https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ae8c2d83807384e7532d897f6_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində “BDU könüllüləri” təşkilatının təşəbbüsü ilə keçirilən “Azərbaycan dili - Açıq dərslər” layihəsinin növbəti qonağı BDU-nun Yeni media və kommunikasiya nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri, dosent Xatirə Hüseynova olub.
Xatirə Hüseynova iştirakçılarla dil mədəniyyətinin mühüm aspektləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi apararaq, gündəlik ünsiyyətdə və rəsmi çıxışlarda Azərbaycan dilində düzgün, səlis və normativ qaydalara uyğun danışığın əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, dil yalnız ünsiyyət vasitəsi deyil, milli kimliyin və mədəni irsin əsas göstəricilərindəndir.
Dilin incəliklərinə toxunaraq söz seçiminin düzgün aparılmasının, fikrin aydın, məntiqli və anlaşıqlı şəkildə ifadə olunmasının vacibliyini diqqətə çatdıran dosent jest və bədən dilinin nitqin təsir gücünü artırdığını, onu daha inandırıcı və effektiv etdiyini deyib. Bununla yanaşı, səslərin düzgün tələffüzü, səs tonunun idarə olunması və nəfəs texnikasının nitqin keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərdiyi vurğulanıb. Xatirə Hüseynova praktik nümunələr əsasında iştirakçılara bu bacarıqların inkişaf etdirilməsi yollarını izah edib, tələbələrə gündəlik həyatda nitqin inkişafı üçün sadə praktik vərdişləri öyrədib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ae8c2d83807384e7532d897f6_o.jpg
The latest guest of the “Azerbaijani Language – Open Lessons” project at Baku State University (BSU) was Khatira Huseynova, Head of the Department of New Media and Communication Theory.
During the session, Khatira Huseynova discussed key aspects of language culture, emphasizing the importance of accurate, fluent, and norm-compliant Azerbaijani speech in both everyday communication and public speaking. She noted that language is not only a means of communication but also a key indicator of national identity and cultural heritage.
Highlighting the nuances of language use, she stressed the importance of proper word choice and clear, logical expression of ideas. She also explained that gestures and body language enhance the impact of speech, making it more effective and persuasive. In addition, the role of correct pronunciation, voice control, and breathing techniques in improving speech quality was emphasized.
Through practical examples, participants were introduced to simple techniques for developing effective speaking skills. The session concluded with a Q&A segment addressing students’ questions.