https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_405118be6f2cd149eabeb6454_o.jpg
PAŞA Bank “Paylaşdıqca böyüyürük. Birlikdə” şüarı altında elan etdiyi İlkin Kütləvi Təklif (Initial Public Offering - IPO) çərçivəsində səhmlərinin abunə yazılışının müddətini 12 iyun 2026-cı il tarixinədək uzadıb.
Qərar investorlar, müştərilər və tərəfdaşlardan gələn müraciətlər nəzərə alınaraq, daha çox şəxsin PAŞA Bank-ın səhmdarı olmaq imkanı əldə etməsi məqsədilə qəbul olunub. PAŞA Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü, baş maliyyə inzibatçısı Murad Suleymanov bildirib ki, IPO çərçivəsində müşahidə olunan yüksək investor marağı abunə müddətinin uzadılması qərarında mühüm rol oynayıb.
“PAŞA Bank olaraq ilk gündən məqsədimiz yalnız uğurlu IPO həyata keçirmək deyil, eyni zamanda ölkəmizin kapital bazarlarının inkişafı naminə bu prosesdə daha geniş investor iştirakını təşviq etmək və mümkün qədər çox insanın IPO prosesinin bir parçasına çevrilməsinə imkan yaratmaq olmuşdur. Bu IPO təkcə PAŞA Bank üçün deyil, bütövlükdə Azərbaycanın kapital bazarları üçün əlamətdar bir mərhələdir. Ölkəmizdə ilk dəfə olaraq özəl təşkilatın bu miqyasda səhmlərinin geniş investor kütləsinə təqdim olunması bazara olan etimadın, investor mədəniyyətinin və uzunmüddətli investisiya yanaşmasının formalaşdığını göstərir.
13 aprel tarixində start verdiyimiz abunə yazılışı müddəti ərzində hazırkı tarixə artıq təxminən 12000-ə yaxın müraciət qəbul etmişik və investor marağının hər gün daha da artdığını müşahidə edirik. Son günlər tərəfdaşlıq etdiyimiz investisiya şirkətlərinə və Bankımıza abunə müddətinin uzadılması ilə bağlı müraciətlər daxil olur. Xüsusilə qeyd etmək istərdim ki, artıq abunə yazılışında iştirak etmiş investorlar üçün bütün mövcud üstünlüklər qüvvədə qalır. İnvestorlar həm 2025-ci, həm də 2026-cı illər üzrə dividend əldə etmək hüququnu saxlayırlar. Eyni zamanda, abunə müddətinin uzadıldığı dövrdə yerləşdirilmiş bütün vəsaitlər üzrə hesablanan illik 5% gəlir (“overnight”) mexanizmi də davam etdiriləcək. İnanırıq ki, bu qərar daha çox investorun ölkənin aparıcı maliyyə institutlarından birinin səhmdarı olmaq imkanından yararlanmasına şərait yaradacaq. Eyni zamanda xüsusi vurğulamaq istəyirəm ki, bu uzadılma son fürsətdir. 12 iyun 2026-cı il tarixi IPO üzrə sifarişlərin qəbul ediləcəyi son gündür. Bir daha göstərilən böyük marağa və etimada görə bütün investorlarımıza təşəkkür edir və hər kəsi bu tarixi mərhələnin bir parçası olmağa dəvət edirik,” – deyə, Süleymanov bildirib.
Qeyd edək ki, Emissiya Prospektinə əsasən səhmlərin kütləvi təklifi üzrə abunə yazılışının müddəti maksimal 3 (üç) ay olmaqla müəyyən edilib. Abunə yazılışı müddəti ərzində investorlar və tərəfdaşlar tərəfindən abunə yazılışı müddətinin uzadılması ilə əlaqədar həm Banka, həm də anderrayterlərə müraciət daxil olmuşdur. Daxil olmuş müraciətlər və eləcə də abunə yazılışının son dövrləri müşahidə olunan müsbət dinamika nəzərə alınaraq, Bank tərəfindən abunə yazılışı müddətinin emissiya prospektində nəzərdə tutulan müddət daxil olmaqla 12 iyun 2026-cı il tarixinə kimi uzadılması qərara alınıb.
PAŞA Bank kapitalının 5%-ni təşkil edən cəmi 932,926 ədəd adi, adlı səhm investorlara təqdim olunur. Səhmin ilkin yerləşdirmə qiyməti 55 AZN olaraq müəyyən edilib, minimal alış 1 səhmdir və maksimum limit tətbiq edilmir. Abunə dövründə əvvəlcədən ödənilmiş məbləğlərə illik 5% faiz gəliri hesablanır. Səhmlərin yerləşdirilməsi Bakı Fond Birjası vasitəsilə həyata keçirilir.
