочими группами по межпарламентским связям. Он поделился своими мыслями о перспективах развития взаимоотношений двух стран в экономике, образовании, сферах инвестиций и информационных технологий, сельском хозяйстве, туризме и иных областях.