Böyük Britaniya və Azərbaycan münasibətləri Strateji Tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilir
Böyük Britaniya və Azərbaycan münasibətləri Strateji Tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilir Böyük Britaniya və Azərbaycan münasibətləri Strateji Tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilir
Böyük Britaniya ilə Azərbaycan arasında münasibətlər Strateji Tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilir.
Səfir qeyd edib ki, iki ölkə arasında 30 ildən artıq əməkdaşlıq tarixi mövcuddur. Onun sözlərinə görə, əvvəlcə enerji sahəsində qurulan əməkdaşlıq sonradan müdafiə, təhlükəsizlik, ticarət, təhsil, innovasiya və xalqlararası əlaqələri də əhatə edib.
D.Norman bildirib ki, Azərbaycan Böyük Britaniya üçün mühüm regional tərəfdaşdır:
“Məhz buna görə də hökumətlərimiz bu münasibətləri Strateji Tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəltmək barədə razılığa gəliblər. Bu addım ortaq prioritetlərimiz olan yeni iqtisadi artım imkanlarının yaradılması, təhlükəsizliyin gücləndirilməsi və innovasiyanın təşviqi sahələrində daha dərin əməkdaşlığı təmin edəcək. Birləşmiş Krallıq və Azərbaycan hər iki ölkənin xalqları üçün real faydaları təmin edən ortaq bir gələcək qururlar.”

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_34992071f6906a6caa8932e10_o.jpg
Relations between the United Kingdom and Azerbaijan are being elevated to the level of a Strategic Partnership.
The ambassador noted that the two countries have more than 30 years of cooperation. According to him, cooperation initially established in the energy sector has subsequently expanded to include defence, security, trade, education, innovation and people-to-people ties.
D. Norman said that Azerbaijan is an important regional partner for the United Kingdom:
“That is why our governments have agreed to elevate these relations to the level of a Strategic Partnership. This step will enable deeper cooperation in areas that are our shared priorities, including creating new opportunities for economic growth, strengthening security and promoting innovation. The United Kingdom and Azerbaijan are building a shared future that delivers tangible benefits for the people of both countries.”