https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_fa90c596d40932c1998ae994f_o.jpg
“Nəyə baxaq?” – daha çox həftəsonlarında meydana çıxan və hamımıza tanış olan bir sualdır. Kaspersky mütəxəssisləri – kibertəhlükəsizlik və şəbəkədə sağ qalma qaydaları haqqında hər şeyi birinci mənbədən əldə edən insanlar sizin ən maraqlı haker mövzulu filmlərin siyahısını təqdim edir.
Müharibə Oyunları / War Games (1983)
Gənc haker Pentaqonun serverinə girir və orada tapdığı, simulyator hesab etdiyi oyunu işə salır - əslində isə əsl beynəlxalq münaqişəyə səbəb olur. Vəziyyət fantastik həddə çatır. Maraqlıdır ki, filmin çəkilişləri zamanı (1981-ci il!) hətta “haker” sözünün özü belə müasir dövrümüzdə kəsb etdiyi mənada işlədilməyib.
Ruhunuz duymaz / Sneakers (1992)
Baş qəhrəman, keçmiş haker öz sevimli işindən uzaqlaşıb və pentester kimi fəaliyyət göstərir - onun komandası bankların və digər nüfuzlu təşkilatları üçün kompüter sistemlərinin müdaxilələrə qarşı gücünü yoxlayır və bir gün Milli Təhlükəsizlik Agentliyinin əməkdaşları komandaya istənilən kodu pozan bir “qara qutu”-nu tapıb ələ keçirməyi təklif edirlər. Filmdə bu gün də işlək olan bir çox hakerlik fəndləri mükəmməl formada nümayiş olunur.
Hakerlər / Hackers (1995)
Tanınmış filmlərdən biridir. Əlbəttə, bu gün bəzi kadrlar gülməli görünür - məsələn, kompüter virusunun ekran qoruyucu şəkillərini (ekran qoruyucunun nə olduğunu hələ də xatırlayan varmı?) xatırladan çoxrəngli spirallər şəklində təsviri. Bu film dövrümüzdə paylanmış hücum kimi tanınan şəbəkə effektini nümayiş etdirən bir neçə filmdən biridir.
Şəbəkə / The Net (1995)
Qurbanın baxış bucağından kibertəqib haqqında trillerdir. Qız bir qrup hakerlə mübahisə edir və cavab olaraq onlar onun rəqəmsal şəxsiyyəti haqqında məlumatları bütün sənəd bazalarında yenidən yazırlar. Nəticədə qəhrəman axtarışda olan cinayətkara çevrilir və təcili olaraq öz reputasiyasını bərpa etməlidir. Burada müasir dövrümüzdə təkcə fərdi “kompyuter qurdlarını” təhdid etməyən geniş təcrid problemi göstərilir.
Nirvana / Nirvana (1997)
Nirvana əsas mövzusu əsl zəiflikləri və qabiliyyətləri nümayiş etdirilən insanlar haqqında ən maraqlı filmlərdən biridir. Təhlükəli kompüter oyununu məhv etməyə qərar verən qəhrəman ağıllı müdafiə sisteminə qarşı döyüşür və burada evlərin damı ilə qaçıb yölüstü qarşısına çıxanları neytrallaşdıran dəlisov protaqonist yoxdur: süni intellekt hakerin qorxularını onun yaxınlarının obrazlarında canlandıraraq ona hücum edir. Şəxsi məlumatlarımızı, maraqlarımızı və qorxularımızı özümüzə qarşı istifadə edən müasir fırıldaqçılıq hücumları məhz belə təşkil edilir.
Məğlubiyyət / Takedown (2000)
Film qəhrəmanına çevrilən xəbər personajlarından daha biri: dünyaca məşhur haker Kevin Mitnikdir Düzdür, o, bu filmdə o qədər də qəhrəman kimi nəzərə çarpmır. Çünki film Mitniki ələ keçirən adamın yazdığı kitaba əsaslanır. Bu təhlükəsizlik mütəxəssisi, Tsutomu Şimomura, filmin ikinci baş qəhrəmanıdır - bəzi yerlərdə hətta birincidir, çünki burada külək açıq şəkildə təhlükəsizlik mütəxəssisi tərəfə əsir. Mitnik isə sosial mühəndisliyin məşhur nümunələrini göstərsə də, yenə də uğursuz görünür.
Игра в имитацию / The Imitation Game (2014)
Çoxları Alan Türinqi guya maşın intellektinin insan zəkasının səviyyəsinə çatdığını göstərməli olan “Türinq testi”-ndən tanıyır. Əslində, Türinq intellektləri müqayisə etməyi təklif etməyib - o, maşının bir oyunda insanı üstələməsi haqqında yazıb ki, bu da çox məhdud (yazılı) ünsiyyəti nəzərdə tutur. Bu oyunun adı həm də ilk hakerlərdən birinin acınacaqlı taleyindən bəhs edən filmin adına çevrildi. Qarşımızda nasistlərin Eniqma kodlarını deşifrə edən və minlərlə insanı xilas edən görkəmli alim və müharibə qəhrəmanı var - lakin bütün bu xidmətləri Britaniya hakimiyyətini Türinqi hormon terapiyası ilə öldürməkdən çəkindirmir.
