https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_0c23c1675182af70b8706692e_o.jpg
9 iyun 2026-cı il tarixində Enerji Dialoqu Platforması çərçivəsində SOCAR-ın və Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə gənc media nümayəndələri üçün “Qlobal enerji bazarlarında yeni çağırışlar: etibarlı tərəfdaşlıq və Azərbaycanın strateji rolu” mövzusunda silsilə məlumatlandırma sessiyalarına start verilib.
Milli Mətbuat Gününə həsr olunmuş və 3 iyul 2026-cı il tarixinədək davam edəcək tədbir çərçivəsində 30-dan çox media qurumundan olan jurnalistlər enerji təhlükəsizliyi, qlobal enerji transformasiyası, beynəlxalq enerji bazarlarında baş verən əsas tendensiyalar, eləcə də SOCAR-ın “upstream”, “midstream” və “downstream” fəaliyyət istiqamətləri barədə təqdimatları dinləyəcək, müzakirələrdə və sahə turlarında iştirak edəcəklər.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov regional və qlobal enerji proseslərinin anlaşılması, mürəkkəb mövzuların obyektiv və peşəkar şəkildə təqdim edilməsinin bu gün media qarşısında duran vacib vəzifələrdən olduğunu bildirib. İcraçı direktor media nümayəndələri üçün təşkil olunan silsilə məlumatlandırma sessiyalarının Azərbaycan mediasında, xüsusilə strateji sahə hesab olunan enerji sektoru üzrə peşəkar ixtisaslaşmanın gücləndirilməsinə xidmət edən mühüm platforma olduğunu deyib.
SOCAR-ın Kommunikasiya məsələləri üzrə icraçı direktoru Aygün Hüseynova çıxışında Enerji Dialoqu Platforması təşəbbüsü, silsilə məlumatlandırma sessiyaları barədə məlumat verib. Aygün Hüseynova Enerji Dialoqu Platforması təşəbbüsünün enerji sektoru ilə bağlı maraqlı tərəflər arasında açıq, peşəkar və davamlı dialoq mühitinin formalaşdırılması məqsədi daşıdığını bildirib. İcraçı direktor məlumatlandırma sessiyalarının enerji mövzularını işıqlandıran jurnalistlərin sahə üzrə məlumatlılığının daha da artırılmasına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Sonra SOCAR-ın rəhbər şəxsləri tərəfindən şirkətin fəaliyyətinin ayrı-ayrı istiqamətləri ilə bağlı təqdimatlar və çıxışlar dinlənilib.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Arzu Cavadova şirkətin kəşfiyyat və axtarış əməliyyatları sahəsindəki zəngin təcrübəsi, geoloji-geofiziki tədqiqatlarda tətbiq olunan müasir yanaşmalar və beynəlxalq layihələr barədə məlumat verib.
SOCAR-ın işlənmə və hasilat sahəsindəki fəaliyyətindən bəhs edən şirkətin vitse-prezidenti Babək Hüseynov 30 illiyinin qeyd olunduğu “Şahdəniz” layihəsinin tarixi əhəmiyyətindən, AÇG-dən ilk sərbəst təbii qaz hasilatına başlanılmasının önəmindən, eləcə də xarici ölkələrdə həyata keçirilən “upstream” layihələrinin icrası istiqamətdə görülən işlərdən bəhs edib.
Azərbaycanda ədalətli enerji keçidinin təmin olunması istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verən şirkətin vitse-prezidenti Əfqan İsayev SOCAR-ın yaşıl gündəliyindən, dekarbonizasiya və aşağı karbonlu layihələrdən, həmçinin beynəlxalq enerji şirkətləri ilə qurulan səmərəli əməkdaşlıqlardan danışıb.
Çıxışında SOCAR-ın maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi, beynəlxalq reytinq qiymətləndirmələri və funksional mükəmməlliyin inkişaf etdirilməsi istiqamətlərində əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən bəhs edən SOCAR-ın vitse-prezidenti Zaur Qurbanov bu uğurların şirkətin beynəlxalq investisiya layihələrində iştirakı baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
SOCAR-ın İnteqrə edilmiş planlaşdırma, optimizasiya və logistika seqmentinin icraçı direktoru Namiq Əmiraslanov enerji resurslarının təhlükəsiz, fasiləsiz və çevik şəkildə beynəlxalq bazarlara çatdırılması istiqamətində SOCAR-ın icra etdiyi mühüm layihələr barədə məlumat verib.
SOCAR prezidentinin müşaviri, “SOCAR Türkiyə”nin baş icraçı direktoru Elçin İbadov şirkət tərəfindən qardaş ölkədə enerji, logistika və əməliyyat sahələrində reallaşdırılan strateji layihələrdən, əldə olunan uğurlardan, həmçinin süni intellekt və data mərkəzlərinin yaradılması istiqamətində ən son yeniliklərdən bəhs edib.
Neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsinin SOCAR-ın fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu söyləyən şirkətin vitse-prezidentinin müavini Aytən Fərzəliyeva SOCAR-ın kadr potensialının inkişafı istiqamətində icra olunan layihələr, əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb.
Qaz nəql və saxlama infrastrukturunun ölkəmizin enerji siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində strateji əhəmiyyətindən bəhs edən “SOCAR Midstream Qaz Əməliyyatları” şirkətinin icraçı direktoru Polad Rüstəmov qaz nəqli və saxlama infrastrukturu, magistral qaz kəmərlərinin modernləşdirilməsi, rəqəmsal idarəetmə həllərinin tətbiqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Çıxışında SOCAR tərəfindən bir sıra yataqlarda hasilatın optimallaşdırılması və səmərəliliyin artırılması istiqamətində atılan addımlardan danışan “SOCAR Upstream Əməliyyatların idarə olunması” şirkətinin Strateji idarəetmə məsələləri üzrə icraçı müşaviri Orxan İsmayılov tətbiq olunan müasir texnoloji və mühəndis həlləri nəticəsində bu istiqamətdə mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu bildirib.
Daha sonra tədbir sual-cavab sessiyası ilə davam etdirilib, media nümayəndələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Information Sessions Launched for Young Media Representatives within the Framework of the Energy Dialogue Platform Initiative Information Sessions Launched for Young Media Representatives within the Framework of the Energy Dialogue Platform Initiative
On 9 June 2026, a series of information sessions titled “New Challenges in Global Energy Markets: Reliable Partnership and Azerbaijan’s Strategic Role” was launched for young media representatives within the framework of the Energy Dialogue Platform, jointly organized by SOCAR and the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan.
As part of the initiative, dedicated to National Press Day and running until 3 July 2026, journalists representing more than 30 media organizations will attend presentations on energy security, the global energy transition, key trends shaping international energy markets, as well as SOCAR’s upstream, midstream and downstream activities. Participants will also take part in discussions and field visits.
Speaking at the opening ceremony, Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency, noted that understanding regional and global energy developments and presenting complex issues objectively and professionally are among the key responsibilities facing the media today. He described the information sessions as an important platform contributing to the strengthening of professional specialization within Azerbaijani media, particularly in the strategically important energy sector.
In her remarks, Aygun Huseynova, SOCAR Executive Director for Communications, provided information about the Energy Dialogue Platform initiative and the series of information sessions. She noted that the initiative aims to foster an open, professional and sustainable dialogue environment among stakeholders interested in the energy sector and expressed confidence that the sessions would further enhance journalists’ knowledge and expertise in covering energy-related topics.
The event continued with presentations and speeches by SOCAR executives on various areas of the company’s activities.
SOCAR Vice President Arzu Javadova spoke about the company’s extensive experience in exploration and prospecting operations, modern approaches applied in geological and geophysical studies, and international projects.
SOCAR Vice President Babek Huseynov highlighted the historical significance of the Shah Deniz project, which is celebrating its 30th anniversary this year, the importance of commencing first free natural gas production from the Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) field, and the progress achieved in implementing upstream projects abroad.
Providing information on the steps being taken to ensure a just energy transition in Azerbaijan, SOCAR Vice President Afgan Isayev spoke about the company’s green agenda, decarbonization and low-carbon projects, as well as productive cooperation established with international energy companies.
SOCAR Vice President Zaur Gurbanov discussed significant achievements in strengthening the company’s financial resilience, improving international credit ratings and advancing functional excellence, emphasizing their importance for SOCAR’s participation in international investment projects.
Namiq Amiraslanov, Executive Director of SOCAR’s Integrated Planning, Optimization and Logistics segment, provided information on major projects implemented by the company to ensure the secure, uninterrupted and flexible delivery of energy resources to international markets.
Elchin Ibadov, Advisor to the SOCAR President and Chief Executive Officer of SOCAR Türkiye, spoke about strategic projects implemented by the company in the Türkiye in the fields of energy, logistics and operations, as well as recent developments related to artificial intelligence and data center initiatives.
Noting that transforming oil capital into human capital is one of SOCAR’s key priorities, Aytan Farzaliyeva, Deputy Vice President, spoke about projects implemented to develop the company’s workforce and the achievements attained in this area.
Polad Rustamov, Executive Director of SOCAR Midstream Gas Operations, highlighted the strategic importance of gas transportation and storage infrastructure for the successful implementation of Azerbaijan’s energy policy and provided information on gas transmission and storage systems, modernization of trunk gas pipelines and the introduction of digital management solutions.
Orkhan Ismayilov, Executive Advisor for Strategic Management at SOCAR Upstream Operations Management, spoke about the measures undertaken to optimize production and improve efficiency at a number of fields, noting that significant achievements have been attained through the application of modern technological and engineering solutions.
The event concluded with a question-and-answer session, during which questions raised by media representatives were addressed.