Beynəlxalq reytinq agentliyi Moody’s Ratings PAŞA Bank-ın fəaliyyətini qiymətləndirərək Bankın uzunmüddətli yerli və xarici valyutada depozit reytinqini “Ba2” səviyyəsində və reytinq üzrə proqnozu isə “müsbət” olaraq müəyyən edib.
Agentliyin qiymətləndirməsinə əsasən, ölkənin ən böyük üç bankından biri olan PAŞA Bank kredit və depozit bazarında mühüm mövqeyə malikdir. Bankın “ba3” səviyyəli kredit dayanıqlığı (BCA) güclü kapital mövqeyi, adekvat gəlirlilik və yüksək likvidlik göstəriciləri ilə dəstəklənir.
Moody’s eyni zamanda Bankın gələcək perspektivləri ilə bağlı müsbət gözləntilərini qeyd edib. Kapitalın yüksək səviyyədə qorunması, güclü likvidlik göstəriciləri və sabit gəlirlilik növbəti 12–18 ay ərzində Bankın dayanıqlığını təmin edən əsas amillər kimi dəyərləndirilir.
PAŞA Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü və baş maliyyə inzibatçısı Murad Süleymanov bildirib ki, Moody’s tərəfindən verilən qiymətləndirmə Bankın maliyyə dayanıqlığını və idarəetmə keyfiyyətini bir daha təsdiqləyir:
“Moody’s tərəfindən təsdiqlənmiş reytinqlər və təqdim edilən müsbət proqnoz maliyyə dayanıqlığımızın və inkişaf strategiyamızın beynəlxalq səviyyədə tanındığını göstərir. Bu qiymətləndirmə həm maliyyə göstəricilərimizi, həm də şəffaf, məsuliyyətli idarəetmə yanaşmamızı aydın şəkildə əks etdirir.”
Moody’s-in açıqlamasında qeyd olunur ki, Bankın kapital adekvatlığı ölkə üzrə yüksək səviyyələrdən biridir və qarşdakı dövrdə də güclü qalacağı gözlənilir. Eyni zamanda, aktiv keyfiyyətində yaxşılaşma tendensiyası müşahidə olunur ki, bu da qeyri-neft sektorunun inkişafı fonunda borcalanların ödəmə qabiliyyətinin artması ilə dəstəklənir.
Likvidlik baxımından da Bank güclü mövqeyə malikdir – likvid aktivlər ümumi aktivlərin əhəmiyyətli hissəsini təşkil edir və maliyyələşmənin əsas hissəsi müştəri depozitləri hesabına təmin olunur.
Bununla yanaşı, Standard & Poor's 2026-cı ildə PAŞA Bank-ın kredit reytinqini “BB-/B” səviyyəsində “müsbət” proqnozla təsdiqləyib. Bank eyni zamanda International Investor Magazine tərəfindən 2026-cı il üzrə “Azərbaycanın ən yaxşı bankı” və “Azərbaycanın ən yaxşı KOS bankı” seçilib.
Son illərdə PAŞA Bank bir sıra nüfuzlu beynəlxalq mükafatlara da layiq görülüb. 2024–2025-ci illərdə Euromoney, Global Finance və Stevie Awards tərəfindən təltif olunan Bank, o cümlədən “İlin şirkəti” nominasiyasında “Gold Stevie” mükafatını qazanan ilk Azərbaycan bankı olub.

Международное рейтинговое агентство Moody’s Ratings присвоило PASHA Bank долгосрочный депозитный рейтинг в национальной и иностранной валюте на уровне «Ba2», установив прогноз «позитивный».
Согласно оценке агентства, являясь одним из трёх крупнейших банков страны, PASHA Bank занимает весомую долю на кредитном и депозитном рынках. Базовая кредитоспособность на уровне «ba3» поддерживается сильной капитализацией, адекватной прибыльностью и высокой ликвидностью.
Moody’s также отмечает позитивные ожидания относительно дальнейшего развития Банка. Высокий уровень капитализации, сильные показатели ликвидности и стабильная прибыльность рассматриваются как ключевые факторы, обеспечивающие устойчивость развития Банка в течение следующих 12–18 месяцев.
По словам Члена Правления и главного финансового директора PASHA Bank Мурада Сулейманова, оценка Moody’s подтверждает финансовую устойчивость и качество управления банка: «Подтверждённые рейтинги и позитивный прогноз со стороны Moody’s свидетельствуют о международном признании нашей финансовой устойчивости и стратегии развития. Эта оценка чётко отражает как наши финансовые показатели, так и прозрачный и ответственный подход к управлению».
В сообщении агентства также подчёркивается, что достаточность капитала Банка остаётся одной из самых высоких в стране и, как ожидается, сохранится на этом же уровне. Кроме того, наблюдается тенденция к улучшению качества активов, чему способствует рост платёжеспособности заёмщиков на фоне развития не-нефтяного сектора экономики.
С точки зрения ликвидности Банк также занимает сильные позиции: ликвидные активы составляют значительную долю совокупных активов, а основная часть фондирования обеспечивается за счёт клиентских депозитов.
Наряду с этим, Standard & Poor's в 2026 году подтвердило кредитный рейтинг PASHA Bank на уровне «BB-/B» с «позитивным» прогнозом. Банк также был признан International Investor Magazine «Лучшим банком Азербайджана» и «Лучшим банком для МСБ» в 2026 году. В 2024–2025 годах банк получил различные награды от Euromoney, Global Finance и Stevie Awards, в частности, став первым азербайджанским банком, получившим награду «Gold Stevie» в номинации «Компания года».