https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_b87a080f0d24f53f8dcc139b3_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkilatçılığı və Şəmkir Arxeoloji Ekspedisiyasının təşəbbüsü ilə “Tarix” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün “Qədim Şəmkir şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun ərazisində Arxeoloji Yay Məktəbi başa çatıb.
1-10 avqust tarixlərində keçirilən yay məktəbinin növbəti günlərində tələbələr üçün yerli və xarici mütəxəssislər arxeoloji materialların müasir rəqəmsal üsullarla sənədləşdirilməsi, fotoqrammetriya və 3D modelləşdirmə, eləcə də rəqəmsal arxeologiyanın tədqiqatlarda tətbiqi istiqamətində elmi-praktiki təlimlər keçirilib. Təlimlər zamanı tələbələrə arxeoloji keramika nümunələrinin yüksək dəqiqliklə fotoçəkilişinin aparılması, əldə olunan təsvirlərin rəqəmsal emalı, fotoqrammetriya əsasında üçölçülü modellərin hazırlanması və həmin modellərin xüsusi proqramlar vasitəsilə emalı üsulları praktiki şəkildə öyrədilib. Tələbələr “3D Photos Pro”, “EasyPhotogrammetry” və “MeshLab” proqramlarından istifadə etməklə fotoşəkillərin ilkin emalı, üçölçülü modellərin yaradılması və onların təkmilləşdirilməsi mərhələlərində birbaşa iştirak edib, həmçinin Qoruğda aparılan əvvəlki məşğələlərdə “LiDAR” və fotoqrammetriya texnologiyaları ilə arxeoloji tikili qalıqlarının rəqəmsal sənədləşdirilməsi, ölçmə və skan proseslərini həyata keçiriblər. Bununla yanaşı, iştirakçılara rəqəmsal texnologiyaların arxeoloji irsin sənədləşdirilməsi, qorunması, elmi tədqiqi və təqdimatındakı imkanları barədə məlumat verilib.
Avqustun 11-də isə Arxeoloji Yay Məktəbinin yekunlarına dair onlayn elmi seminar keçirilib. Seminarda bildirilib ki, Arxeoloji Yay Məktəbi universitet təhsilinin sahə tədqiqatları ilə əlaqələndirilməsi, tələbələrin arxeoloji ekspedisiyanın real iş prosesinə cəlb edilməsi, onların nəzəri biliklərinin praktik bacarıqlarla tamamlanması və müasir arxeoloji tədqiqat metodlarının gənc mütəxəssislərə öyrədilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_b87a080f0d24f53f8dcc139b3_o.jpg
На территории Государственного историко-культурного заповедника «Древний город Шамкир» завершилась Археологическая летняя школа для студентов специальности «История» Бакинского государственного университета (БГУ), организованная вузом, Институтом археологии и антропологии НАНА и инициированная Шамкирской археологической экспедицией.
Местные и зарубежные специалисты провели для студентов научно-практическую подготовку по документированию археологических материалов с использованием современных цифровых методов, фотограмметрии и 3D-моделирования, а также применению цифровой археологии в исследованиях. В ходе обучения студенты на практике освоили методы высокоточной фотосъемки образцов археологической керамики, цифровой обработки полученных изображений, подготовки трехмерных моделей на основе фотограмметрии и обработки этих моделей с помощью специальных программ. Студенты участвовали в этапах предварительной обработки фотографий, создания трехмерных моделей и их улучшения с использованием программ 3D Photos Pro, EasyPhotogrammetry и MeshLab, а также выполняли цифровую документацию, измерения и сканирование археологических остатков с использованием технологий LiDAR и фотограмметрии в рамках предыдущих тренингов, проведенных в заповеднике. Кроме того, участники были проинформированы о возможностях цифровых технологий в документировании, охране, научных исследованиях и презентации археологического наследия.
Состоялся онлайн-научный семинар по результатам Археологической летней школы. На семинаре было отмечено, что летняя школа имеет большое значение с точки зрения связи университетского образования с полевыми исследованиями, вовлечения студентов в реальный рабочий процесс археологической экспедиции, дополнения их теоретических знаний практическими навыками и обучения молодых специалистов современным методам археологических исследований.