https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6214f38acc35923b03d0e6fa2_o.jpg
Mayın 6-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Monqolustanın Baş prokuroru Jarqalsayxan Banzraqçın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri bu səfərin Azərbaycan və Monqolustan prokurorluq orqanları arasındakı əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyinə inamını bildirib.
Spiker 1992-ci ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından keçən illər ərzində münasibətlərimizin dostluq, qarşılıqlı dəstək və hörmət əsasında inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
İkitərəfli əlaqələrin güclənməsində ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin müstəsna rolundan danışan Sahibə Qafarova, Prezident İlham Əliyevin 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçirilmiş COP29-da iştirak etmək üçün ölkəmizə səfər etmiş Monqolustan Prezidenti Uxnaaqinya Xurelsux ilə görüşünün əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyev Monqolustan Prezidentinin Azərbaycana həmin ilk səfərini tarixi hadisə kimi dəyərləndirib.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, ölkələrimiz beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq edirlər. Spiker qonağa Milli Məclisin Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu ilə qarşılıqlı əməkdaşlığı, Azərbaycanda parlamentarizm tarixi, müasir parlamentin strukturu, beynəlxalq fəaliyyəti, qanun yaradıcılığı prosesi barədə məlumat verib. Bildirib ki, hazırda fəaliyyət göstərən VII çağırış Milli Məclis 2024-cü ildə keçirilmiş seçki nəticəsində formalaşıb. Həmin seçki Azərbaycanın bütün suveren ərazisində keçirilmiş ilk parlament seçkisi kimi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Monqolustan parlamenti ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq, bu ölkə ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun fəaliyyəti barədə də fikirlərini bölüşüb.
Dəyərli məlumatlar üçün təşəkkürünü bildirən Monqolustanın Baş prokuroru Jarqalsayxan Banzraqç ölkəmizə səfəri barədə təəssüratlarını bölüşüb.
İki ölkənin prokurorluq orqanları arasında əlaqələrin inkişafından söz açan qonaq Azərbaycan Baş prokurorluğu ilə əməkdaşlığın perspektivlərindən danışıb. O, qeyd edib ki, bu gün iki ölkənin Baş prokurorluqları arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu hər iki ölkənin vətəndaşlarının hüquqlarının qorunmasına və cinayətkarlığın qarşısının alınmasına öz töhfəsini verəcək. Qonaq Monqolustanda Baş Prokurorluqla parlament arasında əməkdaşlıq, ölkə prokurorluğunun fəaliyyəti və prokurorluq orqanlarının inkişaf perspektivləri barədə məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6214f38acc35923b03d0e6fa2_o.jpg
6-го мая спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с находящейся в нашей стране с визитом делегацией, возглавляемой Генеральным прокурором Монголии Жаргалсайханом Банзрагчем.
Спикер Милли Меджлиса выразила веру в то, что данный визит внесёт свой вклад в развитие связей между органами прокуратуры Азербайджана и Монголии.
Спикер коснулась развития наших взаимоотношений на основе дружбы, взаимной поддержки и взаимоуважения со времени установления дипломатических отношений между двумя странами в 1992-м году.
Затронув исключительную роль встречных визитов высокого и высшего уровней в укреплении двусторонних связей, Сагиба Гафарова отметила значение встречи Президента Ильхама Алиева с Президентом Монголии Ухнаагийном Хурэлсухом во время его визита в нашу страну для участия в проведённом в Баку в ноябре 2024-го года COP29. Она упомянула, что Президент Ильхам Алиев охарактеризовал тот первый визит Президента Монголии в Азербайджан как историческое событие.
Как заметила спикер Милли Меджлиса, наши страны эффективно сотрудничают в рамках международных организаций. Спикер информировала гостя о сотрудничестве Милли Меджлиса с Генеральной Прокуратурой Азербайджанской Республики, истории парламентаризма в Азербайджане, а также структуре, международной деятельности и законотворческом процессе современного парламента. По её словам, действующий ныне Милли Меджлис VII созыва был сформирован по итогам проведённых в 2024-м году выборов. Указанные выборы особенно значимы как первые парламентские выборы, проведённые на всей суверенной территории Азербайджана.
В ходе беседы спикер Милли Меджлиса также изложила свои мысли о взаимовыгодном сотрудничестве с парламентом Монголии и деятельности рабочей группы по межпарламентским связям с этой страной.
Выразив признательность за ценные сведения, Генеральный прокурор Монголии Жаргалсайхан Банзрагч поделился впечатлениями от визита в нашу страну.
Коснувшись развития связей между органами прокуратуры двух стран, гость говорил о перспективах сотрудничества с Генеральной прокуратурой Азербайджана. Он сказал, что подписанный сегодня между Генеральными прокуратурами двух стран Меморандум о Взаимопонимании внесёт свой вклад в защиту прав граждан обеих стран и в предотвращение преступности. Гость также поделился информацией о сотрудничестве между Генеральной прокуратурой и парламентом в Монголии, деятельности прокуратуры страны и перспективах развития органов прокуратуры.