https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_b985f88f50bc15258c8547727_o.jpg
2026-cı ildə Kaspersky ardıcıl səkkizinci il rüblük “SE Labs” sınaqlarının yekunlarına əsasən yüksək nəticələr əldə edib. Fərdi istifadəçilər üçün Kaspersky Premium, kiçik biznes üçün Kaspersky Small Office Security və böyük müəssisələr üçüns Kaspersky Security for Business həlləri dörd kateqoriyada mükafat qazanıb:
- “Kaspersky Premium”: istifadəçi cihazlarının və məlumatlarının zərərli proqramlardan ən yaxşı müdafiəsi (Home Anti-Malware WINNER 2026) və fərdi istifadəçilərin müdafiəsinin inkişafına töhfə (Consumer Security Development WINNER 2026);
- “Kaspersky Small Office Security”: kiçik biznes üçün “Windows” əməliyyat sistemi ilə çalışan son cihazların ən yaxşı müdafiəsi (Small Business Endpoint for Windows WINNER 2026);
- “Kaspersky Security for Business”: böyük müəssisələr üçün “Windows” əməliyyat sistemi ilə çalışan son cihazların ən yaxşı müdafiəsi (Enterprise Endpoint for Windows WINNER 2026).
SE Labs Awards – istifadəçilərin və biznesin qorunmasında ən yüksək effektivliyi nümayiş etdirən təhlükəsizlik həllərinə illik təqdim olunan mükafatdır. Qaliblər il ərzində həll sınaqlarının nəticələri, şəxsi qiymətləndirmələr və “SE Labs”ın korporativ müştərilərindən gələn rəylərin kombinasiyası əsasında müəyyən edilir. Mükafatlandırma mərasimi 11 iyun 2026-cı ildə Londonda illik “SE Labs” konfransı çərçivəsində baş tutub. Tədbirdə informasiya təhlükəsizliyi bazarındakı aparıcı tərtibatçılar kibertəhlükəsizlik sənayesinin üzləşdiyi mövcud çətinlikləri və təhlükəsizlik həllərinin sınaq metodologiyalarını müzakirə etmək üçün bir araya gəliblər.
"Əldə edilmiş mükafatlar Kaspersky-nin həm korporativ, həm də fərdi istifadəçilər üçün yüksək keyfiyyətli müdafiə təmin etmək öhdəliyini təsdiqləyir. Beynəlxalq şirkət və aparıcı informasiya təhlükəsizliyi təchizatçısı olaraq, bütün istifadəçilər üçün təhlükəsiz rəqəmsal mühit yaratmaq səylərimizin müstəqil sınaq laboratoriyası “SE Labs”ın nüfuzlu mükafatları ilə təsdiqlənməsi faktını olduqca vacib hesab edirik", - deyə Kaspersky-nin Təhdid tədqiqatları bölməsinin rəhbəri Aleksandr Liskin bildirib.
Kaspersky həlləri müntəzəm olaraq “Ümumi müdafiə səmərəliliyi” (Total Accuracy Rating) reytinqində ən yüksək nəticələri əldə edir:
- “Kaspersky Premium” (2024-cü ilin 4-cü rübündən) və “Kaspersky Plus” (2024-cü ilin 4-cü rübünə qədər): 2025-ci ildə üç, 2024-cü ildə dörd, 2023-cü ildə dörd və 2022-ci ildə üç sınaq nəticələrinə əsasən 2026-cı ilin 1-ci rübündə “Total Accuracy Rating” üzrə birinci yer.
- “Kaspersky Small Office Security”: 2025-ci ildə üç, 2024-cü ildə dörd, 2023-cü ildə üç və 2022-ci ildə üç sınağın nəticələrinə əsasən 2026-cı ilin 1-ci rübündə “Total Accuracy Rating” üzrə birinci yer.
- “Kaspersky Security for Business”: 2025-ci ildə üç, 2024-cü ildə dörd, 2023-cü ildə üç və 2022-ci ildə üç sınağın nəticələrinə əsasən 2026-cı ilin 1-ci rübündə “Total Accuracy Rating” üzrə birinci yer.
"İllik ‘SE Labs Awards’ mükafatlandırılması çərçivəsində sistem təhlükəsizliyinə real töhfə verən informasiya təhlükəsizliyi təchizatçılarını təltif edirik", - deyə “SE Labs” şirkətinin təsisçisi və baş direktoru Saymon Edvards bildirib. "Bu mükafatların əldə edilməsi əhəmiyyətli nailiyyətləri nümayiş etdirir: onlar təkcə məhsulların sınaqlarımızdakı üstün performansını deyil, həm də təhlükəsizlik texnologiyaları üzərində işləyən komandaların öhdəliyini əks etdirir. Kaspersky-ni təbrik edirik!"
