https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_60de73c689ed68dfda67d92d4_o.jpg
Mayın 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Eldəniz Babayevin “Sənət körpüsü… Azərbaycan – Türkiyə” adlı fərdi sərginin açılış mərasimi, eyniadlı sənədli filmin təqdimatı keçirilib.
Açılış mərasimində Azərbaycanın mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, TÜRKSOY-un Baş katibinin müavini Seyid Yusif, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvü Şamil Ayrım, Milli Məclisin komitə sədri Fazil Mustafa, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Rüfət Mahmud, Bakıdakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru Gökhan Seyhan, Azərbaycanın Xalq rəssamı Səlhab Məmmədov və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Baş nazirinin müavini Fikri Ataoğlu çıxış ediblər.
Eldəniz Babayevin 55 illik yubileyi ərəfəsində təşkil edilən tədbir ideya-məzmun baxımından bir neçə mühüm məqamı özündə birləşdirir. Sərginin 19 May - Atatürkü Anma, Gənclik və İdman Bayramına təsadüf etməsi Azərbaycan və Türkiyə arasında tarixi, mədəni və mənəvi bağların sarsılmazlığını sənət dili ilə ifadə edir.
Sərgidə rəssamın təsviri sənətin müxtəlif növ və janrlarında yaratdığı 50-dək əsəri nümayiş etdirilir. Ekspozisiyada Ulu Öndər Heydər Əliyevin, Türkiyə Cümhuriyyətinin qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün, eləcə də türk tarixində və xalqlarımızın istiqlal mübarizəsində mühüm rol oynamış sərkərdələrin, Azərbaycan və Türkiyənin istiqlal ideyalarını yaradıcılığında tərənnüm etmiş görkəmli şairlərin portretləri yer alır. Burada rəssamın 2025-ci ildə yaratdığı və hazırda İstanbulda Türkiyə İş Bankının binasında, M.K.Atatürkə həsr olunmuş salonda sərgilənən “Atatürk İş bankçılarını salamlayır – 1927” adlı əsərinin eskizi, həmçinin hər iki ölkənin mədəniyyətini, ənənələrini, məişətini əks etdirən əsərlər də nümayiş olunur.
Sərgidə türk və macar xalqları arasında tarixi dostluq və mədəni yaxınlığın bədii təcəssümü kimi macar xalqının etnoqrafiyasını əks etdirən əsərlər və istiqlal şairi Şandor Petöfinin portreti də təqdim edilir.
Ekspozisiyanı müəllifin Azərbaycan xalça sənətinin böyük ustadı, görkəmli alim, Xalq rəssamı Lətif Kərimovun anadan olmasının 120 illiyi münasibətilə yaratdığı portret və xalça mövzusunda tablolar tamamlayır.
“Sənət körpüsü… Azərbaycan – Türkiyə” sərgisi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY), Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Atatürk Mərkəzi, Yunus Əmrə İnstitutu, Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və “Bakı” Rəsm Qalereyasının dəstəyi ilə baş tutub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_60de73c689ed68dfda67d92d4_o.jpg
19 мая в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие персональной выставки «Мост искусства... Азербайджан – Турция» художника Эльданиза Бабаева и одноименного документального фильма. На выставке представлено около 50 работ, созданных в различных стилях и жанрах.
Выставка, организованная в преддверии 55-летнего юбилея Э. Бабаева объединяет в себе несколько ключевых моментов в идейно-содержательном плане. Дата открытия выставки, 19 мая – День памяти Ататюрка, молодежи и спорта, является выражением посредством языка искусства нерушимости исторических, культурных и духовных связей между Азербайджаном и Турцией.
В экспозиции представлены портреты Общенационального лидера Гейдара Алиева, основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка, полководцев, сыгравших важную роль в тюркской истории и борьбе за независимость наших народов, а также выдающихся поэтов, воспевавших идеи независимости Азербайджана и Турции. Здесь же представлен эскиз работы «Ататюрк приветствует работников Национального Банка», созданной в 2025 году и ныне выставленной в салоне Национального Банка Турции, посвященного Ататюрку. Помимо этого, экспонируются работы, отражающие культуру, традиции и быт двух стран.
Историческая дружба и культурная близость тюрков и венгерского народа представлены произведениями, посвященными этнографии венгерского народа и портретом Шандора Петёфи – поэта эпохи движения за независимость.
Завершают экспозицию портрет выдающегося ученого-ковроведа Лятифа Керимова, созданный Э. Бабаевым по случаю 120-летия ученого и табло на тему коврового искусства.
Выставка «Мост искусства... Азербайджан – Турция» организована при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Министерства культуры и туризма Турецкой Республики, Посольства Турецкой Республики в Азербайджанской Республике, Международной организации тюркской культуры, Азербайджанского национального музея ковра, Центра Ататюрка, Института Юнуса Эмре, Бакинского главного управления по культуре, Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и картинной галереи «Баку».