Qafqazın ilk tam inteqrasiya olunmuş bankçılıq, ödəniş və elektron ticarət ekosistemi olan Bir, “CNBC” və “Statista” tərəfindən tərtib edilən “Dünyanın aparıcı fintex şirkətləri” (“The World’s Top Fintech Companies”) reytinqində neobankinq kateqoriyası üzrə dünyanın ən yaxşı fintexləri sırasında yer alıb. Bir bu nüfuzlu siyahıya daxil edilən Azərbaycanın və bütövlükdə Cənubi Qafqaz regionunun ilk və yeganə şirkətidir.
“CNBC” və “Statista” tərəfindən hazırlanan "The World’s Top Fintech Companies" siyahısı fintex sənayesinin ən nüfuzlu qlobal göstəricilərindən biri hesab olunur. Siyahı gəlirlilik, mənfəətlilik və digər maliyyə göstəriciləri, müştəri sayı, kredit və depozit portfellərinin artımı, əməliyyat həcmi, bazar payı və əməkdaş sayı kimi əsas performans göstəricilərinin (KPI) hərtərəfli təhlili əsasında tərtib edilir.
Bir ekosisteminin beynəlxalq reytinq siyahısında tanınması onun miqyasını, davamlı inkişafını və regionda texnoloji lider kimi mövqeyini, eləcə də Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasında oynadığı mühüm rolu bir daha vurğulayır.
Bir ekosisteminin rəhbəri Fərid Hüseynov bildirib: “Bir olaraq məqsədimiz Azərbaycanda milyonlarla insanın gündəlik həyatını daha rahat, sürətli və rəqəmsal etməkdir. Alış-verişdən ictimai nəqliyyat ödənişlərinə, pul köçürmələrindən digər maliyyə xidmətlərinə qədər gündəlik ehtiyacları vahid ekosistemdə bir araya gətirərək insanların rəqəmsal həllərdən istifadəsini daha əlçatan edir və yeni vərdişlərin formalaşmasına töhfə veririk. “CNBC” və “Statista” tərəfindən dünyanın Nubank, Revolut və Monzo kimi aparıcı fintex şirkətləri sırasında tanınmaqdan məmnunuq. Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionundan bu nüfuzlu siyahıya daxil edilən ilk və yeganə şirkət olmaq həm Bir ekosisteminin əldə etdiyi nəticələrin, həm də ölkəmizin fintex sektorunun qlobal səviyyədə artan rəqabət qabiliyyətinin göstəricisidir. Gələcəkdə də Bir ekosistemini inkişaf etdirməyə və Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqəmsallaşmasına xidmət etməyə davam edəcəyik.”
Bir ekosistemi innovativ məhsul və xidmətlərini genişləndirərək ölkə üzrə daha çox istifadəçiyə çatdırmağa davam edir. Son aylarda ekosistem “Paysend” ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Azərbaycandan dünyanın 140-dan çox ölkəsinə beynəlxalq pul köçürmələrini istifadəyə verib, UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş İçərişəhərin rəqəmsallaşdırılması layihəsinə başlayıb. Bununla yanaşı, ölkədə ilk dəfə olaraq Birbank tətbiqinə işarət dili funksiyası inteqrasiya edilərək eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər üçün maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanları daha da genişləndirilib.

Bir, первая полностью интегрированная экосистема банковских, платёжных и e-commerce сервисов на Кавказе, вошла в число ведущих финтех-компаний мира в категории необанкинга по версии CNBC и Statista. Bir стал первой и единственной компанией из Азербайджана и всего региона Южного Кавказа, включённой в этот престижный международный рейтинг.
Рейтинг «Лучшие финтех-компании мира» (World’s Top Fintech Companies), составляемый CNBC совместно с Statista, считается одним из главных бенчмарков глобальной финтех-индустрии. Оценка базируется на глубоком анализе ключевых показателей эффективности (KPI), включая выручку, рентабельность, рост клиентской базы, динамику кредитного и депозитного портфелей, объемы транзакций и долю рынка.
Включение Bir в рейтинг в категории необанкинга подтверждает масштаб экосистемы, её устойчивый рост, лидерские технологические позиции в регионе и значимый вклад в цифровую трансформацию Азербайджана.
Глава Экосистемы Bir Фарид Гусейнов отметил: «В Bir мы создаём новые возможности для миллионов жителей Азербайджана, помогая им решать повседневные задачи – от покупок и оплаты общественного транспорта до денежных переводов и других финансовых операций – в единой цифровой экосистеме. Мы помогаем пользователям формировать новые привычки, вовлекая их в цифровую экономику. Для нас очень важно, что CNBC и Statista так высоко оценили наш прогресс. Стать первой и единственной компанией из нашего региона в этом престижном списке, встав в один ряд с такими лидерами, как Nubank, Revolut и Monzo, – это показатель не только успехов Bir, но и растущей конкурентоспособности азербайджанского финтех-сектора на мировой арене. Мы продолжим развивать нашу экосистему, внося свой вклад в цифровизацию Азербайджана».
Bir продолжает активно расширять свое присутствие в Азербайджане, выводя на рынок инновационные продукты, которые устраняют барьеры и ускоряют переход на цифровые сервисы. За последние месяцы экосистема в партнерстве с Paysend запустила международные переводы в более чем 140 стран, а также подписала меморандум о цифровизации Ичеришехер — исторического центра Баку, охраняемого ЮНЕСКО. Кроме того, впервые в стране Bir интегрировала функцию языка жестов в приложение Birbank, сделав финансовые услуги доступными для людей с нарушениями слуха и речи.
Bir – первая на Кавказе полностью интегрированная экосистема банкинга, платежей и электронной коммерции, меняющая подход людей и бизнеса к повседневным услугам в Азербайджане. Запущенная в 2025 году, Bir объединяет ведущие цифровые платформы страны, включая Birbank, платежные терминалы Milliön и приложение m10, охватывая аудиторию свыше 5 миллионов пользователей. Благодаря стратегическим партнерствам с маркетплейсом Trendyol и транспортной платежной системой BakıKart, Bir закладывает фундамент крупнейшей цифровой экосистемы для потребителей и бизнеса в Азербайджане.