https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_517d5ea68f03bf75ebeed59c5_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları 2026-cı ilin ilk altı ayı ərzində marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi, donanmanın yeni nəsil hava gəmiləri ilə gücləndirilməsi, rəqəmsal xidmətlərin inkişafı və beynəlxalq tərəfdaşlıqların artırılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirib. Hesabat dövründə aviaşirkət həm əməliyyat göstəricilərini yaxşılaşdırıb, həm də sərnişinlər üçün bir sıra yeni xidmət və həlləri istifadəyə verib.
Bu müddətdə Azərbaycan Hava Yolları tərəfindən ümumilikdə 1,9 milyon sərnişinə xidmət göstərilib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5% artım təşkil edir. Beynəlxalq istiqamətlərə səyahət edən sərnişinlərin sayı 4% artaraq 1,6 milyona çatıb. Bundan əlavə, aviaşirkət tərəfindən ümumilikdə 8,462 reys yerinə yetirilib (7% artım göstərərək). Onlardan 6,566-sı beynəlxalq reys olub və beynəlxalq reyslərin sayı da 7% artıb. Həmçinin orta yüklənmə faktoru 79%, punktuallıq göstəricisi isə 81% təşkil edib.
2026-cı ilin ilk yarısında Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atıb. Belə ki, aviaşirkət Şımkentə birbaşa uçuşlara başlayıb, Aktöbə, Atırau, Brüssel və Qars istiqamətləri üzrə isə müntəzəm reyslər üçün bilet satışını açaraq sərnişinlər üçün yeni səyahət imkanları yaradıb. Hesabat dövrünün sonuna Azərbaycan Hava Yollarının müntəzəm marşrut şəbəkəsi 52 istiqaməti əhatə edib. Aviaşirkətin genişlənən marşrut şəbəkəsində sərnişinlər ən çox Moskva, İstanbul, Tbilisi, Təl-Əviv və Ankara şəhərlərinə səyahət etməyə üstünlük verib.
Eyni zamanda, donanmaya 3 yeni nəsil “Airbus” təyyarəsi – 2 “Airbus A320neo” və AZAL tarixində ilk “Airbus A321neo əlavə olunub və istismarda olan təyyarələrin ümumi sayı 29-a çatdırılıb.
Bununla yanaşı, ölkədaxili ən intensiv marşrutlardan biri olan Bakı–Naxçıvan–Bakı xətti üzrə 1,868 reys həyata keçirilib və 367,651 sərnişin daşınıb. Hər iki göstərici üzrə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 10% artım qeydə alınıb. Ən yüksək əməliyyat yükü qeydə alınan gündə isə bu marşrut üzrə 25 reys icra olunub.
Cari ilin ilk 6 ayı ərzində Azərbaycan Hava Yolları sərnişin təcrübəsinin təkmilləşdirilməsi və rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi istiqamətində də bir sıra yenilikləri istifadəyə verib. Aviaşirkət onlayn əlavə baqaj xidmətinin 32 kiloqramadək genişləndirilməsini təmin edib, onlayn bilet alışı zamanı “Stopover” xidmətinin əlavə edilməsi imkanını yaradıb, “Rental Car” xidmətini istifadəyə verib. Eyni zamanda, Çin sərnişinləri üçün “Alipay” və “WeChat Pay”, Özbəkistan vətəndaşları üçün isə “HUMO” və “UZCARD” ödəniş sistemləri ilə inteqrasiya həyata keçirilib. Bundan əlavə, Bakcell ilə əməkdaşlıq çərçivəsində aviaşirkətin sərnişinləri üçün xüsusi rouminq paketləri təqdim olunub.
Ötən dövr ərzində aviaşirkət uçuşların təhlükəsizliyini əsas prioritet kimi qoruyaraq əməliyyat fəaliyyətinin davamlılığını təmin edib.

Azerbaijan Airlines завершила первое полугодие 2026 года с положительными результатами Azerbaijan Airlines завершила первое полугодие 2026 года с положительными результатами
Azerbaijan Airlines входящий в AZCON Holding, в первом полугодии 2026 года продолжила расширение маршрутной сети, укрепление флота воздушными судами нового поколения, развитие цифровых сервисов и международного сотрудничества. В течение отчетного периода авиакомпания улучшила операционные показатели, а также внедрила ряд новых услуг и решений для пассажиров.
За этот период Azerbaijan Airlines перевезла 1,9 млн пассажиров, из которых 1,6 млн воспользовались международными направлениями. Кроме того, авиакомпания выполнила 8 462 рейса, в том числе 6 566 международных рейсов. Средний коэффициент загрузки составил 79%, а показатель пунктуальности достиг 81%.
В первом полугодии 2026 года национальный авиаперевозчик Азербайджана продолжил расширение своей маршрутной сети. Авиакомпания открыла прямые рейсы в Шымкент, а также начала продажу билетов на регулярные рейсы в Актобе, Атырау и Брюссель, предоставив пассажирам новые возможности для путешествий. По состоянию на конец отчетного периода регулярная маршрутная сеть Azerbaijan Airlines охватывала 52 направления. Наибольшей популярностью среди пассажиров пользовались Москва, Стамбул, Тбилиси, Тель-Авив и Анкара.
В течение отчетного периода парк авиакомпании пополнился тремя воздушными судами нового поколения Airbus — двумя самолетами Airbus A320neo и первым в истории AZAL Airbus A321neo. В результате общее количество воздушных судов в эксплуатации достигло 29.
Кроме того, по одному из самых востребованных внутренних маршрутов страны — Баку–Нахчыван–Баку — было выполнено 1 868 рейсов и перевезено 367 651 пассажир. В день максимальной операционной нагрузки на данном направлении было выполнено 25 рейсов.
В течение первых шести месяцев года Azerbaijan Airlines также внедрила ряд новых решений, направленных на повышение качества обслуживания пассажиров и развитие цифровых сервисов. Авиакомпания увеличила доступный для онлайн-покупки дополнительный багаж до 32 кг, внедрила возможность добавления услуги Stopover при покупке билетов онлайн и запустила сервис Rental Car. Кроме того, для пассажиров из Китая были интегрированы платежные системы Alipay и WeChat Pay, а для граждан Узбекистана стали доступны HUMO и UZCARD. Также в сотрудничестве с компанией Bakcell авиакомпания представила специальные роуминговые пакеты для своих пассажиров.
За отчётный период авиакомпания обеспечила непрерывность операционной деятельности, сохраняя безопасность полётов в качестве своего ключевого приоритета.