https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_3c265fb35739f7777c43dcf0d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və müasir tarixi kafedrasının dosenti Tariel Abbasov vəfat edib.
Tariel Abbasov 1970-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1986-1991-ci illərdə BDU-nun Tarix fakültəsində təhsil alıb.
Tariel Abbasov əmək fəaliyyətinə Bakının Yasamal rayonunun 20 saylı orta məktəbində tarix müəllimi kimi başlayıb. 1992-ci ildə Qərb Universitetinin hazırlıq fakültəsində, daha sonra Politologiya kafedrasında baş müəllim, İşgüzar inzibatçılıq fakültəsində dekan müavini işləyib. 1994-çü ildə Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinə hərbi xidmətə qəbul olunub, 2009-cu ildə ehtiyata buraxılıb.
2010-cu ildə “XX əsrin 90-ci illərində Azərbaycan Respublikasının Yaxın Şərq ölkələri ilə münasibətləri ” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək, tarix üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb.
2012-ci ildə BDU-nun Tarix fakültəsinin Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və müasir tarixi kafedrasına 0,5 ştat baş müəllim vəzifəsinə təyin olunub. 2014-cü ildə isə həmin kafedrada tam ştat baş müəllim vəzifəsinə kecirilib. İndiyədək kafedranın dosenti kimi elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirib.
Onun tədqiqat sahəsi ABŞ-nin körfəz dövlətləri ilə münasibətləri olub. Dosent Tariel Abbasov 50-dən çox elmi məqalənin, 5 fənn proqramının, 2 dərs vəsaitinin və 2 monoqrafiyanın müəllifi idi.
Bakı Dövlət Universitetinin rəhbərliyi və kollektivi dosent Tariel Abbasovun vəfatından kədərləndiyini bildirir, ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_3c265fb35739f7777c43dcf0d_o.jpg
Скончался доцент кафедры новой и современной истории стран Европы и Америки исторического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Тариэль Аббасов.
Тариэль Аббасов родился в 1970 году в Баку. В 1986–1991 годах обучался на историческом факультете БГУ.
Свою трудовую деятельность он начал учителем истории в средней школе №20 Ясамальского района Баку. В 1992 году работал на подготовительном факультете Западного университета, затем - старшим преподавателем на кафедре политологии, а также заместителем декана факультета делового администрирования. В 1994 году был принят на военную службу в МНБ, откуда был уволен в запас в 2009 году.
В 2010 году он защитил диссертацию на тему «Отношения Азербайджанской Республики со странами Ближнего Востока в 1990-х годах XX века» и получил степень кандидата исторических наук.
В 2012 году был назначен на должность старшего преподавателя кафедры новой и современной истории стран Европы и Америки исторического факультета БГУ. В 2014 году переведен на полную ставку на ту же кафедру. До настоящего времени продолжал научно-педагогическую деятельность в должности доцента.
Его исследовательская область - отношения США с государствами Персидского залива. Доцент Тариэль Аббасов является автором более 50 научных статей, 5 учебных программ, 2 учебных пособий и 2 монографий.