https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_dd8ad99569ac826ac5d328fb8_o.jpg
Belçika Krallığının Mons şəhərində NATO-nun Əməliyyat İmkanları Konsepsiyası (ƏİK) proqramı çərçivəsində illik konfrans keçirilib.
NATO-nun müxtəlif qərargahlarından olan nümayəndələrin, eləcə də Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının iştirakı ilə keçirilən konfransda ölkəmizin ƏİK proqramından geniş istifadə etdiyi və tərəfdaş dövlətlər arasında qabaqcıl təcrübəyə malik olduğu xüsusi vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) Ortaq Qüvvələr Birliyinə bəyan edilmiş "Dənizdə Qadağa Əməliyyatları üzrə Göyərtə Axtarış Qrupu" NATO-nun ƏİK proqramı çərçivəsində Türkiyədə keçirilən “Dənizdə Qadağa Əməliyyatları” üzrə 2-ci səviyyəli (NEL-2) NATO qiymətləndirməsində müvəffəqiyyətlə iştirak edərək "Döyüşə hazır" bölmə kimi qiymətləndirilib.
Uğurlu iştirakına görə hərbi qulluqçularımıza Alyansın səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən "Döyüşə hazır" sertifikatı təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_dd8ad99569ac826ac5d328fb8_o.jpg
The annual conference was held in Mons city, the Kingdom of Belgium, within the framework of the NATO Operational Capabilities Concept (OCC) Program.
At the conference, held with the participation of representatives of various NATO headquarters, as well as Azerbaijan Army’s servicemen, it was emphasized that Azerbaijan widely uses the OCC program and has best practices among partner states.
It should be noted that a Maritime Interdiction Operations Boarding Party declared (MIO BP) into the NATO OCC Pool of Forces successfully participated in NATO-evaluation Level-2 (NEL-2) on Maritime Interdiction Operations, held in Türkiye as part of the NATO OCC program, and were awarded the status of “Combat Ready”.
For successful participation, Azerbaijani servicemen were awarded a certificate “Combat Ready” by an authorized representative of the alliance.