https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_79cee0508040568cdaaa6ee61_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsi Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində müəllim və tələbələr üçün “Şəhərsalmanın hüquqi aspektləri” mövzusunda mühazirə təşkil edib.
Hüquq fakültəsinin dekanı, dosent Zaur Əliyevin keçirdiyi mühazirədə bildirilib ki, COP29-dan sonra Azərbaycanda təşkil olunan Ümumdünya Şəhərsalma Forumu ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun və qlobal liderlik potensialının mühüm göstəricisi kimi qiymətləndirilə bilər. Qeyd olunub ki, forumda 182 ölkədən 45 mindən artıq iştirakçının qeydiyyatdan keçməsi Azərbaycana olan beynəlxalq etimadı bir daha təsdiqləyir.
Dekan çıxışında Ulu Öndər Heydər Əliyevin Vətənə və xalqa bağlılığı ilə seçilən görkəmli dövlət xadimi kimi fəaliyyətinin bütün mərhələlərində Azərbaycanın mədəniyyətinə, ədəbiyyatına, tarixinə, milli-mənəvi dəyərlərinə, eləcə də şəhərsalma və memarlıq sahəsinə xüsusi diqqət yetirdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, məhz Ulu Öndərin rəhbərliyi dövründə memarlıq irsinin inventarlaşdırılması, mühafizəsi və bərpası sahəsində sistemli dövlət siyasətinin əsası qoyulub.
Çıxış zamanı qeyd olunub ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilir. Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nin elan edilməsi memarlıq abidələrinə və milli irsə göstərilən diqqət və qayğının mühüm göstəricisidir.
Dekan əlavə edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə tarixi Zəfər nəticəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən layihələr şəhərsalma sahəsində uğurlu təcrübə hesab olunur. Həmin ərazilərdə tətbiq olunan yanaşmaların həm fərqliliyi, həm də müasir urbanistik prinsiplərə əsaslanması ilə seçildiyi diqqətə çatdırılıb. Həmçinin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlərin hüquqi və praktiki baxımdan mühüm əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb.
Çıxış zamanı tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti xüsusi qeyd olunub. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması, bərpası və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində mühüm işlər həyata keçirdiyi bildirilib. Şəhərsalma ilə bağlı bir sıra normativ-hüquqi aktların qısa təhlili aparılıb, bu sahədə qanunvericiliyin inkişaf tendensiyaları diqqətə çatdırılıb.
Sonra çıxış edən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Hüquq şöbəsinin müdir müavini, BDU-nun Hüquq fakültəsinin müəllimi Sümbül Turabova Komitənin fəaliyyəti çərçivəsində həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. O, inklüziv şəhərsalma yanaşmalarının ölkədə sosial rifahın yüksəldilməsi və əlçatan urban mühitinin formalaşdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Mühazirə müəllim və tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanıb, ölkəmizdə keçirilən mühüm beynəlxalq forum olan WUF13 çərçivəsində belə tədbirlərin təşkilinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_79cee0508040568cdaaa6ee61_o.jpg
Юридический факультет Бакинского государственного университета (БГУ) организовал лекцию на тему «Правовые аспекты градостроительства» в рамках 13-й сессии Всемирного форума городов (WUF13).
В лекции, прочитанной деканом факультета Зауром Алиевым, было отмечено, что Всемирный форум городов, организованный в Азербайджане после COP29, можно оценить как важный показатель международного престижа страны. Было отмечено, что регистрация более 45 тысяч участников из 182 стран на форуме еще раз подтверждает международное доверие к Азербайджану.
В своем выступлении декан подчеркнул, что великий Гейдар Алиев уделял особое внимание сфере градостроительства и архитектуры. Было отмечено, что во времена великого вождя была заложена основа систематической государственной политики в области инвентаризации, охраны и реставрации архитектурного наследия. Было отмечено, что эта политика продолжается и развивается Президентом Ильхамом Алиевым. Было подчеркнуто, что объявление Года градостроительства и архитектуры в стране является важным показателем внимания и заботы, проявляемых к архитектурным памятникам и национальному наследию.
Декан добавил, что проекты, реализованные на освобожденных территориях, считаются успешным опытом в области градостроительства. Было отмечено, что применяемые на этих территориях подходы отличаются как своей уникальностью, так и своей основой в современных принципах градостроительства. Также было подчеркнуто, что меры, предусмотренные в рамках Года градостроительства и архитектуры, имеют большое юридическое и практическое значение.
В ходе выступления была отмечена деятельность Фонда Гейдара Алиева под руководством первого вице-президента Мехрибан Алиевой по охране историко-культурных памятников. При этом было отмечено, что Министерство культуры проделало важную работу по охране, реставрации и передаче историко-культурных памятников будущим поколениям. Был проведен анализ нормативно-правовых актов, касающихся градостроительства, и освещены тенденции развития законодательства в этой области.
Затем с речью выступила заместитель руководителя юридического отдела Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, преподаватель факультета Сумбул Турабова, которая рассказала о проектах, реализуемых комитетом. Она отметила, что инклюзивные подходы к градостроительству имеют особое значение с точки зрения улучшения социального благополучия и формирования доступной городской среды.