https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_5785b65e8554fa26cd0df3147_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (AZCON) İcraçı Direktoru Şahin Babayev ilə görüş keçirib.
Holdinqin tərkibinə nəqliyyat, rabitə və texnologiyalar sahəsində fəaliyyət göstərən 12 iri dövlət müəssisəsi və bir törəmə şirkət daxildir. Xüsusilə, holdinq Azərbaycan Hava Yolları, Azərbaycan Dəmir Yolları, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi, Bakı Metropoliteni, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Bakı Gəmiqayırma Zavodu kimi strukturları idarə edir.
Görüş zamanı tərəflər Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığının nəqliyyat-logistika sahəsindəki hazırkı vəziyyətini və inkişaf perspektivlərini müzakirə ediblər. İki ölkə arasında və regionda ticarət-iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsində nəqliyyat əlaqəliliyinin strateji rolu qeyd olunub, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) ötürücülük qabiliyyətinin artırılması istiqamətində səylərin əlaqələndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Söhbət zamanı birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilib. Belə ki, Səfir A.Bayel Azərbaycan tərəfinə 2024-cü ildə Dövlət Başçılarının iştirakı ilə Ələt limanında birgə intermodal terminalın inşası ilə bağlı razılaşma əldə olunduğunu xatırladıb. Azərbaycan tərəfi bildirib ki, hazırda Bakı limanının inkişafı üzrə baş planın yenilənməsi başa çatmaq üzrədir və bundan sonra qeyd olunan intermodal terminalın tikintisinə başlanılması gözlənilir.
Səfir həmçinin Dövlət Başçılarının Qazaxıstanın Azərbaycanda istehsal olunan gəmiləri, Azərbaycanın isə bunun müqabilində Qazaxıstanda istehsal olunan lokomotivləri satın alacağına dair razılaşmasını vurğulayıb. Qazaxıstan artıq öz ehtiyacları üçün iki quru yük gəmisinin inşası məqsədilə Bakı Gəmiqayırma Zavoduna sifariş yerləşdirib. Bu çərçivədə Ş.Babayev yaxın vaxtlarda Qazaxıstan istehsalı olan lokomotivlərin satın alınması imkanına baxılacağını vəd edib. Daha əvvəl, 2015-2022-ci illərdə Qazaxıstan Azərbaycanın ehtiyacları üçün 50 ədəd lokomotiv tədarük edib.
Görüşün yekunlarına əsasən, tərəflər iki ölkənin nəqliyyat-kommunikasiya potensialının gələcəkdə inkişaf etdirilməsində və Avrasiyanın əsas tranzit qovşaqları kimi rollarının möhkəmləndirilməsində qarşılıqlı maraqlarını təsdiqləyiblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_5785b65e8554fa26cd0df3147_o.jpg
Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель провел встречу с Исполнительным директором Азербайджанского транспортно-коммуникационного холдинга (AZCON) Шахином Бабаевым.
В состав холдинга входят 12 крупных государственных предприятий и одна дочерняя компания в сфере транспорта, связи и технологий. В частности, холдинг управляет такими структурами как Азербайджанские авиалинии, Азербайджанские железные дороги, Азербайджанское каспийское морское пароходство, Бакинский метрополитен, Бакинский международный морской торговый порт, Бакинский судостроительный завод.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития казахстанско-азербайджанского сотрудничества в транспортно-логистической сфере. Была отмечена стратегическая роль транспортной взаимосвязанности в укреплении торгово-экономических отношений между двумя странами и в регионе, подчеркнута важность координации усилий по увеличению пропускной способности Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ).
Во время беседы особое внимание было уделено вопросам реализации совместных проектов. В частности, Посол А.Байель напомнил азербайджанской стороне, что в 2024 году в присутствии Глав государств была достигнута договорённость по строительству совместного интермодального терминала в порту Алят. Азербайджанская сторона сообщила, что в настоящее время завершается обновление мастер-плана развития Бакинского порта, после которого ожидается начало строительства указанного интермодального терминала.
Посол также подчеркнул договоренность Глав государств о том, что Казахстан будет закупать судна, произведенные в Азербайджане, а Азербайджан в обмен продолжит приобретать локомотивы, произведенные в Казахстане. Казахстан уже разместил на Бакинском судостроительном заводе заказ на постройку двух сухогрузных судов для нужд Казахстана. В этом контексте Ш.Бабаев пообещал в ближайшее время рассмотреть возможность приобретения казахстанских локомотивов. Ранее, в 2015-2022 гг. Казахстан уже поставил 50 единиц локомотивов для нужд Азербайджана.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии транспортно-коммуникационного потенциала двух стран и укреплении их роли как ключевых транзитных узлов Евразии.