İnvestorlar PAŞA Bank-ın mobil tətbiqi, həmçinin PAŞA Kapital, Birbank Invest, ABB Invest, Unicapital, Leobank və Yelo Bank platformaları və mobil tətbiqləri vasitəsilə IPO-da iştirak edə bilərlər. Fiziki olaraq isə prosesdə PAŞA Bank, Kapital Bank və Unibank filiallarında, eləcə də PAŞA Kapital ofisi və digər lisenziyalaşdırılmış İnvestisiya Şirkətlərinə müraciət etməklə iştirak mümkündür.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_405118be6f2cd149eabeb6454_o.jpg
PASHA Bank продлил срок подписки на акции в рамках объявленного Первичного публичного размещения акций (Initial Public Offering — IPO) до 12 июня 2026 года.
Решение было принято с учетом обращений инвесторов, клиентов и партнеров с целью предоставить большему числу людей возможность стать акционерами PASHA Bank. Член Правления и главный финансовый директор PASHA Bank Мурад Сулейманов отметил, что высокий интерес инвесторов, наблюдаемый в рамках IPO, сыграл важную роль в принятии решения о продлении срока подписки.
«С первого дня нашей целью как PASHA Bank было не только успешное проведение IPO, но и содействие более широкому участию инвесторов в этом процессе во имя развития рынка капитала нашей страны, а также создание возможности для как можно большего числа людей стать частью IPO. Это IPO является знаковым этапом не только для PASHA Bank, но и для всего рынка капитала Азербайджана. Впервые в стране акции частной организации такого масштаба предлагаются широкому кругу инвесторов, что свидетельствует о росте доверия к рынку, формировании инвестиционной культуры и долгосрочного инвестиционного подхода.
С момента старта подписки 13 апреля по сегодняшний день мы уже получили около 12 000 заявок и наблюдаем, как интерес инвесторов продолжает расти с каждым днем. В последние дни как в наш Банк, так и в сотрудничающие с нами инвестиционные компании поступают обращения с просьбой продлить срок подписки. Особенно хочу подчеркнуть, что для инвесторов, уже принявших участие в подписке, все существующие преимущества сохраняются в полной мере. Инвесторы сохраняют право на получение дивидендов как за 2025, так и за 2026 годы. Одновременно продолжит действовать механизм начисления годового дохода в размере 5% (“overnight”) на все средства, размещенные в течение продленного периода подписки.
Мы уверены, что это решение создаст возможность для большего числа инвесторов стать акционерами одного из ведущих финансовых институтов страны. При этом хочу особо отметить, что данное продление является последней возможностью. 12 июня 2026 года станет последним днем приема заявок в рамках IPO. Еще раз благодарим всех инвесторов за проявленный высокий интерес и доверие и приглашаем каждого стать частью этого исторического этапа», — заявил Сулейманов.
Отметим, что согласно Проспекту эмиссии срок подписки в рамках публичного размещения акций был определен максимум на 3 (три) месяца. В течение периода подписки как в Банк, так и к андеррайтерам поступили обращения от инвесторов и партнеров с просьбой продлить срок подписки. Учитывая поступившие обращения, а также положительную динамику, наблюдаемую на завершающем этапе подписки, Банком было принято решение продлить срок подписки в пределах срока, предусмотренного Проспектом эмиссии, до 12 июня 2026 года.
Инвесторам предлагаются 932 926 обыкновенных именных акций, что составляет 5% капитала PASHA Bank. Начальная цена размещения одной акции определена на уровне 55 AZN. Минимальный объем покупки составляет 1 акцию, максимальный лимит не установлен. На предварительно внесенные в период подписки средства начисляется годовой доход в размере 5%. Размещение акций осуществляется через Бакинскую Фондовую Биржу.
Инвесторы могут принять участие в IPO через мобильное приложение PASHA Bank, а также посредством платформ и мобильных приложений PASHA Capital, Birbank Invest, ABB Invest, Unicapital, Leobank и Yelo Bank. Также участие возможно в физических отделениях PASHA Bank, Kapital Bank и Unibank, а также в офисе PASHA Capital и других лицензированных инвестиционных компаниях.
Для получения более подробной информации посетите сайт: ipo.pashabank.az
PASHA Bank определил в качестве ключевых приоритетов развитие ненефтяного сектора, финансирование реального сектора и диверсификацию экономики. Помимо Азербайджана, Банк также осуществляет деятельность в Грузии и Турции.