2013-cü ildən 2025-ci ilə qədər Kaspersky 1100-dən çox müstəqil sınaqda iştirak edərək 861 dəfə birinci yeri qazanıb və 965 dəfə ilk üçlüyə daxil olub ki, bu da rəqiblərindən daha yüksək göstəricidir.
Kaspersky məhsulları tərəfindən “SE Labs” və digər təşkilatlardan alınan mükafatlar haqqında daha ətraflı buradan öyrənə bilərsiniz.

Защита дома и на работе: решения «Лаборатории Касперского» получили в 2026 году четыре годовые награды по итогам тестов SE Labs Защита дома и на работе: решения «Лаборатории Касперского» получили в 2026 году четыре годовые награды по итогам тестов SE Labs
«Лаборатория Касперского» в 2026 году восьмой раз подряд показала высокие результаты по итогам ежеквартальных тестов SE Labs. Решения Kaspersky Premium для частных пользователей, Kaspersky Small Office Security для малого бизнеса и Kaspersky Security для бизнеса для крупных компаний завоевали награды в четырёх категориях:
- Kaspersky Premium: лучшая защита пользовательских устройств и данных от вредоносного ПО (Home Anti-Malware WINNER 2026) и вклад в развитие защиты частных пользователей (Consumer Security Development WINNER 2026);
- Kaspersky Small Office Security: лучшая защита конечных устройств на Windows для малых компаний (Small Business Endpoint for Windows WINNER 2026);
- Kaspersky Security для бизнеса: лучшая защита конечных устройств на Windows для крупного бизнеса (Enterprise Endpoint for Windows WINNER 2026).
SE Labs Awards — ежегодная премия, которой отмечают защитные решения, показавшие наибольшую эффективность в защите пользователей и бизнеса. Победителей определяют по совокупности результатов тестирования решений на протяжении года, частных оценок и отзывов корпоративных клиентов SE Labs. Церемония награждения состоялась в Лондоне 11 июня 2026 года в рамках ежегодной конференции SE Labs. На мероприятии собрались ключевые игроки ИБ-рынка для обсуждения текущих вызовов для отрасли кибербезопасности и методологии тестирования защитных решений.
«Полученные награды подтверждают стремление „Лаборатории Касперского” обеспечивать высококлассную защиту как корпоративным, так и частным пользователям. Как международная компания и один из ведущих ИБ-вендоров, мы считаем важным тот факт, что наше стремление создавать безопасную цифровую среду для всех пользователей подтверждено престижными наградами от независимой тестовой лаборатории SE Labs», — комментирует Александр Лискин, руководитель управления исследования угроз в «Лаборатории Касперского».
Решения «Лаборатории Касперского» регулярно показывают максимальные результаты по параметру «Общая эффективность защиты» (Total Accuracy Rating):
- Kaspersky Premium (с четвёртого квартала 2024 года) и Kaspersky Plus (до четвёртого квартала 2024 года): первое место по Total Accuracy Rating в первом квартале 2026 года, по результатам трёх тестов в 2025 году, четырёх тестов в 2024 году и четырёх тестов в 2023 году, а также трёх тестов в 2022 году.
- Kaspersky Small Office Security: первое место по Total Accuracy Rating в первом квартале 2026 года, трёх тестов в 2025 году, четырёх тестов в 2024 году, трёх тестов в 2023 году и трёх тестов в 2022 году.
- Kaspersky Security для бизнеса: первое место по Total Accuracy Rating в первом квартале 2026 года, по результатам трёх тестов в 2025 году, четырёх тестов в 2024 году, трёх тестов в 2023 году и трёх тестов в 2022 году.
«В рамках ежегодной премии SE Labs Awards мы отмечаем ИБ-вендоров, которые вносят реальный вклад в обеспечение безопасности систем, — комментирует Саймон Эдвардс (Simon Edwards), основатель и генеральный директор SE Labs. — Получение наград говорит о высоких достижениях: они не только отражают высокие показатели продуктов по итогам наших тестирований, но и приверженность делу команд, которые работают над защитными технологиями. Поздравляем „Лабораторию Касперского”!».
С 2013 по 2025 годы «Лаборатория Касперского» приняла участие более чем в 1100 независимых тестах, 861 раз заняла первое место и 965 раз вошла в тройку лидеров, и этот показатель выше, чем у конкурентов.
Узнать больше о наградах продуктов «Лаборатории Касперского» от SE Labs и других организаций можно на отдельной странице.