https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d2ed27e12fa5b7288258727ad_o.jpg
İyunun 10-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Təbii Zəka / NI - Natural Intelligence” adlı sərgi açılıb.
Sərgidə rəssamlar Ramil Aliev, Emin Mathers, Nərgiz Ramizqızı, Ramil Mammadli və Lenay Seidəli-zadənin incəsənət, elm və müasir texnologiyaları birləşdirən science art istiqamətində yaratdıqları instalyasiyalar, digital art, nano video art və performans əsərlər nümayiş olunur.
“Təbii Zəka / NI – Natural Intelligence” layihəsi texnoloji tərəqqinin, rəqəmsal mühitin və qlobal ekoloji dəyişikliklərin müasir insanın düşüncə tərzinə təsirini araşdırır. Ekspozisiyanın əsas mövzularını yaddaş, diqqət, qavrayış, insanın ətraf mühitlə əlaqəsi və rəqəmsallaşma dövründə fiziki reallıqdan və mədəni köklərdən tədricən uzaqlaşma prosesi təşkil edir.
Layihədə Azərbaycan xalçası yaddaşın, simvolların və mədəni kodların daşıyıcısı kimi xüsusi yer tutur. Müəlliflər bu qədim sənəti müasir sosial, texnoloji və ekoloji proseslər fonunda yenidən interpretasiya ediblər.
Elm və incəsənətin qarşılıqlı əlaqəsini ön plana çıxaran sərgi tamaşaçıları insanın təbiət, öz bədəni, texnologiyalar və mədəni irslə münasibətlərinin necə dəyişdiyi barədə düşünməyə dəvət edir.
Layihə Azad Mirzəcanzadə adına İnkişaf Proqramının qalibi olub və Atəş Hub platforması tərəfindən həyata keçirilir. Atəş Hub platformasının təsisçisi və mentoru Azərbaycanın Əməkdar rəssamı, kurator Sabina Şıxlinskaya, layihənin kuratoru Sofiya Frank, koordinatoru isə Aqnessa Tariverdiyevadır.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və “Yaradıcı Mərkəz”in dəstəyi ilə keçirilən sərgi iyunun 14-dək ziyarətçilər üçün açıq olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d2ed27e12fa5b7288258727ad_o.jpg
On 10 June, the Azerbaijan National Carpet Museum has hosted the opening ceremony of the exhibition “NI – Natural Intelligence”. The exhibition features installations, digital art, nano video art and performance works by artists Ramil Aliev, Emin Mathers, Nargiz Ramizgizi, Ramil Mammadli and Lenay Seidali-zade, created within the field of science art, which brings together art, science and contemporary technologies.
The project “NI – Natural Intelligence” explores the impact of technological progress, the digital environment and global environmental changes on contemporary patterns of human thinking. The exhibition focuses on memory, attention, perception, humanity’s relationship with the environment, and the gradual distancing from physical reality and cultural roots in the age of digitalisation.
A special place within the project is given to the Azerbaijani carpet as a carrier of memory, symbols and cultural codes. The artists reinterpret this ancient art form through the lens of contemporary social, technological and environmental processes.
Highlighting the interaction between science and art, the exhibition invites visitors to reflect on how the relationships between humans and nature, the human body, technology and cultural heritage are evolving.
The exhibition is organised with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum and the YARADICI Creative Centre.
The project, implemented by the Atesh Hub platform, is a winner of the Azad Mirzajanzada Development Program. The founder and mentor of Atesh Hub is Honoured Artist of Azerbaijan and curator Sabina Shikhlinskaya. The project curator is Sofiya Frank, and the coordinator is Agnessa Tariverdiyeva.