https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_7a86e197730bcc699cb5d77f7_o.jpg
Yubiley Məzun Günündə çıxış edən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov məzunları təbrik edərək onlara uğurlar arzulayıb, tövsiyələrini verib. Rektor qeyd edib ki, BANM-də təhsil aldıqları müddətdə yüksək bilik və bacarıqlara yiyələnən məzunlar həyatlarının növbəti mərhələsinə peşəkar kadr kimi qədəm qoyurlar. Builki məzunların da artıq bir qisminin çalışdığını, bir qisminin dünyanın nüfuzlu universitetlərinə qəbul olduğunu, təqaüd qazandığını vurğulayan rektor onların gələcəkdə ölkəmizin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən SOCAR-ın vitse-prezidenti Ziba Mustafayeva da məzunları təbrik edərək qeyd edib ki, Ali Məktəbin məzunlarının əldə etdiyi nailiyyətlər BANM-in fəaliyyətə başladığı gündən peşəkar kadrlar hazırlamaq missiyasını uğurla həyata keçirdiyini bir daha sübut edir.
Elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, Özbəkistanın Daşkənd Kimya Texnologiyası İnstitutunun rektoru Botir Usmonov da məzunları təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıblar.
Məzunlar adından Biznesin idarə edilməsi ixtisasının məzunu Maya Kərimova, əcnəbi tələbələr adından Özbəkistan universitetləri ilə ikili diplom proqramından məzun olan Elvira Maminova və Xilola Nurumbetova təəssüratlarını bölüşüblər.
Daha sonra 2026-cı il məzun buraxılışı üzrə BANM-in birincisi - “İlin tələbəsi”, İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının məzunu Gülay Nəzərova adını Fəxri kötüyə həkk edib.
Tədbir məzunlara diplomların təqdim olunması və bədii hissə ilə davam edib.
Qeyd edək ki, bu il Bakı Ali Neft Məktəbinin bakalavriat səviyyəsindən 218, magistratura səviyyəsindən 189 nəfər olmaqla, ümumilikdə 407 tələbə məzun olur. Bakalavr məzunlarından 59-u, magistratura məzunlarından isə 28-I Ali məktəbi fərqlənmə diplomu ilə bitirir.
Bu il Biznesin idarə edilməsi və Kompüter mühəndisliyi ixtisasları üzrə ilk məzun buraxılışı həyata keçirilir.
Bu il həm də ilk dəfə olaraq Özbəkistanın Daşkənd Kimya Texnologiyası İnstitutu və Buxara Dövlət Texniki Universiteti ilə həyata keçirilən ikili diplom proqramı çərçivəsində magistratura səviyyəsindən 16 özbəkistanlı tələbə də məzun olur.
Builki BANM məzunları arasında Özbəkistan, Rusiya, Somali, Yəmən, Gürcüstan, Banqladeş və Qazaxıstandan olan 23 tələbə də yer alır.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_7a86e197730bcc699cb5d77f7_o.jpg
Addressing the anniversary ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov extended his congratulations to the graduates and wished them continued success in their future endeavors. He noted that, having acquired comprehensive knowledge and practical skills throughout their studies, the graduates are now embarking on a new chapter of their lives as qualified professionals. The Rector emphasized that some of this year's graduates have already been employed, while others have been admitted to prestigious universities around the world and awarded competitive scholarships. He expressed confidence that the graduates will make meaningful contributions to the development and prosperity of Azerbaijan.
SOCAR Vice President Ziba Mustafayeva also congratulated the graduates, highlighting that their achievements are a testament to BHOS's continued success in fulfilling its mission of educating highly qualified professionals since the university's establishment.
Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev and Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology of Uzbekistan, Botir Usmonov, also addressed the ceremony, congratulating the graduates and wishing them every success in their future careers.
Speaking on behalf of the graduates, Maya Karimova, a graduate of the Business Administration specialty, shared her reflections on the BHOS experience. Elvira Maminova and Khilola Nurumbetova, graduates of the dual degree program implemented in cooperation with partner universities in Uzbekistan, also delivered remarks on behalf of the international students.
During the ceremony, Gulay Nazarova, an Information Security graduate who was recognized as the Best BHOS Graduate of 2026 and awarded the prestigious “Student of the Year” title, engraved her name on the Symbolic Stump.
The event continued with the presentation of diplomas, followed by a cultural and artistic program.
This year, a total of 407 students graduated from BHOS, including 218 bachelor's and 189 master's degree students. Among them, 59 bachelor's graduates and 28 master's graduates completed their studies with honors.
This year, for the first time, BHOS students graduated from the Business Administration and Computer Engineering bachelor's programs. In addition, 16 students from Uzbekistan received master's degrees under the dual degree program jointly implemented with the Tashkent Institute of Chemical Technology and Bukhara State Technical University.
This year's graduating class at BHOS also includes 23 international students from Uzbekistan, Russia, Somalia, Yemen, Georgia, Bangladesh, and Kazakhstan.