Beynəlxalq reytinq agentliyi Moody’s Ratings PAŞA Bank-ın fəaliyyətini qiymətləndirərək Bankın uzunmüddətli yerli və xarici valyutada depozit reytinqini “Ba2” səviyyəsində və reytinq üzrə proqnozu isə “müsbət” olaraq müəyyən edib.
Agentliyin qiymətləndirməsinə əsasən, ölkənin ən böyük üç bankından biri olan PAŞA Bank kredit və depozit bazarında mühüm mövqeyə malikdir. Bankın “ba3” səviyyəli kredit dayanıqlığı (BCA) güclü kapital mövqeyi, adekvat gəlirlilik və yüksək likvidlik göstəriciləri ilə dəstəklənir.
Moody’s eyni zamanda Bankın gələcək perspektivləri ilə bağlı müsbət gözləntilərini qeyd edib. Kapitalın yüksək səviyyədə qorunması, güclü likvidlik göstəriciləri və sabit gəlirlilik növbəti 12–18 ay ərzində Bankın dayanıqlığını təmin edən əsas amillər kimi dəyərləndirilir.
PAŞA Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü və baş maliyyə inzibatçısı Murad Süleymanov bildirib ki, Moody’s tərəfindən verilən qiymətləndirmə Bankın maliyyə dayanıqlığını və idarəetmə keyfiyyətini bir daha təsdiqləyir:
“Moody’s tərəfindən təsdiqlənmiş reytinqlər və təqdim edilən müsbət proqnoz maliyyə dayanıqlığımızın və inkişaf strategiyamızın beynəlxalq səviyyədə tanındığını göstərir. Bu qiymətləndirmə həm maliyyə göstəricilərimizi, həm də şəffaf, məsuliyyətli idarəetmə yanaşmamızı aydın şəkildə əks etdirir.”
Moody’s-in açıqlamasında qeyd olunur ki, Bankın kapital adekvatlığı ölkə üzrə yüksək səviyyələrdən biridir və qarşdakı dövrdə də güclü qalacağı gözlənilir. Eyni zamanda, aktiv keyfiyyətində yaxşılaşma tendensiyası müşahidə olunur ki, bu da qeyri-neft sektorunun inkişafı fonunda borcalanların ödəmə qabiliyyətinin artması ilə dəstəklənir.
Likvidlik baxımından da Bank güclü mövqeyə malikdir – likvid aktivlər ümumi aktivlərin əhəmiyyətli hissəsini təşkil edir və maliyyələşmənin əsas hissəsi müştəri depozitləri hesabına təmin olunur.
Bununla yanaşı, Standard & Poor's 2026-cı ildə PAŞA Bank-ın kredit reytinqini “BB-/B” səviyyəsində “müsbət” proqnozla təsdiqləyib. Bank eyni zamanda International Investor Magazine tərəfindən 2026-cı il üzrə “Azərbaycanın ən yaxşı bankı” və “Azərbaycanın ən yaxşı KOS bankı” seçilib.
Son illərdə PAŞA Bank bir sıra nüfuzlu beynəlxalq mükafatlara da layiq görülüb. 2024–2025-ci illərdə Euromoney, Global Finance və Stevie Awards tərəfindən təltif olunan Bank, o cümlədən “İlin şirkəti” nominasiyasında “Gold Stevie” mükafatını qazanan ilk Azərbaycan bankı olub.

International rating agency Moody’s Ratings has assessed the performance of PASHA Bank, assigning the Bank a long-term local and foreign currency deposit rating of Ba2 and a positive outlook.
According to the agency, PASHA Bank - one of the three largest banks in the country holds a significant position in both the lending and deposit markets. The Bank’s Baseline Credit Assessment (BCA) of ba3 is supported by a strong capital position, adequate profitability, and high liquidity indicators.
Moody’s also highlights a positive outlook for the Bank’s future performance. Strong capital preservation, robust liquidity and stable profitability are viewed as key factors supporting the Bank’s resilience over the next 12–18 months.
PASHA Bank Executive Board Member and Chief Financial Officer Murad Suleymanov stated that the Moody’s assessment once again confirms the Bank’s financial strength and governance quality:
“The ratings confirmed by Moody’s and the positive outlook clearly demonstrate that our financial resilience and development strategy are recognized internationally. This assessment reflects both our financial performance and our transparent, responsible governance approach.”
In its report, Moody’s notes that the Bank’s capital adequacy remains among the highest in the country and is expected to stay strong going forward. At the same time, an improvement in asset quality is observed, supported by the growing repayment capacity of borrowers amid the development of the non-oil sector.
From a liquidity perspective, the Bank maintains a strong position, with liquid assets forming a significant share of total assets and the majority of funding provided through customer deposits.
In addition, Standard & Poor’s affirmed PASHA Bank’s credit rating at BB-/B with a positive outlook in 2026. The Bank was also named “Best Bank in Azerbaijan” and “Best SME Bank in Azerbaijan” for 2026 by International Investor Magazine.
In recent years, PASHA Bank has received multiple prestigious international awards. In 2024–2025, the Bank was recognized by Euromoney, Global Finance, and the Stevie Awards, becoming the first bank in Azerbaijan to receive a Gold Stevie Award in the “Company of the Year” category.