https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_60de73c689ed68dfda67d92d4_o.jpg
Mayın 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Eldəniz Babayevin “Sənət körpüsü… Azərbaycan – Türkiyə” adlı fərdi sərginin açılış mərasimi, eyniadlı sənədli filmin təqdimatı keçirilib.
Açılış mərasimində Azərbaycanın mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, TÜRKSOY-un Baş katibinin müavini Seyid Yusif, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvü Şamil Ayrım, Milli Məclisin komitə sədri Fazil Mustafa, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Rüfət Mahmud, Bakıdakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru Gökhan Seyhan, Azərbaycanın Xalq rəssamı Səlhab Məmmədov və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Baş nazirinin müavini Fikri Ataoğlu çıxış ediblər.
Eldəniz Babayevin 55 illik yubileyi ərəfəsində təşkil edilən tədbir ideya-məzmun baxımından bir neçə mühüm məqamı özündə birləşdirir. Sərginin 19 May - Atatürkü Anma, Gənclik və İdman Bayramına təsadüf etməsi Azərbaycan və Türkiyə arasında tarixi, mədəni və mənəvi bağların sarsılmazlığını sənət dili ilə ifadə edir.
Sərgidə rəssamın təsviri sənətin müxtəlif növ və janrlarında yaratdığı 50-dək əsəri nümayiş etdirilir. Ekspozisiyada Ulu Öndər Heydər Əliyevin, Türkiyə Cümhuriyyətinin qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün, eləcə də türk tarixində və xalqlarımızın istiqlal mübarizəsində mühüm rol oynamış sərkərdələrin, Azərbaycan və Türkiyənin istiqlal ideyalarını yaradıcılığında tərənnüm etmiş görkəmli şairlərin portretləri yer alır. Burada rəssamın 2025-ci ildə yaratdığı və hazırda İstanbulda Türkiyə İş Bankının binasında, M.K.Atatürkə həsr olunmuş salonda sərgilənən “Atatürk İş bankçılarını salamlayır – 1927” adlı əsərinin eskizi, həmçinin hər iki ölkənin mədəniyyətini, ənənələrini, məişətini əks etdirən əsərlər də nümayiş olunur.
Sərgidə türk və macar xalqları arasında tarixi dostluq və mədəni yaxınlığın bədii təcəssümü kimi macar xalqının etnoqrafiyasını əks etdirən əsərlər və istiqlal şairi Şandor Petöfinin portreti də təqdim edilir.
Ekspozisiyanı müəllifin Azərbaycan xalça sənətinin böyük ustadı, görkəmli alim, Xalq rəssamı Lətif Kərimovun anadan olmasının 120 illiyi münasibətilə yaratdığı portret və xalça mövzusunda tablolar tamamlayır.
“Sənət körpüsü… Azərbaycan – Türkiyə” sərgisi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY), Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Atatürk Mərkəzi, Yunus Əmrə İnstitutu, Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və “Bakı” Rəsm Qalereyasının dəstəyi ilə baş tutub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_60de73c689ed68dfda67d92d4_o.jpg
On May 19, the Azerbaijan National Carpet Museum has held the opening ceremony of the Art Bridge... Azerbaijan – Turkey solo exhibition, showcasing up to 50 works created in different styles and genres by artist Eldaniz Babayev. The event also included the presentation of eponymous documentary film.
The event is dedicated to the 55th jubilee of the artist and brings together several key points in terms of idea and content. The opening date of the exhibition, May 19, marks Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day. This is an expression of the strength of historic, cultural and spiritual ties between Azerbaijan and Turkey.
The exhibition features the portraits of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijan; Mustafa Kemal Ataturk, the Founding Father of the Republic of Turkey; warlords who played major role in the Turkic history and independence of our nations and poets who sang the independence ideas of Azerbaijan and Turkey in their creativity. The exhibition also features the sketch of Babayev’s Ataturk Greets İşbank Employees – 1927 (2025) work. This work is currently on display at the showroom of İşbank (Istanbul, Turkey) dedicated to Ataturk. Along with that, the exhibition includes the works reflecting culture, traditions and household of the two countries.
Furthermore, as an artistic expression of the historic friendship and cultural ties between the Turks and Hungarian people, the exhibition presents the works reflecting the ethnography of the Hungarian people and portrait of the poet of independence, Sándor Petőfi.
The exhibition is completed by the portrait of Latif Karimov, an outstanding carpet scientist and People’s Artist and carpet-themed tableaus. These works were created on the occasion of Latif Karimov’s 120th anniversary.
The exhibition is supported by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, the Embassy of the Republic of Turkey in the Republic of Azerbaijan, International Organisation of Turkic Culture (TURKSOY), Azerbaijan National Carpet Museum, Ataturk Centre, Yunus Emre Institute, Baku Central Agency for Culture, “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve and Baku Art Gallery.