https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_dd8ad99569ac826ac5d328fb8_o.jpg
Belçika Krallığının Mons şəhərində NATO-nun Əməliyyat İmkanları Konsepsiyası (ƏİK) proqramı çərçivəsində illik konfrans keçirilib.
NATO-nun müxtəlif qərargahlarından olan nümayəndələrin, eləcə də Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının iştirakı ilə keçirilən konfransda ölkəmizin ƏİK proqramından geniş istifadə etdiyi və tərəfdaş dövlətlər arasında qabaqcıl təcrübəyə malik olduğu xüsusi vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) Ortaq Qüvvələr Birliyinə bəyan edilmiş "Dənizdə Qadağa Əməliyyatları üzrə Göyərtə Axtarış Qrupu" NATO-nun ƏİK proqramı çərçivəsində Türkiyədə keçirilən “Dənizdə Qadağa Əməliyyatları” üzrə 2-ci səviyyəli (NEL-2) NATO qiymətləndirməsində müvəffəqiyyətlə iştirak edərək "Döyüşə hazır" bölmə kimi qiymətləndirilib.
Uğurlu iştirakına görə hərbi qulluqçularımıza Alyansın səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən "Döyüşə hazır" sertifikatı təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_dd8ad99569ac826ac5d328fb8_o.jpg
В рамках программы НАТО «Концепция оперативных возможностей» (КОВ) в городе Монс (Бельгия) состоялась ежегодная конференция.
На конференции с участием представителей различных штабов НАТО и военнослужащих Азербайджанской Армии было особо отмечено, что наша страна широко использует программу КОВ и обладает передовым опытом среди стран-партнеров.
Было отмечено, что Палубная группа ВМС, заявленная в Объединение Совместных Сил, успешно приняла участие в оценивании второго уровня (NEL-2) по «Воспрещению действий в море», проведенном в Турции в рамках программы КОВ НАТО, и была признана подразделением «Готовым к бою».
За успешное участие полномочные представители альянса вручили нашим военнослужащим сертификат «К бою готов».