Snouden / Snowden (2016)
Tanınmış hüquq müdafiəçisi Oliver Stounun dilindən ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyinin tanınmış analitikinin həyatını anladan filmdir. Ondan iki il əvvəl “Citizenfour” sənədli filmi Snoudenin ifşalarına – onun Honq-Konqda və Almaniyada, sonra isə keçmiş həmkarlarından qaçaraq sığındığı Rusiyada jurnalistlərə dediklərinə həsr olunub. Sənədli film xüsusi xidmət orqanlarının işi ilə bağlı çoxlu faktları əks etdirir, lakin bunlar Snoudeni çoxlarının xəyanət hesab etdiyi belə bir çarəsiz addımı atmağa nəyin sövq etdiyini tam aydınlaşdırmır.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_fa90c596d40932c1998ae994f_o.jpg
«Что посмотреть?» — вопрос, с которого часто любые начинаются выходные. Держите подборку фильмов с самыми интересными хакерскими историями, которую собрали для вас эксперты «Лаборатории Касперского» — люди, которые не понаслышке знают все о кибербезопасности и правилах выживания в сети.
Военные игры / Wargames (1983)
Юный взломщик влезает на сервер Пентагона и запускает найденную там игру, которую считает симулятором — а на деле провоцирует настоящий международный конфликт. Ситуация фантастическая. Интересно, что во время съемок фильма (1981 год!) даже само слово «хакер» еще не использовалось в современном значении.
Тихушники / Sneakers (1992)
Главный герой, бывший хакер, остепенился и стал пентестером — его команда проверяет на прочность компьютерные системы по заказу банков и других солидных организаций. А однажды агенты АНБ предлагают команде раздобыть некий «черный ящик», взламывающий любые коды. В фильме отлично показаны многие хакерские трюки, которые работают до сих пор.
Хакеры / Hackers (1995)
Культовая лента. Конечно, сегодня некоторые кадры выглядят смешно — например, изображение компьютерного вируса в виде разноцветных спиралей, напоминающих картинки скринсейвера (кто-то еще помнит, что такое скринсейвер?). Это один из немногих фильмов, где показан сетевой эффект, ныне известный как распределенная атака.
Сеть / The Net (1995)
Триллер о киберпреследовании с точки зрения жертвы. Девушка ссорится с группой хакеров, а они в отместку переписывают ее цифровую личность во всех базах документов. В результате героиня становится преступницей в розыске и должна срочно восстановить свою репутацию. Здесь показана проблема изоляции, которая в наши дни грозит не только отдельным гикам.
Нирвана / Nirvana (1997)
«Нирвана» остается таким фильмом, где главной темой являются люди с их настоящими слабостями и способностями. Когда герой, решивший уничтожить опасную компьютерную игру, борется с умной защитной системой, там нет никаких драк и прыжков по крышам: искусственный интеллект атакует хакера его собственными страхами, представленными в образах близких людей. А ведь именно так устроены современные атаки мошенников, которые используют наши персональные данные, наши интересы и наши страхи против нас самих.
Взлом / Takedown (2000)
Еще один персонаж из новостей, превращенный в киногероя: Кевин Митник, всемирно известный хакер. Правда, выглядит он в этом фильме не особенно геройски. А все потому, что кино снято по книге человека, который ловил Митника. Этот эксперт по безопасности, Цутому Симомура, является вторым главным героем фильма — а местами даже первым, поскольку крутизна тут явно на стороне безопасника. А Митник, хоть и показывает знаменитые примеры социальной инженерии, все равно выглядит неудачником.
Игра в имитацию / The Imitation Game (2014)
Многие знают Алана Тьюринга по «тесту Тьюринга», который якобы должен показывать, когда машинный интеллект достигнет уровня человеческого разума. На самом деле Тьюринг не предлагал сравнивать интеллекты — он писал о возможности машины обыграть человека в одной игре, подразумевающей очень ограниченную (текстовую) коммуникацию. Название этой игры и стало названием фильма о нелегкой судьбе одного из первых хакеров. Перед нами выдающийся ученый и герой войны, который расшифровал коды немецкой «Энигмы» и спас тысячи людей — но все эти заслуги не помешали британским властям убить Тьюринга с помощью гормональной терапии.
Сноуден / Snowden (2016)
Жизнь известного аналитика Агентства Национальной безопасности США, рассказанная известным борцом за права человека Оливером Стоуном. За два года до этого вышел документальный фильм Citizenfour, посвященный разоблачениям Сноудена — тому, что он поведал журналистам в Гонконге и в Германии, а затем в России, куда бежал от своих бывших сослуживцев. Документалка содержит множество фактов о работе спецслужб, но из нее непонятно, что толкнуло Сноудена на такой отчаянный шаг, который многие считают предательством.