https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_37a37fae1ad3e183859d266f4_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları “Uzum Bank” ilə birlikdə Özbəkistandan olan sərnişinlər üçün onlayn ödəniş imkanlarını genişləndirib. Belə ki, artıq aviaşirkətin rəsmi internet səhifəsində aviabiletləri “Uzum Bank”ın təhlükəsiz ödəniş infrastrukturu vasitəsilə “HUMO” və “Uzcard” milli ödəniş kartları ilə əldə etmək mümkündür.
Yeni həll Azərbaycan və Özbəkistan arasında, eləcə də aviaşirkətin marşrut şəbəkəsinə daxil olan digər istiqamətlər üzrə səyahət edən sərnişinlər üçün aviaşirkətin rəqəmsal xidmətlərinin rahatlığı və əlçatanlığının inkişafına yönəlib.
Özbəkistan Azərbaycan Hava Yolları üçün Mərkəzi Asiyanın ən dinamik inkişaf edən bazarlarından biri olaraq qalır. Hazırda aviaşirkət Bakı ilə Daşkənd arasında həftədə 7 reys, Bakı ilə Səmərqənd arasında isə ötən ilin aprel ayından etibarən həftədə 2 reys həyata keçirir.Bu da iki ölkə arasında sərnişin axınının davamlı artımına töhfə verir. Son altı ay ərzində Bakı – Daşkənd – Bakı və Bakı – Səmərqənd – Bakı marşrutları üzrə sərnişinlərin sayı müvafiq olaraq 58% və 174% artıb ki, bu da Azərbaycan və Özbəkistan arasında işgüzar, turizm və mədəni səfərlərə marağın yüksəldiyini göstərir.
“Biz marşrut seçimindən bilet alışınadək səyahətin hər mərhələsini sərnişinlərimiz üçün mümkün qədər rahat etməyə çalışırıq. Özbəkistandan olan sərnişinlər üçün ödəniş imkanlarının genişləndirilməsi rəqəmsal xidmətlərimizin inkişafı və müştəri təcrübəsinin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımdır. Müasir maliyyə texnologiyalarının inteqrasiyası əməliyyatların yüksək təhlükəsizliyini təmin etməklə yanaşı, bronlaşdırma prosesini istifadəçilər üçün daha rahat edir”, – deyə Azərbaycan Hava Yollarının kommersiya üzrə baş direktoru (CCO) Cəmil Mənizadə bildirib.
“İki ölkənin sakinləri arasında qarşılıqlı marağın davamlı artdığını müşahidə edirik. Hazırda Bakı ilə Daşkənd arasında Azərbaycan Hava Yolları tərəfindən həftədə 7-yə qədər müntəzəm reys həyata keçirilir, hər iki ölkədə beynəlxalq sərnişin axını isə hər il artmaqda davam edir. “Fintech” platforması olaraq bizim vəzifəmiz bu artan mobilliyi rahat rəqəmsal və maliyyə alətləri ilə dəstəkləməkdir”, – deyə “Uzum FinTech”in baş icraçı direktoru Roman Lavrentyev qeyd edib.
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı sərnişinlərə səyahətlərin planlaşdırılması və aviabiletlərin alınması üçün müasir, təhlükəsiz və rahat həllər təqdim etməklə rəqəmsal xidmətlərini ardıcıl şəkildə inkişaf etdirməyə davam edir.

Azerbaijan Airlines and Uzum Bank Expand Online Payment Options for Passengers from Uzbekistan Azerbaijan Airlines and Uzum Bank Expand Online Payment Options for Passengers from Uzbekistan
Azerbaijan Airlines, part of AZCON Holding, together with Uzum Bank, has introduced new online payment options for passengers from Uzbekistan. Tickets can now be purchased on the airline’s official website using national payment cards HUMO and Uzcard through Uzum Bank’s secure payment infrastructure.
The new solution is aimed at increasing the convenience and accessibility of digital services for passengers traveling between Azerbaijan and Uzbekistan, as well as to other destinations across the airline’s route network.
Uzbekistan remains one of the most dynamically developing markets in Central Asia for Azerbaijan Airlines. The airline currently operates seven weekly flights between Baku and Tashkent and, since April last year, two weekly flights between Baku and Samarkand, contributing to the steady growth of passenger traffic between the two countries. Over the past six months, the number of passengers on the Baku–Tashkent–Baku and Baku–Samarkand–Baku routes has increased by 58% and 174%, respectively, reflecting the growing interest in business, leisure, and cultural travel between Azerbaijan and Uzbekistan.
“We aim to make the travel experience as convenient as possible at every stage, from choosing a route to purchasing a ticket. Expanding payment options for passengers from Uzbekistan is an important step in developing our digital services and improving the customer experience. The integration of modern financial technologies helps ensure a high level of transaction security and makes the booking process as comfortable as possible for users,” said Jamil Manizade, CCO of Azerbaijan Airlines.
“We are seeing steady growth in mutual interest between the people of the two countries: the intensity of air traffic between Tashkent and Baku already exceeds 7 regular flights per week, operated by Azerbaijan Airlines, while overall international passenger traffic in both countries continues to show annual growth. As a fintech platform, our task is to support this growing mobility with seamless digital and financial tools,” said Roman Lavrentyev, CEO of Uzum FinTech.
The national carrier continues to consistently develop its digital services, offering passengers modern, secure, and convenient solutions for planning travel and purchasing airline tickets.