https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7b8d091a534ad0ba2e49a7890_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) donanmasını növbəti “Airbus A320neo” tipli müasir təyyarə ilə gücləndirib. Yeni hava gəmisinin istismara verilməsi sərnişinlərə daha komfortlu səyahət imkanlarının təqdim olunmasına xidmət edir.
“Airbus A320neo” 6300 km-dək uçuş məsafəsinə malik olmaqla yanaşı, yeni nəsil mühərrikləri sayəsində yüksək yanacaq səmərəliliyi ilə seçilir. Bu modeldə hər oturacaq üzrə yanacaq sərfiyyatı və karbon emissiyaları təxminən 20% azaldılıb. Çevik və funksional “Airspace” kabini isə daha geniş şəxsi məkan, rahat oturacaqlar və böyüdülmüş əl yükü bölmələri (“XL bins”) sayəsində sərnişinlər üçün daha yüksəksəviyyəli uçuş təcrübəsi yaradır. Bununla yanaşı, təyyarə əyləncə sistemi, biznes sinfində quraşdırılmış fərdi monitorlar və sürətli “Wi-Fi” xidməti ilə təchiz olunub. Biznes sinfi sərnişinləri və “AZAL Miles” proqramının müəyyən statuslu üzvləri “Wi-Fi” xidmətindən ödənişsiz yararlana biləcəklər.
AZAL-ın uzunmüddətli inkişaf strategiyasında donanmanın mərhələli şəkildə müasirləşdirilməsi və marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi prioritet istiqamətlərdəndir. Bu çərçivədə yeni təyyarənin donanmaya daxil edilməsi əməliyyat xərclərinin optimallaşdırılması, ətraf mühitə təsirin azaldılması, xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi və yeni istiqamətlər üzrə uçuş imkanlarının genişləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Sərnişin təcrübəsinin davamlı təkmilləşdirilməsini əsas prioritet kimi müəyyən edən AZAL-ın donanmasında hazırda 25 təyyarə mövcuddur və 2032-ci ilədək bu sayın 50-dən çox olması hədəflənir. Bu yanaşma ölkənin regional tranzit mərkəzi kimi mövqeyinin daha da möhkəmləndirilməsinə, həmçinin AZAL-ın ən müasir və enerji baxımından səmərəli təyyarə parklarına malik qabaqcıl aviaşirkətlər sırasında yer almasına xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7b8d091a534ad0ba2e49a7890_o.jpg
Авиакомпания Azerbaijan Airlines (AZAL), входящая в состав группы компаний AZCON Holding, усилила свой флот очередным современным самолетом типа Airbus A320neo. Введение в эксплуатацию нового воздушного судна направлено на предоставление пассажирам более комфортных условий для путешествий.
В долгосрочной стратегии развития AZAL приоритетными направлениями остаются поэтапная модернизация флота и расширение маршрутной сети. Включение нового самолета в состав флота имеет важное значение для оптимизации операционных расходов, снижения воздействия на окружающую среду, повышения качества обслуживания пассажиров, а также расширения географии полетов.
Airbus A320neo обладает дальностью полета до 6300 км и отличается повышенной топливной эффективностью за счет двигателей нового поколения. Расход топлива и уровень углеродных выбросов на одно пассажирское место снижены примерно на 20%. Современная кабина Airspace с гибкой конфигурацией предусматривает увеличенное личное пространство, более комфортные кресла и багажные полки увеличенного объема (XL bins). Кроме того, самолет оснащен бортовой системой развлечений, мониторами, установленными в бизнес-классе, а также высокоскоростным интернетом. Пассажиры бизнес-класса и участники программы «AZAL Miles» с определённым статусом смогут пользоваться Wi-Fi бесплатно.
Отметим, что в настоящее время флот AZAL насчитывает 25 воздушных судов. Авиакомпания, определившая повышение качества пассажирского опыта и расширение маршрутной сети в числе ключевых приоритетов, планирует увеличить его до более чем 50 самолетов к 2032 году.
Это является важным шагом на пути к укреплению позиций страны в качестве регионального транзитного хаба, а также к вхождению в число передовых авиакомпаний с одним из самых современных и энергоэффективных парков воздушных судов.