https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_ef32f6c2384e046e8c03409db_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları gələcəyin aviasiya mütəxəssislərinin hazırlanmasına yönəlmiş insan kapitalı strategiyasını ardıcıl şəkildə davam etdirir. Bu strategiyanın mühüm tərkib hissəsi olan Yay Təcrübə Proqramı çərçivəsində seçilmiş tələbələr üçün açılış tədbiri keçirilib. Tədbirdə iştirakçılar şirkətin fəaliyyət istiqamətləri, korporativ dəyərləri, təcrübə müddətində qoşulacaqları layihələr, peşəkar inkişaf və gələcək karyera imkanları barədə ətraflı məlumat əldə ediblər.
Bu il çoxmərhələli seçim prosesini uğurla tamamlayan 100 tələbə Azərbaycan Hava Yollarının müxtəlif struktur bölmələrində yay təcrübəsinə başlayıb. Təcrübə müddətində onlar peşəkar mentorların dəstəyi ilə real iş mühitində praktiki bilik və bacarıqlar əldə edəcək, aviasiya sahəsinin müxtəlif istiqamətləri ilə yaxından tanış olacaqlar.
Azərbaycan Hava Yolları üçün Yay Təcrübə Proqramı yalnız tələbələr üçün təcrübə imkanı deyil, həm də şirkətin gələcək kadr ehtiyatının formalaşdırılmasına yönəlmiş uzunmüddətli inkişaf platformasıdır. Bu məqsədlə milli aviadaşıyıcı uzun illərdir ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığı genişləndirir, tələbələrin nəzəri biliklərini real iş mühitində tətbiq etmələrinə, peşəkar bacarıqlar qazanmalarına və gələcək karyeralarını aviasiya sahəsində qurmasına dəstək verir.
Bu istiqamətdə Azərbaycan Hava Yolları ilə Milli Aviasiya Akademiyası arasında formalaşmış uzunmüddətli əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyət daşıyır. 2023 - 2025-ci illər ərzində proqram çərçivəsində Akademiyanın 300-dən çox tələbəsi müxtəlif struktur bölmələrində təcrübə keçib. Onlardan 60 nəfəri proqramı uğurla başa vurduqdan sonra Azərbaycan Hava Yollarında daimi işlə təmin olunaraq peşəkar fəaliyyətini şirkətdə davam etdirir.
Son illərdə proqrama maraq da əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Belə ki, 2023-cü illə müqayisədə cari ildə müraciət edən tələbələrin sayı 4 dəfədən çox artaraq 506 nəfərə çatıb. Bu göstərici gənclərin aviasiya sahəsinə artan marağını, eyni zamanda Azərbaycan Hava Yollarının etibarlı işəgötürən və peşəkar inkişaf üçün cəlbedici platforma kimi mövqeyinin daha da gücləndiyini göstərir.
Qeyd edək ki, bu il seçilmiş tələbələr arasında əsasən Kompüter mühəndisliyi, Aviasiya və aerokosmik mühəndislik kimi texniki ixtisaslar üzrə təhsil alan gənclər üstünlük təşkil edir. Bu, Azərbaycan Hava Yollarının strateji inkişaf prioritetlərinə uyğun peşəkar insan kapitalının formalaşdırılması istiqamətində həyata keçirdiyi məqsədyönlü fəaliyyətin tərkib hissəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_ef32f6c2384e046e8c03409db_o.jpg
Azerbaijan Airlines, входящий в состав AZCON Holding, последовательно реализует стратегию развития человеческого капитала, направленную на подготовку нового поколения специалистов для авиационной отрасли. В рамках этой стратегии состоялась церемония открытия Летней программы стажировок для студентов, успешно прошедших конкурсный отбор. В ходе мероприятия участники познакомились с ключевыми направлениями деятельности компании, ее корпоративными ценностями и структурой, а также получили подробную информацию о проектах и задачах, в которых им предстоит участвовать во время стажировки. Кроме того, студентам рассказали о возможностях профессионального развития, действующих программах обучения и перспективах дальнейшего трудоустройства и карьерного роста в Azerbaijan Airlines.
В этом году к Летней программе стажировок Azerbaijan Airlines присоединились 100 студентов, успешно прошедших многоэтапный конкурсный отбор. В течение программы они будут проходить практику в различных структурных подразделениях авиакомпании, получая практический опыт в реальной профессиональной среде под руководством опытных наставников. Участники смогут познакомиться с ключевыми бизнес-процессами, принять участие в реализации текущих проектов и получить практические знания в различных направлениях авиационной отрасли.
Для Azerbaijan Airlines Летняя программа стажировок является не только возможностью для студентов получить ценный практический опыт, но и важным элементом долгосрочной стратегии по развитию человеческого капитала и формированию кадрового резерва компании. На протяжении многих лет национальный авиаперевозчик последовательно развивает сотрудничество с ведущими высшими учебными заведениями страны, создавая условия, в которых студенты могут применять полученные знания в реальной рабочей среде, развивать профессиональные компетенции и готовиться к будущей карьере в авиации.
Особое значение в этом направлении имеет многолетнее сотрудничество Azerbaijan Airlines с Национальной авиационной академией, в рамках которого в период с 2023 по 2025 год более 300 студентов прошли стажировку в различных структурных подразделениях авиакомпании. Из них 60 человек после успешного завершения программы были трудоустроены в Azerbaijan Airlines, где продолжают свою профессиональную деятельность.
За последние годы интерес к программе значительно вырос. По сравнению с 2023 годом количество заявок на участие в программе в 2026 году увеличилось более чем в четыре раза и достигло 506. Это свидетельствует не только о растущем интересе молодежи к авиационной отрасли, но и об укреплении позиций Azerbaijan Airlines как надежного работодателя и привлекательной площадки для профессионального развития.
Следует отметить, что среди участников, отобранных в этом году, преобладают студенты технических специальностей, в частности компьютерной, авиационной и аэрокосмической инженерии. Это отражает целенаправленный подход Azerbaijan Airlines к формированию высококвалифицированного кадрового потенциала в соответствии с долгосрочными стратегическими приоритетами компании.